Na ljetovanju sa djecom treba biti naročito oprezan da se ne bi desilo da okolnosti koje ste mogli izbjeći, pokvare odmor. Evo nekoliko savjeta.
– Pažljivo pogledajte mjesto na plaži gdje ćete da se smjestite.
Iako postoje radnici zaduženi za održavanje plaže, moguće je da u pijesku ostane neki oštri predmet – zarđali zatvarači flaša, komadi stakla, metalni djelovi ležaljki-što je potencijalno opasno, jer djeca ne sjede na jednom mjestu, već stalno nešto istražuju.
– Pogledajte plićak u kome će dijete da se brčka.
Prvo vi uđite u plićak i pogledajte da li ima oštrog kamenja koje može da povrijedi nježni dječji taban.
– Ne dajte djeci da bacaju kamenje u vodu na plaži.
To može da bude veoma neprijatno, ali i opasno. Povrede od kamena su neprijatne i često zahtijevaju šivenje.
– Provjerite da li ima ježeva.
Morski jež voli čiste, kamenite plaže. Ako ste na takvoj, onda imate dva načina da riješite problem sa ježevima. Jedan je da ronite i sklonite ježeve sa mjesta gdje vaše dijete pliva. Drugi je da djetetu obujete plastične sandale koje će da spriječe povređivanje. Ipak, ako dođe do povrede, nemojte nekom iglom da vadite ježeve bodlje. Jedino što treba da uradite je da premažete to mjesto povidon jodom i da se taj dio noge štedi, tj.ne gazi njime. Zatim povedite dijete u dom zdravlja.
– Kontakt sa meduzama.
Kontakt sa meduzama je vrlo neprijatan, a na koži se formira lokalna reakcija u vidu crvenila i otoka koji je praćen peckanjem i svrabom. Lokalno se stavlja anestetik i antihistaminik, a ako je reakcija jača pije se i antihistaminski sirup.
– Morska trava.
Većina morskih trava nije opasna, ali se može desiti da pojedine trave opeku slično kao i kopriva na suvom.Treba čistom vodom isprati to mjesto, a potom, eventualno, namazati kortikosteroidnu kremu. Ako je reakcija jača, treba dati i antihistaminik u vidu sirupa.
Dr Vjera Janković, pedijatar