Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

Igra je ozbiljna stvar, a igračka najljepši poklon

 

 

Dragi roditelji, imajte u vidu, da je igra najvažnija djetetova aktivnost u predškolskom dobu, samim tim izraz njegovih želja, interesa, potreba, a, kako kažu stručnjaci, svakako ima  bitnu ulogu u razvoju djetetove ličnosti na svim poljima. Igra je, moramo se složiti i mi odrasli, ozbiljna stvar, kao i igračke, pa ne bi trebalo zaboraviti – najljepši poklon svakom djetetu je igračka. Naravno, ne samo zbog toga što će se dijete takvom poklonu više obradovati nego npr. cipelicama ili jaknici, iako je svaki dio garderobe u periodu rasta i razvoja, i nažalost, u ne uvijek optimalnoj socijalno-finansijskoj situaciji, više nego dobrodošao i prvi  je izbor mnogih roditelja…

Ipak, nije lako odabrati igračku i namijeniti je djetetu, čak ni svojem. Preporuke ponekad dobro dođu, a prilično je izvjesno da nećete pogriješiti ako se rukovodite time da odaberete nešto iza čega stoji svjetski poznato ime u ovom sektoru – Chicco, Lego, Clementoni i  Vtech.

Vrhunski brendovi, vrhunski kvalitet i sigurnost odlike su bogate ponude  igračaka u Kidsland radnjama, a to je ono najbitnije. Na prvom mjestu je sigurnost, a zatim primjerenost uzrastu, koji su na izvjestan način i povezani, kao i njihov doprinos razvoju, komunikaciji, aktivnosti i stvaralaštvu.

Ako se ipak ne možete snaći ispred fascinirajućih polica koje vam nude npr. Nerf, Super Cute lutkice, LOL, Cocomelon, Little Live Pets, Cry babies , Treasure X  kao ni biti sigurni šta je to što će najviše oduševiti  najmlađe koje, svakako, prvenstveno želite obradovati poklonom, nije loše pitati za savjet osoblje, pa čak i nekoga od stručnih lica, kao sto su pedagog ili psiholog jer veoma je bitno prilagoditi igračku djetetu – prije svega djetetovom uzrastu, a zatim i interesovanju, stepenu senzomotornog razvoja, sklonosti. Igračka je zapravo, usudićemo se reċi, prva knjiga , i svrha joj nije samo da zabavi, veċ i da nauči ili bar stimuliše.  Proizvesti igračku, kupiti je odnosno namijeniti nekome, pa i preporučiti, nije jednostavno. I nauka i umjetnost, i kreativnost i posvećenost dio su priče o igračkama.

Na izvjestan način, igra kreće već od prvog dana. Kad krene razvoj, krene i ona, i stručnjaci se slažu da se i razvoj i učenje moraju bazirati na njoj. Kako je igračka neizostavan dio igre i svakog djetinjstva, i ona je važna koliko i sama igra. Složićemo se opet, i improvizovana igračka je igračka, ali danas kada se nauka i vaspitno-obrazovne discipline pridružuju kreiranju i proizvodnji istih, par riječi i preporuka nije na odmet.

Već kod prvih igračaka, često čujemo odrednice kao što su edukativna, senzorna… Nesporno je da svaka igračka na neki svojstven način ima edukativni karakter, u nekoj mjeri i senzorni, ali šta ustvari jeste senzorna igračka?

Definicija koju daju stručnjaci kaže : ʺSenzornom igračkom možemo smatrati igračku koja stimuliše razvoj jednog ili više čula, odnosno igračku koja ima neku vrstu uticaja na određen čulni sistem.ʺ

Dakle, već prve baby igračke trebalo bi da imaju ovu odrednicu. Stimulacije koje dolaze iz spoljašnje sredine, beba prima preko svojih čula  – vid, sluh, dodir,ukus, miris. U prvim danima vid je generalno najslabije razvijeno čulo i vizuelno  fokusiranje na predmet nije tako lako uspostaviti kao od starije djece ili odraslih. Preporuka za živopisne baby igračke ide prije svega već od muzičke vrteške npr. koja se kači i fiksira na rub ili stranicu bebinog prvog krevetića. Zato bi dobro odabrana muzička vrteska trebalo da predstavlja jednu od prvih razvojnih igračaka koja svojim svojstvima podstiče odnosno zadovoljava potrebu za gledanjem i slušanjem, što pozitivno utiče na senzomotorni razvoj u najranijem periodu. Ne treba zaboraviti  da su u prvim mjesecima reakcije bebe uglavnom refleksnog tipa, sa razvojem mozga se polako diferenciraju motoričke sposobnosti, kao i vizuelno-auditivna percepcija. Beba ubrzo počinje da diže glavu, prati svjetlost, kretanja i reaguje odnosno locira i zvuk, zatim i da pruža ruke, pokušavajući da dodiruje ono što vizuelno percepira.

Kako je poznato da bebe dobro uočavaju jarke boje, preporuka je da igračke koje više budu u osnovnim bojama: crvenoj, žutoj, zelenoj i plavoj. Sive tonove i pastelne boje treba izbjegavati u prvom periodu jer se smatra da ih bebe ne diferenciraju i obično ne pokazuju interes za predmete neutralnih i pastelnih boja. S obzirom na to da im šarene stvari odnosno kombinacije boja više privlače pažnju od jednobojnih, poželjno je da muzička vrteška i ostale igračke budu u kombinaciji osnovnih boja. Reakcija bebe ne bi trebalo da izostane ukoliko su takve igračke postavljene u njenom vidnom polju kao i ako nema pojava koje bi mogle ometati percepciju, npr. prejako svjetlo ili opet nedostatak istog.

Poznato je da bebinu pažnju češće zaokupe predmeti koji se kreću, od onih statičnih. U ovom slučaju aktivnost im omogućava postepeno uspostavljanje kontrole nad glavom i očima, odnosno razvija se funkcija praćenja očima.

Kako je sluh po rođenju razvijeniji od vida, blagi tonovi, koji imaju sporo rastući i padajući ritam, a obično su integralni dio prvih muzičkih vrteški, djelovace takodje i umirujuće pa će ova igračka pomoći i kod uspavljivanja.

Osim prvih senzornih igračaka, shodno prilagodjenosti uzrastu i predviđenoj dinamici razvoja čula, ova vrsta igračaka pokrenuće stimulaciju i ostalih čula i funkcija – čula dodira, fine motorike, koordinacije, te razvoja mišljenja i logike.

Dakle, bilo koja igračka, u bilo kojem uzrastu i periodu života i razvoja ima svoju funkciju pored one na koju svi pomislimo u prvom trenutku kada pričamo o igračkama – igračka ne treba da služi samo za zabavu, već i da kroz igru omogućuje učenje i stimulaciju razvoja brojnih funkcija, stoga ovu ulogu igračaka nipošto i nikada ne treba gubiti iz vida. Zato sa sigurnošću možemo ponoviti da je igračka kao poklon uvijek dobra investicija.

 

PR