Ako čujete riječ aerosol, možda ćete pomisliti na dezodorans, ali aerosol je zapravo mnogo više od toga.
Aerosol je naučni, krovni izraz za čvrste i tečne čestice suspendovane u gasu – kao što je oblak. Dim je zapravo vrsta aerosola koji se stvara tokom sagorijevanja. I dok je dim aerosol, nisu svi aerosoli dim.
Šta je dim?
Dim je proizvod sagorijevanja. Bilo da je riječ o sagorijevanju goriva, drva za ogrijev ili cigarete svako sagorijevanje je loše zbog brojnih štetnih materija koje se tim procesom oslobađaju. U slučaju pušenja, kada se cigareta zapali, duvan sagorijeva i tada njena temperatura žara dostiže i do čak 900°C.
Ovaj proces stvara dim koji sadrži oko šest hiljada materija, od kojih su oko 100 klasifikovane kao štetne ili potencijalno štetne. Ako se temperatura smanji na nivo gdje samo zagrijava duvan, a ne sagorijeva, dim se „eliminiše“. To je ono po čemu se bolje alternative koje se zasnivaju na tehnologiji zagrijavanja a ne sagorijevanja duvana razlikuju od cigareta.
Šta je aerosol?
Bezdimne alternative cigaretama ne proizvode dim jer ne sagorijevaju duvan. Umjesto toga, kada se koriste one stvaraju aerosol koji sadrži značajno niže nivoe štetnih i potencijalno štetnih materija u poređenju s dimom cigarete i nikotin – do čega dolazi bilo zagrijavanjem duvana ili pomoću drugih tehnologija koje ne uključuju sagorijevanje
Opšte je poznato da je pušenje štetno i da se smatra „krivcem“ za brojne ozbiljne bolesti. Uprkos tome, 1,1 milijarda ljudi širom svijeta puši, a prema prema prognozama Svjetske zdravstvene organizacije očekuje se da će ovaj broj pušača ostati približno isti u narednih pet godina.
Zahvaljujući sinergiji nauke i tehnologije razvijene su bezdimne alternative koje mogu imati značajnu ulogu u iskorjenjivanju ove loše i štetne navike. Važno je napomenuti i da bezdimne alternative nisu bez rizika i da mnoge od njih sadrže nikotin koji izaziva zavisnost, te je najbolja odluka odreći se duvana i nikotina u potpunosti.