Porto Novi
NAŠE PRIČE SLAJDER

ADRIJANA HUSIĆ: Važno je da sanjate velike snove, okruženi ljudima kojima vjerujete i koji vam vjeruju

Foto: Nebojša Nišić

Adrijana Husić, vlasnica agencije CS Cassiopeia, sertifikovana stručnjakinja za marketing i komunikacije, Podgoričanka, feministkinja i neumorna borkinja za društvenu pravdu i rodnu ravnopravnost. Glasna na društvenim mrežama, još glasnija u stvarnom životu, uvijek se vodeći principom da naša djela treba da govore o nama u pravo vrijeme i na pravom mjestu. Put do preduzetništva bio je dug, šarenolik i prepun izazova, ali vjeruje da je svaka odluka bila korak ka ovome gdje je danas – vladarka svog vremena, krojeći povratak u svoju Podgoricu.

Sertifikaciju iz oblasti marketinških komunikacija dobila je od strane britanskog Chartered Institute of Marketing (CIM), jednog od najznačajnijih instituta u oblasti biznisa i marketinga na svijetu, gdje je nastavila usavršavanje u ovoj oblasti. Adrijana Husić je svoju bogatu dvadesetogodišnju karijeru započela u lokalnoj nevladinoj organizaciji gdje je od volonterskih napredovala do liderskih pozicija. Korporativno iskustvo počela je da stiče 2009. godine i od samih početaka obavlja pozicije koje objedinjuju PR, odnosno odnose sa javnošću i društveno odgovorno poslovanje.

Dobitnica ste PRO PR Globe People Achievement Awardsa za Crnu Goru. Koliko Vam znači ovo priznanje i to što je Vaš rad u ovoj oblasti prepoznat van granica Crne Gore?

– Ova nagrada za mene ima ogromnu vrijednost, jer nije samo priznanje za moj rad već i potvrda da se trud, posvećenost, i vizija uvijek prepoznaju. Dodatno je velika čast kada se vaš rad prepoznaje van granica Crne Gore. Ovo nije samo moje postignuće, već i priznanje za sve kolege i saradnike koji su dio mog karijernog puta više od 20 godina. Takođe, ponosna sam što kroz svoj rad mogu da doprinesem i percepciji Crne Gore kao zemlje profesionalizma i dobrih priča.

Koliko se u Crnoj Gori u oblasti za koju ste dobili nagradu poštuje poslovna etika i primjenjuju standardi struke? Koliko je ovaj posao cijenjen u Crnoj Gori?

– PR je u Crnu Goru došao sa velikim korporacijama, i napravio je svojevrstan bum na tržištu rada. Ipak, uprkos godinama, poslovna etika i standardi u našoj oblasti su, nažalost, još uvijek nedovoljno razvijeni. Kao i na početku, tako i danas, često se susrijećemo s nesporazumima oko uloge PR-a, a nerijetko i sa zapostavljanjem važnosti strateških komunikacija i kriznog komuniciranja. Ipak, pozitivni pomaci i svijetli primjeri koji pokazuju da se svijest o značaju strateškog komuniciranja mijenja ulijevaju realni optimizam, iako imamo mnogo da radimo na ovome polju. Vjerujem da je moj zadatak, kao i zadatak svih nas u ovoj oblasti, da kroz svoj rad pokažemo vrijednost poštovanja etike i standarda i da edukujemo, kako klijente bilo da dolaze iz privatnog ili javnog sektora, tako i širu javnost koja uključuje i medije i krajnje primaoce poruka koje šaljemo. Na kraju, dosta stvari na papiru odaje utisak zaokružene procedure i priče, ali bez istinskog razumijevanja klijenata i menadžmenta u kompanijama, ali i jasnog stava nas iz branše, nema ni istinskog napretka. 

Foto: Igor Milić

NVO Juventas, British Council, Uniqa osiguranje, Telenor (današnji One Crna Gora), Portonovi … sada Communication Studio Cassiopeia. Sve su to kompanije u kojima ste gradili i gradite svoj profesionalni put. Koje društveno odgovorne projekte koje ste realizovali biste izdvojili?

– Svaka organizacija donijela je posebnu vrijednost mom profesionalnom razvoju i bila važan stepenik u kontinuiranom učenju i sticanju iskustva. Rad u komunikacijama pratio je i rad na društveno odgovornim projektima koji su za mene, kao nekoga ko se gradio u nevladinoj organizaciji, uvijek bili posebno važni.

Projekat Surfuj pametno koji je bio zapravo jedan novi brend koji smo izgradili tada kroz Telenor je bio višestruko značajan i izazovan, ali jedna od najljepših društveno odgovornih priča koje smo timski razvili. Danas, posebno sam ponosna na projekte poput Crnogorskih bojanki i igara memorije Čudesna Crna Gora i Žene Crne Gore, koji kroz kreativnost i kulturu promovišu naš identitet i vrijednosti.

Mišljenja sam da je prirodno da kao pojedinci i kompanije aktivno uzimamo učešće u projekatima koji mijenjaju zajednicu na bolje. Ne možemo se svi baviti svim temama, ali možemo i treba da biramo one koje su nam bliske, u kojoj imamo ekspertizu, i da sa lokalnim zajednicima i aktivistima mijenjamo stvari na bolje kroz edukaciju, jačanje kulture i borbu za jednakosti. Iskreno vjerujem da društvena odgovornost nije samo izbor, već prilika da zajedno gradimo održiviju i pravedniju budućnost, ostavljajući dugoročni pozitivan trag.

Ovo nije samo moje postignuće, već i priznanje za sve kolege i saradnike koji su dio mog karijernog puta više od 20 godina. Ponosna sam što kroz svoj rad mogu da doprinesem i percepciji Crne Gore kao zemlje profesionalizma i dobrih priča

Koja je najvažnija lekcija koju ste na tom putu naučili, a što najveći izazov s kojim ste se susreli?

– Najveći izazov je balansiranje između visokih očekivanja i stvarnosti, posla i privatnog života. U okruženjima gdje se komunikacije još uvijek ne doživljavaju kao strateška funkcija, i gdje morate da vodite bitke na više frontova, to zahtijeva posebnu energiju i volju da istrajete.

Najvažnija lekcija koju sam naučila jeste da ne postoji nemoguće, ali ni savršeno, i da je jako važno da sanjate velike snove, okruženi ljudima kojima vjerujete i koji vam vjeruju. I upravo iz ovoga crpim snagu i podršku za prevazilaženje izazova.

Foto: Balša Rakočević

Koji su to negativni primjeri PR aktivnosti koje primjećujete na javnoj sceni, a koje možete izdvojiti kao pozitivne? Da li je neophodno uvesti licence za bavljenje PR-om i odnosima s javnošću u Crnoj Gori?

– Nijesam pristalica PR-a zarad PR-a, niti saopštenja ili obraćanja punih floskula bez suštine. Na to često nailazimo, i to je umnogome posljedica borbe da ostanete aktuelni i prisutni. PR se i dalje vrlo olako shvata i često banalizuje svodeći se na puko saopštavanje informacija. Negativni primjeri često uključuju nedostatak transparentnosti, senzacionalizam, ili PR aktivnosti koje su usmjerene samo na kratkoročnu korist, bez razmišljanja o dugoročnom uticaju. 

S druge strane, pozitivni primjeri dolaze od kompanija koje dosljedno i strateški komuniciraju, gradeći povjerenje i autentičan odnos s javnošću, pažljivo birajući ko će i na koji način prenositi poruke.

Licenciranje struke bi postavilo jasne standarde i podstaklo kontinuiranu edukaciju, ali ključ je u unapređenju profesionalizma i razvoju svijesti o značaju strateških komunikacija. Ovo je svakako moguće kroz lično usavršavanje i licenciranje na inostranim institutima, i neki je međukorak za sada.

Nakon godina rada u nevladinom sektoru i korporacijama, sada je došlo vrijeme za neke nove snove koje sanjamo i maštamo kroz komunikacijski studio Cassiopeia. I moram da priznam, snovi nikada nijesu bili slađi

Koja je Vaša poruka za one koji žele da se bave poslom PR-a?

– PR je posao koji morate živjeti i osjećati, jer se istinski odnosi grade kroz posvećenost i konstantnu prisutnost. To je autentičnost o kojoj često govorim. Živimo u vremenima čestih i brzih promjena, i stalna edukacija je neophodna da biste bili u korak sa trendovima. Jako je važno da osluškujete šta drugi rade, kako rješavaju izazove i da sebe uvijek preispitujete kako biste vi to uradili, a opet da ostanete svoji i u ,,bojama svog brenda”.

U svemu ovome, povjerenje se mora graditi unutar kompanije za ili sa kojom radite, sa institucijama i medijima. Jer to je korak koji vas približava vašim krajnjim korisnicima, javnosti koja treba da vama i onima koje predstavljate, vjeruje.

S pojavom vještačke inteligencije, kako vidite ulogu PR-a u budućnosti?

– Ja u AI-iju vidim asistenciju, pomoć… jednostavno saradnika. AI će biti dobar koliko smo mi dobri, i pomoći će nam onoliko koliko smo mi spremni da učimo i njega i sebe. Vjerujem da ga treba koristiti, i sama to činim, na način da pojednostavi procese, pomogne u osnovnim operacijama i nekim brzim provjerama. PR sa sobom nosi veliku dozu onoga što mi jesmo, ljudski faktor koji AI barem ovako kako sada vidimo ne može da postigne. Tu mislim na kreativnost, empatiju i autentičnost. Pružanje otpora AI alatkama je uzaludna i izgubljena bitka, a nalaženje balansa nam umnogome može pomoći da tehnologiju iskoristimo da nam bude saveznik.

Foto: Balša Rakočević

U kojem trenutku u karijeri ste pomislili „Snovi se zaista ostvaruju“?

– Čini mi se da ovaj trenutak živim svakoga dana – kroz male i velike uspjehe koje jednako volim da slavim sa saradnicama sa kojima ih postižem. Tu su različiti profesionalni ciklusi, i svaki je sa sobom nosio jedno novo postignuće, i bio temelj za svaki naredni plan i ostvarenje. Nakon godina rada u nevladinom sektoru i korporacijama, sada je došlo vrijeme za neke nove snove koje sanjamo i maštamo kroz komunikacijski studio Cassiopeia. I moram da priznam, snovi nikada nijesu bili slađi. 

B. Radonjić