Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

RAČIĆ: U Podgorici se dnevno vakciniše do 150 osoba

Foto: AP

Ljekarka Doma zdravlja Podgorica Slađana Račić kazala je da je posljednjih dana zabilježen slabiji odziv građana za vakcinaciju protiv virusa korona i da dnevno vakcinišu oko 150 osoba.

Institut za ljekove i medicinska sredstva i veledrogerija Glosarij uputili su 15. aprila pismo zdravstvenim radnicima u kome ih upozoravaju da postoji mogućnost uzročno-posljedične povezanosti primjene vakcine AstraZeneka i pojave tromboze u kombinaciji sa trombocitopenijom.

U pismu medicinarima navodi se da, iako su navedena neželjena dejstva veoma rijetka, njihova učestalost u drugim zemljama je veća od očekivane u opštoj populaciji.

Račićeva je naglasila i da dosad nijesu zabilježena teža neželjena dejstva nakon vakcinacije ni AstraZeneka vakcinom niti drugim cjepivima koja se koriste u Crnoj Gori.

Ona kaže da je u Podgorici dosad vakcinisano 23.000 građana, od čega sa obje doze više od 6.800 osoba. U Crnoj Gori je dosad prvom dozom vakcinisano 39.123 i 19.027 drugom, dok se za imunizaciju prijavilo 92.916 građana.

Nadležni su najavili da će do kraja mjeseca stići 200.000 doza Sinofarm, vakcina nakon čega će početi masovna vakcinacija.

-Trenutno imamo manje pregleda za vakcinaciju jer u suštini imamo i manji broj doza vakcina, pa je proces rada sveden na minimum i bilježimo slabiji odziv građana. Dnevno imamo od 100 do 150 vakcinacija i to je mali broj, jer smo nedavno imali i do 1.200 građana na dan. Na izmaku smo doza AstraZeneke i očekujemo isporuku kineske vakcine Sinofarm – kazala je Račić za Dan.

Na punktovima u Sportskom i Muzičkom centru u jednoj smjeni je po jedan ljekar, a rade u dvije smjene do 20 sati.

-Očekujemo da za deset dana počne ponovo veći broj vakcinacija, jer su najavljene i revakcinacije građana. Mogu da dođu svi građani i obave pripremni pregled za vakcinaciju, a prvo što se uradi je uvid u zdravstveni karton pacijenata. Ljekar mora da zna da li osoba koja se vakciniše prima terapiju i da li ima neku hroničnu bolest. U slučaju potrebe vrši se i pregled pluća i mjerenje krvnog pritiska. To je jedini pregled koji se radi. Nakon vakcinacije nijesmo imali teže nuspojave i one se ugavnom svode na povišenu temperaturu, malaksalost, glavobolju, bol u mišićima, sve ono što predstavlja blagi oblik virusa. Najčešće je to slično gripu i ne traje dugo, od 12 do 48 sati. Nakon toga prestaju sva neželjena dejstva – pojasnila je Račićeva.

Ona je kazala da pacijent nakon pripremnog pregleda prima vakcinu, a potom ostaje na posmatranju od 15 do 30 minuta ili duže u zavisnosti od toga da li se radi o hroničnim pacijentima ili alergičnim na penicilin.

-Spremni smo za masovnu vakcinaciju, kako kadrovski, tako i prostorno. Nakon što smo riješili i usaglasili medicinski i tehnički dio kada je počela vakcinacija, sada je sve znatno lakše i organizovano na pravi način. U proces vakcinacije su uključeni ljekari svih specijalnosti, počev od pedijatara, ginekologa, internista i opštih službi, izabranih ljekara. Uključeni su i psihijatri i kolege iz medicine rada. Djelujemo kompaktno kao tim i to je na neophodnom nivou. Revakcinacija zasad teče planiranom dinamikom – rekla je dr Račić.

Iz Instituta za ljekove i Glosarija navode da zasad nijesu identifikovani specifični faktori rizika.

-Zdravstveni radnici treba da obrate pažnju na znakove i simptome tromboembolije ili trombocitopenije i da o tome obavijeste osobe koje su primile vakcinu – piše u dokumentu.

Glosarij i CInMED su podsjetili da je kombinacija tromboze i trombocitopenije, u nekim slučajevima praćena krvarenjem, veoma rijetko zapažena nakon primjene vakcine „Astra -zeneka”.

-Ovo uključuje teške slučajeve koji su se manifestovali kao venska tromboza, uključujući trombozu na neočekivanim mjestima, kao što su tromboza cerebralnih venskih sinusa, splanhične vene, kao i arterijska tromboza, istovremeno sa trombocitopenijom. Većina ovih slučajeva javila se u prvih 14 dana nakon vakcinacije i pretežno je nastupila kod žena mlađih od 60 godina. Neki slučajevi su, nažalost, imali i smrtni ishod – navodi se u pismu zdravstvenim radnicima.

Pojašnjavaju da su se dosad prijavljeni slučajevi javljali nakon primjene prve doze vakcine i da su iskustva nakon revakcinacije još ograničena.

-Komitet za procjenu rizika u oblasti farmakovigilance pri Evropskoj agenciji za ljekove sproveo je detaljnu istragu, uključujući procjenu prijava sumnji na neželjena dejstva iz evropske baze podataka o slučajevima krvnih ugrušaka i trombocitopenija kod osoba koje su primile vakcinu, sa posebnim naglaskom na informacije o polu, uzrastu, faktorima rizika, dijagnozi bolesti kovid-19 ako je dostupna, vremenskom periodu od primjene vakcina do početka simptoma, ishodu i kliničkoj slici. Istraga je takođe uključivala i pregled povezane literature, analizu zapaženih u odnosu na očekivane slučajeve – objasnili su iz Glosarija i CInMED-a.

 

Izvor: Dan