U narednom periodu potrebno je učiniti dodatan napor kako bi se javnosti predstavile alternative pušenju, ali je uporedo važno poraditi na pogrešnim percepcijama i nedostatku znanja ne samo o nikotinu već i o tome kako je štetnost i zavisnost povezana, poruka je Ketlin Krosbi, direktorice Odjeljenja za zdravlje, komunikaciju i edukaciju u Centru za duvanske proizvode u sklopu Američke agencije za hranu i ljekove (FDA), na nedavno održanom američkom virtuelnom Samitu o elektronskim cigaretama (E-cigarette Summit).
Krosbi je tokom svog izlaganja mapirala ključne neodumice sa kojima se pušači najčešće susrijeću. Do njih je FDA došla istraživanjem čiji je cilj bio da bolje shvatimo kako novi proizvodi, kao što su alternative, zaista mijenjaju percepciju pušenja kao i percepciju prestanka.
Istraživanje koje su sproveli na 48 fokus grupa pokazalo je, između ostalog, da samo određen broj ispitanika shvata šta je nikotin.
-Kada smo pričali o percepciji nikotina, gotovo sve fokus grupe su ga opisale kao supstancu koja izaziva zavisnost, ali bili su podijeljeni oko toga da li je nikotin sastavni dio biljke duvana ili su čak pogrešno uvjereni da se zasebno dodaje kako bi se cigareta napravila da izaziva zavisnost – navodi Krosbi.
Ispitanicima nije najjasnije ni kakve efekte ima nikotin po njih.
-Iako je većina priznala da je nikotin glavni uzrok zbog kojeg nastavljaju sa pušenjem, takođe su dodali da im pruža smirujući i relaksirajući osjećaj. Takođe većina je pogrešno shvatila da nikotin izaziva štetne zdravstvene posljedice poput nekih bolesti – objasnila je Krosbi.
Ispitanici takođe nisu pokazali jasno razlikovanje štetnosti i zavisnosti.
-Mnogi ispitanici su bili mišljenja da što je noviji proizvod da je štetniji i da više izaziva zavisnost. To možemo okarakterisati kao neshvatanje. Ispitanici smatraju da su proizvodi koji su se predstavljali sa većim kvalitetom duvana ili da su što bliži prirodnoj formi duvana mnogo manje štetni. Nisu mogli da opišu šta je to tačno većeg kvaliteta, da li je pakovanje ili užitak, ali su shvatili da je veći kvalitet premium cigara i da je ona manje štetna. Ovo je interesantno jer nije bilo shvatanja o sagorijevanju ili kako sagorijevanje duvana zaista ispušta toksične hemikalije – navela je Krosbi.
Istraživanje je takođe pokazalo da je prestanak pušenja u potpunosti redefinisan, te da ljudi ”prestankom” smatraju ako jednostavno smanje broj ispušenih cigareta, ili ako pređu na neku nikotinsku zamjenu.
Krosbi je podvukla i ulogu medija koji nerijetko plasiraju pogrešne informacije kojima se stvara negativan ambijent. Posebno je to bilo prisutno tokom pandemije, kada su korisnici bili zbunjeni mnoštvom informacija o povezanosti elektronskih cigareta i virusa.
Zato će, kako je Krosbi za kraj poručila, i u narednom periodu biti važno da se dodatno javnosti predstave sve alternative pušenju, ali se ujedno mora poraditi na pogrešnim percepcijama i nedostatku znanja iz ove oblasti.
-U pogledu javnog obrazovanja potpuno regulisano tržište bi trebalo da plasira konzistentnije poruke o proizvodima koji su prikladni za zaštitu javnog zdravlja. Bilo da su proizvodi za koje je FDA odobrila da su prikladni za zaštitu javnog zdravlja ili proizvodi kojima je dozvoljeno da iznesu tvrdnje modifikovanog rizika. Mislim da će to pomoći konzumentima da shvate da mogu da ostave cigarete i nađu proizvode koji imaju mnogo manji rizik iza sebe, naročito ako ih je FDA odobrila – zaključila je Krosbi.