On poručuje da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori dramatična, te da je “neshvatljivo da informacije koje iz dana u dan govore o desetinama preminulih i ciframa novoinficiranih koje se dramatično penju prema 1000, ostavljaju, skoro pa ravnodušnom javnost, i laičku i društvenu”.
Kao ružan san
-Kao da sanjamo ružan san koji se nekom drugom događa, a ne nama. Bojim se da će cijena svega navedenog biti ogromna i da će prva riječ slavnog imena naše domovine dobiti sasvim drugu, tragičnu konotaciju-pribojava se dr Kavarić.
Komentarišući to što broj novozaraženih svakodnevno raste, te da je od početka mjeseca preminula 71 osoba, Kavarić kaže da epidemiološke cifre nijesu nimalo ohrabrujuće.
-Upotreba bilo kakvih „ublažavajućih“ eufemizama u opisu postojeće epidemiološke situacije je štetna i kontraproduktivna, kako sa aspekta motivacije stanovništva za hitnu vakcinaciju, tako i u primjeni ostalih zaboravljenih, a prijeko potrebnih mjera: distanca, ruke, maska- kazao je Kavarić.
Projekcije i upozorenja sa početka jula, koje su, kako dodaje, eminentni stručnjaci Komisije za zaštitu i unapređenje zdravlja Glavnog grada predočili ukupnoj javnosti obistinila su se “kako u tajmingu tako i u brojkama novoinficiranih i umrlih građana Crne Gore”.
-Gubici su ogromni. Manje je bitno gdje smo i kakvi smo u poređenju sa ovom ili onom zemljom, u regionu ili u svijetu. Bitno je da je obuhvat vakcinacijom koja nam je na raspolaganju, neprihvatljiv i tragično ispod svakog nivoa, na svega nešto oko 33 odsto kompletno vakcinisanih- naglašava dr Kavarić.
Vakcinacija ključna
On objašnjava da je pravilo, kada se u epidemiji ovakvog tipa dođe do vakcine, da sve druge mjere padaju u drugi plan.
-Svi resursi, svi kapaciteti, svi segmenti društva moraju biti uključeni u promociju vakcinacije. U Crnoj Gori je bilo dovoljno vremena, više mjeseci, da se neumornim radom uz najefikasniju organizaciju, ne samo zdravstva, nego i svih privatnih zdravstvenih ustanova, volontera, NVO, Crvenog krsta, Vojske, policije i svih uniformisanih lokalnih službi postigne 85 odsto kompletno vakcinisanih građana, uključujući i djecu. Da li smo mi to uspjeli i sa kakvim rezultatima smo dočekali ovaj talas delta soja Sars-CoV-2- pita se dr Kavarić.
Treba, dodaje, da se svi dobro pogledamo između sebe.
-Neko će pred porodice desetina umrlih ovih dana morati da izađe i ponese odgovornost- ističe on.
On poručuje da je epidemiološka situacija takva da bi, da nema vakcina, jedino rješenje bilo najhitnije uvođenje lokdauna.
-U ovim okolnostima insistiraćemo i zalagati se za pooštravanje i intenziviranje vakcinacije i njene promocije-kazao je dr Kavarić.
Izvor: Pobjeda