Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

ZABRINJAVAJUĆE: Slučajevi nasilja i vandalizma u školama u stalnom porastu

Ilustracija

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija u kontinuitetu prati broj prijavljenih slučajeva nasilja u školama, te vodi evidenciju o vrstama nasilja, ponavljanju slučajeva i načinima na koje se može djelovati preventivno. Podaci o prijavljenim slučajevima koji se nalaze u Informacionom sistemu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija su zabrinjavajući. Taj broj je u stalnom porastu i ne oslikava stvarno stanje. U prethodnom periodu, evidentirano je ukupno 179 slučajeva nasilja. Od navedenog broja, u osnovnim školama je zabilježeno 14 slučajeva verbalnog nasilja, 33 slučaja fizičkog nasilja i devet slučajeva sajber nasilja, dok je u srednjim školama evidentirano 18 slučajeva verbalnog nasilja, 34 slučaja fizičkog nasilja i osam slučajeva sajber nasilja, saopšteno je u Informaciji o nasilju i vandalizmu u školama koji je danas razmatrala Vlada.

Trend porasta svih oblika nasilja već duži period ozbiljan je i složen problem cjelokupnog društva na koji odgovor može dati samo sinergijsko djelovanje svih društvenih aktera. Ono što bi naročito trebalo da zabrine jeste da je u porastu broj maloljetnih počinilaca nasilja kao i žrtava nasilja, kažu iz MPNI.

– Često se kao mjesto izvršenja nasilja i vandalizma pojavljuje škola i školsko dvorište, što dodatno skreće pažnju Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija na ukazivanje ovog problema i preuzimanje dodatnih aktivnosti u cilju suzbijanja ovih pojava. Uz sve napore školskih timova zaduženih za prevenciju i sprečavanje vršnjačkog nasilja, a čija se funkcija mora nadograditi, veoma je teško pronaći načine da se zaustavi nasilje, pogotovo u dvorištima škola, kada su učenici na odmorima i kada je nemoguće da nastavno osoblje isprati svaki njihov korak- ističu iz MPNI.

Pilot projekat Asistenti za sprečavanje nasilja i vandalizma u školama je u toku, dok će analizu efekata imati izrađenu u julu nakon završetka projekta. Na tom projektu je angažovano 26 asistenata koji su raspoređeni u vaspitno-obrazovnim ustanovama, dominantno u centralnom i sjevernom dijelu zemlje, piše u Informaciji.

Nanoviji događaj iz Bara, kada je životno ugrožen učenik JU Gimnazija ,,Niko Rolović” od strane maloljetnog lica koje nije učenik navedene škole, posljednji je alarm da se u ovoj oblasti moraju preduzeti mjere i radnje i opomena su za cijelo društvo, poručuje MPNI.

– Nasilje je, nažalost, jedan od najvećih izazova i problema na čijem rješenju zajedno moraju raditi predstavnici vlasti, sve relevantne institucije i roditelji. Bezbjedno okruženje učenika mora biti prioritet cijelog društva zbog čega je neophodno da u budućem period učinimo sve što je u našoj moći kako bismo pojave nasilja i vandalizma sveli na najmanju moguću mjeru kako kroz već preduzete aktivnosti, tako i kroz nove modalitete koje će međuresorska radna grupa predložiti – zaključuje se u Informaciji.

B.R.