I ove godine u već predvidljivo vrijeme, naiđe grip.
Prikrade nam se polako, sporadično dođu djeca s visokom temperaturom i bolovima u mišićima, obično ona koja su negdje putovala. Pa je broj pacijenata sve veći, pokosi cijele porodice i poremeti redovni životni ritam.
Čim ga ,,nanjušimo” postajemo oprezni. Pratimo opšte stanje djeteta i pažljivo tražimo znake komplikacija. One su, srećom, veoma rijetke, ali češće nego kod drugih virusnih infekcija. Nažalost, ponekad i po život opasne.
Ne mogu se predvidjeti, većinom za njih postoji uspješna terapija.
Važno je pomenuti, da veoma, veoma rijetko, nastupe stanja, kad virus naglo i neočekivano ,,preuzme kontrolu” i dobije zamah s kojim savremena medicina ne može da se izbori.
Za veliku većinu djece grip je, bez obzira na dužinu trajanja bolesti i visoku temperaturu, bezazlena bolest.
Zna da potraje i više od nedjelju dana. Da iscrpi febrilnost i uporni suvi kašalj. Ponekad su ovi simptomi udruženi s probavnim tegobama, prolivom i povraćanjem.
Većina djece je u ,,pauzama od povišene temperature” sasvim dobro. Igraju se, raspoloženi su i uzimaju obroke. Ako su i kada se temperatura obori bezvoljni, iscrpljeni i neraspoloženi, javite se vašem ljekaru.
Za većinu pacijenata, grip prođe bez ikakvih problema i posljedica.
Nisu potrebni odmah i u tipičnim slučajevima, laboratorijski nalazi.
Nisu potrebni antibiotici. Ne pomažu.
Nisu potrebne infuzije, niti vitaminski kokteli.
Manje je više.
Dajte djetetu da jede šta god poželi. Neka se opusti i uživa u hrani koju mu inače uskraćujete. Sve je dozvoljeno: gazirana pića, grickalice, čak i sladoled (ukoliko nema stomačnih tegoba). Kasnije, kad ozdravi i dobije apetit, u fazi oporavka, uvešćete pojačano voće, povrće, meso. Ugađajte mu i njegujte ga. Najviše mu trebate Vi. Vaše vrijeme, pažnja i ljubav.
Samo za Nju ili Njega.
Dr Nina Mandić, pedijatar