Na Fejsbuk mreži se pojavila zanimljiva mapa koja prikazuje u kojem dijelu Evrope je prihvatljivo nositi obuću u kući, a u kojem nije. Prema mapi, obuća u kući je prihvatljiva u zapadnom dijelu Europe.
Ovu objavu na Fejsbuku ispratili su brojni komentari u kojijma se razvila rasprava – ko insistira na izuvanju, kome to smeta, ko se ne želi izuti i zašto…
“Cipele izuvam jedino kada iz vjerskog poštovanja uđem u muslimansku kuću. U tuđim domovima ni ne razmišljam da izujem cipele – stalo mi je do sigurnosti svojih stopala i ne znam nivo higijene tuđih podova. Ako me neko pita da izujem cipele u kući, tu ne ulazim”, napisao je jedan Italijan.
“Kod nas ulice su asfaltirane još od vremena Rimljana, pa se nikad nije ni događalo da cipele budu tako prljave da se moraju izuti”, objasnio je drugi.
Neki su pak komentarisali da oni insistiraju na izuvanju i da gostima ponude papuče.
Običaj izuvanja cipela prilikom ulaska u kuću ima praktične, kulturne i higijenske korijene te je prisutan u mnogim dijelovima svijeta, ali posebno u zemljama Azije, sjeverne Europe i Bliskog istoka.
U zemljama s kišnom ili snježnom klimom, ovaj običaj je dodatno pojačan kako bi se domovi zaštitili od vlage i blata.
U nekim kulturama, poput japanske, ulazak u kuću s cipelama smatra se nepoštovanjem jer se prljavština povezuje s negativnim energijama.
U mnogim religijama, uključujući islam, hinduizam i budizam, izuvanje obuće ima duhovno značenje. Cipele se smatraju nečistima te se ne nose u prostorima gdje se moli ili meditira.
U tradicionalnim kućama, poput japanskih kuća s tatamijem ili kuća u Skandinaviji s drvenim podovima, cipele su iz praktičnih razloga ostavljane izvan kuće kako bi se očuvala čistoća i dugotrajnost podova.
Japan i Koreja: Izuvanje cipela je strogo pravilo. Na ulazu (genkan u Japanu) postoje posebne papuče za unutarnje korištenje.
Indija i jugoistočna Azija: Običaj se primjenjuje i u kućama i u religijskim prostorima (hramovi i džamije).
U zemljama poput Švedske, Norveške i Finske običaj je uobičajen zbog vremenskih uslova i snijega. Gosti se izuvaju kao znak poštovanja prema domaćinu.
Mn.M.
Foto: Shutterstock