
Glumac Lazar Đurđević osvojio je prvo mjesto na prestižnoj Internacionalnoj radionici glume pred kamerom (International Screen Acting Workshop), koja se održava na Filmskoj akademiji Baden-Virtemberg (Filmakademie Baden-Württemberg) u Njemačkoj, te je odlukom internacionalnog žirija, sastavljenog od svjetski renomiranih kasting direktora, izabran i za stipendistu ovog programa. Ovaj izuzetan uspjeh predstavlja veliko priznanje, kako za samog umjetnika, tako i za crnogorsku glumačku scenu, navodi se u saopštenju dostavljenom MNE magazinu.

Pored Lazara Đurđevića, Crnu Goru je ove godine na radionici predstavljala glumica Jelena Laban. Oni su izabrana među 14 polaznika iz cijele Evrope, u konkurenciji od više od 800 prijavljenih profesionalnih glumaca i glumica.
Internacionalna radionica glume pred kamerom već više od dvadeset godina održava se na Filmskoj akademiji Baden-Virtemberg, jednoj od vodećih filmskih akademija na svijetu. Program je pokrenut 2016. godine u saradnji sa platformom E-talenta, sa ciljem da mladim, ambicioznim evropskim glumcima pruži znanja i alate neophodne za rad u savremenoj, globalizovanoj filmskoj industriji.
Radionica je osmišljena za potrebe međunarodnih produkcija i koprodukcija, koje zahtijevaju nove talente i raznolike glumačke ekipe. Cilj kursa je razvoj glumačkih vještina polaznika kroz praktični i teorijski rad, a program obuhvata predavanja i radionice iz oblasti filmske glume, glumačkog koučinga, kastinga, samomarketinga, umrežavanja, kao i razumijevanja globalnih tokova u filmskoj industriji.

Učešće prvi put crnogorskih glumaca i osvajanje prvog mjesta i stipendije Lazara Đurđevića, predstavlja izuzetan međunarodni uspjeh i potvrdu visokog kvaliteta crnogorskih glumaca na evropskoj i svjetskoj sceni.
Glumac Lazar Đurđević, nakon diplomiranja na Ekonomskom fakultetu u Podgorici i završenih postdiplomskih studija ekonomije u Belgiji, odlučio je da se profesionalno posveti glumi, te je upisao Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju, u klasi profesora Branka Ilića, gdje je trenutno na master studijama. Glumačko obrazovanje dodatno je usavršavao u Njujorku, gdje je stekao iskustvo rada u međunarodnom profesionalnom okruženju.
Tokom dosadašnje karijere igrao je u predstavama nezavisnih teatara, kao i u produkcijama Crnogorskog narodnog pozorišta, među kojima su „Ibzen mašina“ u režiji Ane Vukotić, „Naličje“ u režiji Borisa Liješevića, „Princeza Ksenija“ u režiji Radmile Vojvodić, kao i u predstavama Gradskog pozorišta Podgorica: „Slavuj – dramsko-muzička forma za Kseniju“ u režiji Varje Đukić, „Na ivici neba“ u režiji Veselke Kuncheve, „Snježna kraljica“ u režiji Jagoša Markovića i „Aladinova čarobna lampa“ u režiji Milana Karadžića.
Za ulogu u predstavi „Naličje“ dobitnik je nagrade „Rejhan Demirdžić“ za najboljeg mladog glumca na 65. Internacionalnom teatarskom festivalu MESS u Sarajevu.
Đurđević je ostvario i uloge u više filmskih projekata. Nedavno je snimio film „Požari“ u režiji Nine Tratnik, a u filmu „Odjek“ reditelja Ivice Vidanovića, čije je snimanje započeto ove godine, tumači jednu od glavnih uloga.
Profesionalni put Lazara Đurđevića obilježen je kontinuiranim obrazovanjem, radom u pozorištu i na filmu, kao i priznanjima koja doprinose vidljivosti crnogorskih glumaca na evropskoj i svjetskoj sceni, zaključuje se u saopštenju.
Mn.M.


