Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

FONDACIJA ,,ČINI DOBRO”: Počinje projekat EkoArtLab

Foto: Vlada Crne Gore Flickr

Fondacija „Čini dobro“ će u narednih šest mjeseci realizovati projekat EkoArtLab: Radionice o reciklaži, održivom razvoju i kreativnom upravljanju otpadom u JU OŠ ,,Novka Ubović” u Podgorici.

Ovaj projekat finansira Fond za inovacije Crne Gore kroz program za realizaciju edukativnih programa u oblastima pametne specijalizacije.

– Projektom želimo promovisati odgovorno ponašanje prema prirodi, ali i dati doprinos razvoju kritičkog mišljenja, te iznošenja ‬novih,‬ kreativnih i inovativnih‬ načina za rješavanje problema vezanih za održivu životnu sredinu, kroz primjenu principa cirkularne ekonomije‬ i inovacija.‬ Projekat‬ će‬ doprinijeti stvaranju sigurnijeg i zdravijeg ambijenta u školi zahvaljujući pravilnom odlaganju otpada, korišćenju otpada kao sirovine kroz proces reciklaže i usvajanju obrazaca odgovornog odnosa prema životnoj sredini. Sve ovo će omogućiti edukacija kroz četri tematska obrazovna pristupa i to: Eko radionice: Briga o planeti = briga o tvojoj budućnosti; 3D PrintLab: Od ideje do stvarnosti; #ECOHEROS, od papira do juvelira – kazala je Marija Manja Jovović, direktorica Fondacije „Čini dobro“.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬Tokom projekta će se održati‬‬‬‬‬‬‬‬ 17 radionica, u kojima će učestvovati najmanje 150 učenika i učenica od 6. do 9. razreda, kao i 10 prosvjetnih radnika.

– Projekat, koji će u našoj Školi realizovati Fondacija „Čini dobro“, se odlično uklapa u naše aktivnosti, jer će doprinijeti podizanju i osnaživanju ekološke svijesti kod učenika/ca i zaposlenih. Ono što projekat „EkoArtLab“ čini posebnim jeste pristup edukaciji, jer pored teorijskog znanja, pruža mogućnost sticanja praktičnih vještina. Naime, izrada nakita od papira, predmete od plastike na 3D štampaču, filamenta na PETK-u, upoznavanje sa  pozitivnim primjerima iz zajednice kako se rješavanje problema otpada može pretvoriti u kreativne i korisne predmete za cjelokupno društvo, kao što je proizvodnja eko daske i predmeta od nje,  uticaće, između ostalog, na njihovu kreativnost i razvoj preduzetničkih vještina. Posebno nas raduje što će učenici/e imati priliku da stečena znanja odmah primijene u praksi, što će dodatno osnažiti njihov osjećaj odgovornosti prema životnoj sredini – istakla je Ljiljana Ražnatović, direktorica JU OŠ „Novka Ubović“

Tokom projekta Škola će dobiti 3D štampač, PETK-a, laptop, četiri eko kante i četiri eko klupe, a planirano je da se sakupi oko 200 kg plastičnog otpada i 300 kg papira.