Danas je Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom.
Ovogodišnja kampanja postavlja pitanje Šta znači inkluzija?
Ujedinjene Nacije danas pozivaju na potpuno i efikasno učešće i inkluziju osoba sa Daunovim sindromom u društvu.
Međutim, kako se zaključuje na sajtu World Down Syndrome Day, ,,širom svijeta realnost danas je da osobe sa Daunovim sindrom i poteškoćama u razvoju nemaju benefite od punog i efikasnog učešća i inkluzije u društvu.”
– Zašto je to tako? Mnogo je razloga. Ali jedan od njih je nedostatak razumijevanja o tome što je inkluzija i kako izgledaju inkluzivni sistemi u praksi – navodi se na sajtu World Down Syndrome Day.
Oni pozivaju da se razmisli o tome što inkluzija znači.
– Razmislite što znači inkluzija. Razmislite o svakodnevnom životu, kada ste dio aktivnosti u školi, na poslu, rekreaciji i javnom životu, uz druge ljude. Da li ste uključeni? Da li vam pružaju iste mogućnosti kao ostalima? Ili nailazite na prepreke? Da li učestvujete u inkluzivnim aktivnostima? Ili ste odvojeni? Pokušajte da kažete ,,Inkluzija znači…” Što je inkluzivna aktivnost ili inkluzivni sistem? Da li ste dio njih? Da li želite da budete dio inkluzije? Kako biste opisali takvu aktivnost ili sistem – pitanja su koja postavljaju na sajtu World Down Syndrome Day.
Pozivaju da na društvenim mrežama se dijeli odgovor na Inclusion means, odnosno inkluzija znači sa haštagom #InclusionMeans.
Važno je obilježiti ovaj dan kako bi se podstakli ljudi za veće poštovanje prava osoba s Daunovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati i kvalitet njihovog života.
Svaka osoba sa Daunovim sindromom ima jedinstvenu ličnost, sposobnosti i talente.
Simbol Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom su šarene čarape. Šarene i rasparene čarape simbolizuju različitost, da svi možemo i želimo živjeti zajedno uprkos različitostima.
Osobe rođene sa Daunovim sindromom imaju promjenu na dvadesetprvom paru hromozoma gdje, umjesto dva hromozoma, imaju tri. Hromozomski poremećaj uzrokuje kašnjenje u fizičkom, intelektualnom i jezičkom razvoju
Fizičke i medicinske karakteristike osoba sa Daunovim sindromom se razlikuju kao i mentalna sposobnost, ponašanje i fizički razvoj.
Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Daunovim sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Daunovog sindroma u pogledu 21. hromozoma. Dan je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružile su se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se današnji datum obilježava u cijelom svijetu. Naziv Daun potiče od imena engleskog ljekara Džona Langdona Dauna, koji je 1866. prvi opisao sindrom, skoro 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaja.
B.R.