Porto Novi
ART PREPORUKA

ART: Novi crnogorski dugometražni film „Obraz“ premijerno na festivalima u Kotbusu i Kairu

Foto: Galileo Production

Novi crnogorski dugometražni igrani film Obraz, u režiji Nikole Vukčevića, koji je nastao pod pokroviteljstvom Filmskog centra Crne Gore i međunarodnoj koprodukciji Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Njemačke, premijerno će biti prikazan na FilmFestivalu Cottbus u Njemačkoj 7. novembra. Nakon njemačke premijere, film će debitovati i pred publikom na Cairo International Film Festival-u – jednom od festivala kategorije „A“, saopšteno je iz producentskog tima Galileo Productiona.

Foto: Galileo Production

Radnja filma inspirisana je elementima istinitog događaja, svojevrsne legende o Nuru Doki, i smještena je u period Drugog svjetskog rata, u neimenovanom malom mjestu u Crnoj Gori. Tokom 36 sati radnje filma, jedno progonjeno dijete, koje je izgubilo roditelje u napadu fašističke paravojne jedinice, pronalazi utočište u kući potpunog stranca sebi: Albanca Nura Doke. Među njima očigledna i još jedna značajna razlika: dijete je hrišćanin, dok je Nur musliman – i u ratom zahvaćenoj Jugoslaviji, ta činjenica, u tom trenutku znači granicu između života i smrti. Shodno svemu, domaćin kuće, Nur – suočava se sa teškom moralnom dilemom – da li da preda dijete progoniteljima i time izda viševjekovni kodeks svoga doma, spašavajući živote svoje porodice i kuću od razaranja, ili da gotovo uzaludno rizikuje živote porodice kako bi zaštitio to nepoznato dijete druge vjere i nacije. Kroz priču o moralu, ljubavi i odrastanju, film postavlja univerzalna pitanja o cijeni ljudske žrtve, bez obzira na vjeru i naciju, i mislim da nam je jako potreban u ovom trenutku – istakao je glavni producent filma Milorad Radenović, iz Galileo production Montenegro, dodajući i – Kroz putovanje jednog pojedinca koji se usuđuje da se suprotstavi pravu jačega, u svijetu gdje sukobljene strane i dalje neumoljivo teže međusobnom uništenju, ovaj film inspiriše na promjenu i snažno podsjeća da je humanost naša konačna pobjeda nad nasiljem i propadanjem. U vremenima rata, biti čovjek je naša najvažnija misija. 

Foto: Galileo Production

Nakon svjetske premijere u Kotbusu, festivalu koji je časopis The Hollywood Reporter opisao kao ,,vodeći filmski festival istočnoevropskog filma,” sa više od 22.000 posjetilaca, film OBRAZ će biti prikazan i na Cairo International Film Festival u Egiptu – najvećem i nastarijem filmskom festivalu u arapskom svijetu, Bliskom istoku i Africi.

Foto: Galileo Production

– Ponosni smo što je film Obraz prepoznat od strane selektora oba festivala: Cottbus, jednog od značajnih festivala istočnoevropskog filma, i Cairo International Film Festival-a, jednog od onih svjetskih festivala kategorije ,,A” Premijera na ovako značajnim međunarodnim filmskim festivalima potvrda je vrijednosti našeg filma na kome smo radili preko osam godina i prilika za promociju crnogorske kinematografije i ukupne kulture – izjavio je Radenović.

Programski direktor festivala u Kotbusu, Bernd Buder, poznavalac balkanskog filma i nekadašnji dio selektorskog tima Festivala u Berlinu, o filmu Obraz je napisao u festivalskom katalogu: Nikola Vukčević je svojim najnovijim djelom uspio stvoriti žanrovski film prepun napetosti, bogat elementima fantastike – povremeno nalik hororu – s vrhunskim pejzažnim kadrovima i likovima koji bi se mogli uporediti sa ,,Gospodarom prstenova”

Film Obraz predstavljen je 2023 na Marché du Films u Kanu, gdje je imao dvije zatvorene projekcije, a zatim je izabran za selekciju Work in Progress International na Tallinn Black Nights Film Festivalu kao jedan od pet odabranih filmova iz cijelog svijeta.  

Foto: Galileo Production

Obraz je nastao uz sufinansijsku podršku putem javnih konkursa počev od 2017. godine – Ministarstva kulture Crne Gore, preko Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije, Hrvatskog audiovizuelnog centra, RTVCG i podrške CEKUM-a. Projekat ovog filma na koprodukcijskom konkursu u Srbiji, u novembru 2020 – bio je prvoplasirani, ispred pedesetak drugih, te da je obezbijedio podršku od oko 60 000 eura. U najvećoj mjeri, film je sniman u Baru i na nekoliko rijeka oko Skadarskog jezera.  

Ekipa filma okuplja međunarodne i regionalne talente: crnogorske glumce Aleksandra Radulovića, Branimira Popovića, Anu Vučković i doajena crnogorske glume Zefa Bata Dedivanovića u svojoj poslednjoj filmskoj ulozi, dok glavnu ulogu tumači Edon Rizvanolli, a uloge imaju i Nikola Ristanovski (Sjeverna Makedonija), Igor Benčina (Srbija), Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina), Selman Jusufi i Xhejlane Terbunja (Kosovo). Uloge djece tumače: Elez Adžović, Vuk Bulajić, Merisa Adžović i Hana Pavlović – koji su uloge dobili na višenedeljnim kastinzima. Film je inspirisan motivima istinitog događaja koji je u antologijsku pripovijetku Obraz napisao crnogorski akademik Zuvdija Hodžić, i nastaje po scenariju Ane Vujadinović (Crna Gora) i Meline Pote (Srbija), a reditelj Vukčević je saradnik na scenariju, koji je razvijan na međunarodnim radionicama MIDPOINT Int. MNE, AlbScript i Balkan film market. Film je vizuelno oblikovao direktor fotografije Đorđe Stojiljković (Srbija), scenograf je pokojni Stanislav Nikičević (Crna Gora), kostimograf Lidija Jovanović (Srbija), dok je za muziku bio zadužen Dušan Maksimovski (Hrvatska). Montažerka filma je Olga Toni (Slovenija), dok su vizuelne efekte kreirali Đuro Mihaljević (Crna Gora) i Đorđe Stojiljković (Srbija); masku i šminku potpisuje Nataša Sevčnikar (Slovenija). Dizajner i mikser zvuka je Igor Vujović (Crna Gora) sa hrvatskim kolegom Dariom Domitrovićem. U izvršnoj produkciji su Milorad Radenović (Galileo production Montenegro) i Jelena Filipović (predavač na FDU Cetinje). Ko-producenti su Nevena Savić i Ivica Vidanović iz beogradske produkcijske kuće Cinnamon Films, Dario Domitrović iz zagrebačke produkcije Embrio, pridruženi producenti su Christoph Thoke (Mogador film Njemačka) i Boris Raonić u ime RTVCG i njihovog javnog konkursa. U ukupnoj ekipi filma iza kamere je popriličan broj crnogorskih kolega: Nemanja Lakić, Budimir Bečić, Dejan Vuković, Nikola Čavor, Farah Ademović, Darko Bjelobrković, Majdana Ljuljđuraj, Đoko Jablan, Niko Tripunović, Boris Vuković, Ilija Kaluđerović, Bojana Kojičić, Mila Nenezić, Dunja Sekulović, Nataša Milićević, Mila Čelebić, Milica i Maša Vujadinović, Balša Dabetić, Strahinja Vuković, Goran Živković… Film će na festivalu u Kotbusu biti prikazan u glavnom takmičarskom programu, dok će u Kairu biti prikazan u prestižnoj paralelnoj selekciji, sa svega jedanaest odabranih filmova iz cijelog svijeta. 

Foto: Galileo Production

Nikola Vukčević je dipl. filmski i pozorišni reditelj, redovni profesor na predmetu FTV režija i rukovodilac studijskog programa FILM I MEDIJI na FDU Cetinje UCG, sedam sezona je bio umjetnički direktor Gradskog pozorišta Podgorica. Prethodni filmovi Nikole Vukčevića su: Pogled sa Ajfelovog tornja (2005) – koji je na visokom trećem mjestu gledanosti srpskih manjinskih koprodukcija u prve dvije decenije 20. vijeka (po statistici Filmskog centra Srbije) i Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa (2014) – prvog crnogorskog filma u zvaničnoj hrvatskoj bioskopskoj distribuciji, koji je bio i crnogorski kandidat za Oskara 2014.