Petak, 27 Marta, 2026
spot_img
NaslovnicaPREPORUKAKCCG: Izvedene prve operacije perkutane nefrolitopaksije

KCCG: Izvedene prve operacije perkutane nefrolitopaksije

Foto: KCCG

Klinika za urologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) nastavlja sa unaprjeđenjem svojih stručnih i terapijskih kapaciteta, u cilju pružanja savremenih zdravstvenih usluga pacijentima u Crnoj Gori.

– Danas je na Klinici boravio konsultant dr Mirko Jovanović sa Vojnomedicinske akademije (VMA) iz Beograda. Tom prilikom, u saradnji sa timom naših urologa, na čelu sa dr Eldinom Šabovićem i dr Nenadom Radovićem, instrumentarima Lazarom Popovićem i Markom Dašićem, uz pomoć anesteziologa dr Jelene Višnjić i anestetičara Slobodana Radovića, uspješno su izvedene dvije operacije primjenom metode perkutane nefrolitopaksije (PCNL) – saopšteno je iz Kliničkog centra.

Riječ je o savremenoj minimalno invazivnoj proceduri u liječenju renalne kalkuloze, koja do sada nije izvođena u KCCG, niti u javnom zdravstvenom sistemu naše države. Uvođenje ove metode predstavlja značajan iskorak u oblasti urološke hirurgije i direktno doprinosi unaprjeđenju kvaliteta zdravstvene zaštite.

Kako su kazali, posjeta dr Jovanovića realizovana je u okviru kontinuiranih aktivnosti koje Klinika za urologiju KCCG sprovodi s ciljem edukacije kadra i uvođenja novih procedura u redovnu praksu. Krajnji cilj je da ovu metodu u potpunosti samostalno izvode naši urolozi u narednom periodu.

– Do sada su pacijenti iz Crne Gore, kojima je bila potrebna ova vrsta zahvata, upućivani na liječenje u inostranstvo. Uvođenjem PCNL procedure u KCCG značajno se unaprjeđuje dostupnost zdravstvene usluge, skraćuje vrijeme čekanja i smanjuju troškovi liječenja, uz istovremeno povećanje komfora i sigurnosti za pacijente – poručuju.

Klinika za urologiju KCCG nastaviće sa daljim razvojem i uvođenjem savremenih medicinskih procedura, u cilju podizanja standarda zdravstvene zaštite u Crnoj Gori.

Mn.M.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO