Evropska komisija je zabranila TikTok na službenim uređajima koje koriste zaposleni zbog zabrinutosti oko zaštite podataka, rekao je portparol za AFP 23. februara.
Zabrana, takođe, znači da zaposleni u Evropskoj komisiji ne mogu da koriste ovu aplikaciju za dijeljenje videa na ličnim uređajima, uključujući telefone koji imaju instalirane zvanične aplikacije, rekao je portparol potvrđujući pisanje sajta Euractiv.
Zaposleni moraju da uklone aplikaciju što je prije moguće i to treba da učine do 15. marta.
Šef za unutrašnje tržište EU Tijeri Breton (Thierry Breton) rekao je na konferenciji za novinare 23. februara da je EU veoma fokusirana na sajber bezbjednost, odbijajući da pruži dodatne detalje o tome da li je bilo incidenata u vezi sa TikTok-om.
TikTok je u reakciji na ovu izjavu saopštio da je zasnovana na pogrešnim idejama o toj platformi.
– Razočarani smo ovom odlukom, za koju vjerujemo da je pogrešna i zasnovana na fundamentalnim zabludama – rekao je portparol te kompanije.
Sjedinjene Države su prošle godine zabranile aplikaciju na uređajima federalne vlade, a pojedini američki zakonodavci pokušavaju da zabrane TikTok-u da radi u Sjedinjenim Državama.
Prošlog mjeseca, holandska vlada je navodno savjetovala javne zvaničnike da izbjegavaju tu aplikaciju zbog sličnih zabrinutosti.
TikTok je na meti kritičara koji kažu da bi kineska vlada preko ove aplikacije mogla da pristupi podacima korisnika, kao što su istorija pregledavanja i lokacija.
U novembru, TikTok je priznao da neko osoblje u Kini može pristupiti podacima evropskih korisnika.
Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chev boravio je prošlog mjeseca u Briselu na razgovorima sa zvaničnicima EU tokom kojih su upozorili TikTok da osigura sigurnost podataka evropskih korisnika.
TikTok je, takođe, obećao da će podatke američkih korisnika držati u Sjedinjenim Državama kako bi ublažio zabrinutost Vašingtona.
Izvor: slobodnaevropa.org