21.08.2024. u 13:08
U najvećem broju slučajeva postojala je šansa da se spriječe zločini u kojima se odvija pucnjava i gdje ima nastradalih. Zataje institucije i nizak nivo bezbjedonosne kulture, jer mi polazimo i dalje od toga da je nečiji problem samo njegov ne znajući da to može da se generiše i na nas same i ne govorimo o tome, rekao je za MNE magazin kriminolog prof. dr Velimir Rakočević.
-To je jedna vrsta društvene, socijalne patologije i dok ne budemo djelovali na uzrok koji do toga dovodi vrlo teško ćemo imati šanse da te zločine preveniramo – rekao je kriminolog.
On je komentarisao današnji zločin u Bosni i Hercegovini gdje je, kako prenose mediji, u Gimnaziji u Sanskom Mostu pomoćni radnik te škole rano jutros pucao u troje radnika koje je i ubio, potvrđeno je ,,Nezavisnim novinama”.
-Ovi zločini svaki pojedinačno imaju svoju kriminogenezu. To znači da je u najvećem broju slučajeva postojala šansa da se on spriječi – rekao je Rakočević.
Dodaje da je ključno da se traži motivacija učinioca zločina. Kaže da je svaki zločin priča za sebe.
-Ključno je što se problemi zapostavljaju, to je kao u bilo kojoj drugoj oblasti – po onoj narodnoj, bolje spriječiti nego liječiti. Ovdje se reaguje kada se pojave prve indicije ili prvi simptomi, a obično se gura pod tepih i ne pridaje se pažnja – rekao je Rakočević.
On navodi primjer da na sto najtežih ubistava može da bude jedno gdje nijesu postojale informacije da se zločin priprema, da se planira i da se nabavljaju sredstva, da se o tome govori i da se saopštava drugome.
-Ovo su sve problemi koji društvo pogotovo oni koji treba o tome da vode računa obično ne daju potrebnu pažnju i što imamo djelovanje na posljedice. Kada se uništi ljudski život posle je svaka priča manje više suvišna – zaključuje Rakočević.
Mediji učestalo izvještavaju o sličnim zločinima širom svijeta. Masovne pucnjave se bilježe u raznim institucijama – školama, tržnim centrima… N.Đ.