Američki pjevač, kompozitor i pjesnik bez kojeg svijet muzike ne bi bio isti, Robert Zimerman, poznat kao Bob Dilan, danas slavi 80. rođendan.
Bob Dilan je prvi muzičar koji je insistirao na kvalitetu tekstova pjesama i jedan je od prvih koji je svirao folk rok, kao i kantri rok šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka.
Njegove dvije suprotstavljene ambicije: da bude uspješan pop pjevač i da ga ozbiljno shvate kao umjetnika čine se neskladnim koliko i njegova fuzija folka i roka. Sve ono što je u američkoj kulturi toliko popularno automatski se izjednačavalo sa kompromisom i srozavanjem.
Dilan je kao dijete dosta vremena provodio slušajući radio i na početku je bio impresioniran kantrijem i bluzom, a rok ga je kasnije zainteresovao. Još kao srednjoškolac bio je osnivač nekoliko bendova, a njegov početak u muzici bio je obojen mješavinom rok i folk tonova.
Početkom šesdesetih godina 20. vijeka napušta studiranje i seli se u Njujork da bi se posvetio svojoj ljubavi, muzici.
Pozitivne kritike njegovih klupskih nastupa u “Njujork tajmsu” i usmene preporuke dovode ga do legendarnog lovca na muzičke talente Džona Hamonda i ugovora s “Columbia Recordsom”, ali i prvog albuma, “Bob Dylan”.
U tom vremenu je u svojim pjesmama izražavao bunt prema američkom društvu i tekstovima poručivao svoje političke stavove, da bi se u kasnijim godinama umjetničkog stvaranja udaljavao od društveno-političkih tema.
Dilan svira gitaru, usnu harmoniku i klavir, a tokom 45 godina umjetničkog rada objavio je 44 albuma, među kojima su najzapaženiji “The Freewheelin’ Bob Dylan”, “Blonde on Blonde”, “Blood on the Tracks”, “Desire”, “Love and Theft i Modern Times”…
Čuveni kantautor je nosilac prvog dvostrukog albuma u istoriji muzike, pod nazivom “Blonde on Blonde” iz 1966. godine.
Njegove, tada još neobjavljene, pjesme sa grupom “The Band” su razlog nastanka albuma “The Great White Wonder” iz 1969. godine, prvog bootlega u istoriji rok muzike.
Stvaralaštvo Boba Dilana nagrađeno je priznanjima poput nagrade Polar, Gremija za životno djelo, priznanja Kenedi centra, članstva u Rokenrol dvorani slavnik i Dvorani slavnih tekstopisaca u Nešvilu.
Njegove najpoznatije pjesme su: “The Times They Are A-Changin”, “Shelter from the Storm”, “Tangled up in Blue”, “Blowin’ in The Wind”, “Like a Rolling Stone”, “Just Like A Woman”, “All Along the Watchtower”, “Lay Lady Lay” i mnoge druge.
Bob Dilan dobitnik je i Nobelove nagrade za književnost za 2016. godinu. Kako je obrazloženo, nagrađen je za “stvaranje novih poetskih izraza u velikoj tradiciji američkog pjesništva”.
Ovo su neki od njegovih citata:
“Lijepo je biti u okruženju u kom možete potpuno da prihvatite sve nesvjesne stvari koje dolaze do vas… I „zaključati“ sebe tamo gdje možete da ih kontrolišete…”
“Svijetu nije potrebno više pjesama… Zapravo, ako niko više nikad ne napiše nijednu pesmu, svijet neće patiti zbog toga. Nikoga nije briga. Ima dovoljno pjesama da ih ljudi slušaju, ako žele da slušaju neku pjesmu. Za svakog čovjeka, ženu i dijete na ovom svijetu, postoje stotine pjesama, koje nikad ne moraju da se ponove. Ima dovoljno pjesama. Osim ako se neko ne pojavi čistog srca i nema nešto da kaže. To je onda druga priča.”
„Pjesnici ne voze kola (smijeh). Pjesnici ne idu u supermarket. Pjesnici ne bacaju đubre… Pjesnici ni ne pričaju telefonom, čak ne pričaju ni sa kim. Pjesnici mnogo slušaju i… obično znaju zašto su pjesnici!“