Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

LEJDI GAGA O VRŠNJAČKOM NASILJU: ,,Počela sam da plačem pred cijelim odjeljenjem i nekontrolisano jecam”

Foto: Instagram

Vršnjačko nasilje doživljava eskalaciju u Crnoj Gori.

O tome koliko je važno ne zatvarati se u sebe kada je neko žrtva vršnjačkog nasilja, govori na svom primjeru i muzičarka Lejdi Gaga.
Ona je u knjizi ,,CHANNEL KINDNESS: Stories of Kindness and Community” (Širite dobrotu: Priče o dobroti i zajednici) svoje Fondacije Born this Way ispričala kako se osjećala kao žrtva i kroz šta je sve prolazila.
Na početku objašnjava da je još kao vrlo mlada provodila mnogo vremena u molitvi.
– Nije to bilo zbog toga što sam bila religiozna, već što sam promišljala o stvarima na dubok i strastven način. Bila sam spiritualna i kreativna još dok sam bila dijete. Tako da, ako biste zamijenili molitvu s pitanjima univerzumu o životu, to bi bilo precizniji način da razumijete početak priče o meni kao Lejdi Gagi i zašto je važno da pročitate ovu knjigu i podijelite je s drugima – piše Lejdi Gaga u autorskom tekstu.
Ko sam ja?, Što sam ja?, Ko smo mi kao ljudska bića? bila su pitanja koja kaže da je postavljala sebi, a onda bi razmišljanja o tome pretočila u muziku, likove u školskoj predstavi, poeziju i pisanje.
– Ne treba ni da vam govorim da me je mnogo ljudi u jednom trenutku smatralo veoma čudnom. ,,Weird” je bila riječ koju bih čula puno puta. ,,Zašto želiš da budeš pjevačica, glumica, plesačica, performerka, umjetnica, književnica?” je pitanje koje su mi stalno postavljali. Da budem iskrena, na kraju sam se osjećala kao da me dosta zle djece i odraslih pita zašto uopšte postojim. Nikada se nisam osjećala kao da postojim bez umjetnosti – rekla je Lejdi Gaga.
Onda je prešla na same primjere vršnjačkog nasilja.
– Čak sam maltretirana u razredu za sastave. Jednom sam imala disertaciju u srednjoj školi. Cijele noći sam vježbala, u njoj je bilo riječi o šok-umjetnosti i prikazu hrišćanstva u umjetnosti kroz istoriju. Jasno se sjećam tog trenutka – jedne od mnogih priča koje su me učinile onim što sam danas. Iznosila sam teze svima u odjeljenju sa posterima koje sam predivno napravila kako bih prikazala evoluciju Boga u umjetnosti, od klasike do savremene i profesorica je pozvana da hitno dođe u drugu prostoriju. Rekla mi je da nastavim sa prezentacijom – priča Lejdi Gaga.
Dodaje da je usred njenog govora njena nasilnica, ,,pred cijelim odjeljenjem, glasno i nevaspitano prekinula uz riječi ,,Zašto ti i dalje pričaš?””
– Ton njenog obraćanja bio je poput ,,Ti si dosadna i glupa” i ,,Možeš li, molim te, poštedjeti mene i cijelo odjeljenje tvojih idiotskih pokušaja da nas briga za ovaj zadatak”. Bila sam uznemirena i zapravo učinila nešto što nikada prije otvoreno nisam, jer sam to radila kući ili u toaletu škole. Ovoga puta zaplakala sam pred cijelim odjeljenjem i počela nekontrolisano da jecam dok sam rukama prekrivala lice. Svi su gledali u mene. Kada je profesorica ušla, brzo sam se sabrala i nastavila da govorim o projektu. Jedina stvar koja je bila gora u tom trenutku, po meni, jeste da me je profesorica zatekla kako plačem, pitala me ko me je maltretirao i da sam morala ili da slažem ili da izgovorim istinu, jer bih, da sam išta od toga rekla, istinu ili laž, bila u problemu, u školi ili u odnosu sa ostalim studentima – pojasnila je Lejdi Gaga.
Danas se njene pjesme pjevaju širom svijeta, dobitnica je mnogih nagrada, među kojima je i ,,oskar”. Takođe se bavi glumom, a otvoreno govori i o seksualnom zlostavljanju kroz koje je prošla i o vršnjačkom nasilju i tako pokazuje koliko je bitno govoriti o problemima, a ne držati ih u sebi, stavljati pod tepih, jer kada govorite o problemu, doći ćete do rješenja.
B.R.