Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

SKOPLJE: Pacijentima davali fiziološki rastvor umjesto citostatika

Foto: politika.rs

Klinika za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra ,,Majka Tereza” u Skoplju našla se u središtu skandala.

Izvori svjedoče da je osoblje te bolnice, u kojoj se liječe onkološki pacijenti, navodno davalo pacijentima citostatike koji su bili razblaženi fiziološkim rastvorom.

Predsjednik Stevo Penderovski je javno izrazio razočaranje i rekao da je zdravstveni sistem „očigledno zakazao“, dok je premijer Dmitar Kovačevski najavio ostavke u svijetlu ovih događaja. Takođe, građani su izrazili svoje nezadovoljstvo i najavljen je protest protiv ovih neetičkih aktivnosti.

Istraga ovog slučaja obuhvatila je ne samo Kliniku za onkologiju, već i domove zaposlenih, pri čemu su oduzeti kompjuteri, dokumentacija i sve što može pomoći u razotkrivanju ovih skandaloznih aktivnosti.

Informacije u istrazi ukazuju na postojanje razrađene kriminalne mreže među zaposlenima na Klinici za onkologiju. Ovi zaposleni navodno su preprodavali skupu terapiju i uvodili fiktivne pacijente u sistem. Kao rezultat, neki od onkoloških pacijenata su, umjesto potrebne terapije, dobijali terapiju koja je bila razblažena fiziološkim rastvorom, dok je ostatak skupe biološke terapije završavao na crnom tržištu, odnosno, prema nezvaničnim informacijama, na Kosovu.

Po svim dostupnim informacijama, ovaj skandal ne samo što je ugrožavao zdravlje pacijenata, već i sabotirao sistem za bezbjedno praćenje i čuvanje citostatika koji je već bio uveden. Ovaj sistem je koštao znatnu sumu i bio je važan u smanjivanju grešaka i zloupotreba u pripremi ljekova. Najava njegovog prekidanja i vraćanja na primitivniji način rada upućuje na sabotažu sistema za koji se smatralo da je neviđen korak naprijed u zdravstvenom sektoru.

Sloboden pečat objašnjava da je sa KATO sistemom bilo nemoguće ukrasti citostatik ili smanjiti nečiju dozu, bilo krađom ili greškom.

Iako je taj sistem poreske obveznike koštao 350.000 eura i 20 medicinskih sestara prošlo jednomjesečnu obuku u Beogradu o korišćenju kompjuterski kontrolisanog pripremanja citostatika, nakon samo šest mjeseci, 2017. godine, novi direktor bolnice Nino Vasev ga je izbacio iz upotrebe.

– Samo šest mjeseci nakon promjene vlasti i imenovanja novog direktora, doktor Nino Vasev je prekinuo sa tim sistemom i najavio da će koristiti stari način rada, kako bi uštedjeli novac. Tako se klinika vratila primitivnoj ručnoj pripremi citostatika. To je otvorilo vrata krađi ampula – piše Sloboden pečat.

U evropskim zemljama ovaj sistem je u upotrebi već duže vrijeme, a gotovo da nema bolnice u razvijenom svijetu gdje se citostatici pripremaju ručno.

Izvor: politika.rs