Subota, 12 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOFETIJA KALAČ, PREDSJEDNICA KIC CG U LUKSEMBURGU: I tokom pandemije razvijamo saradnju...

FETIJA KALAČ, PREDSJEDNICA KIC CG U LUKSEMBURGU: I tokom pandemije razvijamo saradnju sa maticom

Predsjednica Kulturno-informativnog centra Crne Gore u Luksemburgu Fetija Kalač kaže da u ovoj zemlji koja po popisu iz 2019. godine ima 613.894 stanovnika, trenutno ima 3 769 zaraženih korona virusom. Testirano je 41 758, preminulo je 89 lica. Trenutno se u bolnicama nalazi 136 pacijent, od kojih je njih 19 pod intenzivnim liječenjem i nadzorom. Ukupan broj izliječenih građana je 804. Ona je za Radio Crne Gore govorila o trenutnoj situaciji u Luksemburgu, ekonomskim mjerama za ublažavanje pandemije, te aktivnostima koje sprovodi Kulturno-informativni centar Crne Gore u Luksemburgu.

-Ministarstvo zdravlja Luksemburga je naručilo četiri skenera za brzo detektovanje korona virusa. Prvi skener je postavljen 10. aprila, ali još nije u funkciji. Pomoću ovog skenera, ispitivaće se pacijenti zaraženi korona virusom, ali i oni koji su negativni na isti. Skener će omogućiti rano otkrivanje bolesti za nekoliko sekundi. U Luksemburgu je u toku prva faza ublažavanja mjera. Otvorena su gradilišta, centri za reciklažu, prodavnice pribora za domaćinstvo i baštenski centri. Srednje škole se otvaraju sutra sa umanjenim brojem đaka u odjeljenjima. I dalje će se pridržavati učenja na daljinu. Đaci će jedne sedmice pratiti nastavu u školi, a druge od kuće. Osnovne škole i vrtići se otvaraju 25. maja.Veća okupljanja su zabranjena do 31. jula. Maske i marame su obavezan način zaštite i u slučaju da se ne pridržavaju ove mjere, predviđena je kazna građanima u iznosu od 145 eura. Luksemburžani strogo pridržavaju mjera i obavezno nose maske ili marame. Redovno se ide na posao uz poštovanje propisanih mjera zaštite.Do kraja maja, očekuje se testiranje sveukupnog stanovništva u Luksemburg za šta se planira budžet od oko 40 miliona eura-kaže Kalač.

Pandemija će ostaviti velike posljedice i po svjetsku ekonomiju. Kakva je situacija u Luksemburgu, da li se sprovode mjere ublažavanja ekonomskih posljedica?

– Vlada Luksemburga je obezbijedila paket mjera pomoći privrednim subjektima u Luksemburgu. Savjet Vlade Luksemburga je 22. aprila usvojio predlog sprovođenja novih mjera finansijske podrške mikro i malim preduzećima koja obavljaju trgovinsku i zanatsku djelatnost i koja broje između 10 i 20 zaposlenih. Ova preduzeća su najviše pogođena ovom krizom i sa navjećim gubicima, samim tim što su bili primorani da zatvore svoje prostorije i zaustave proizvodnju. Takođe, određene vrste pomoći su predviđene za veća preduzeća koja imaju izvjesnih finansijskih poteškoća u poslovanju zbog pandemije. U cilju izbjegavanja otpuštanja radnika, Vlada Luksemburga je uvela mjeru pružanja finansijske pomoći licima koja ne mogu da rade zbog konfinacije i izolacije, na način da uplaćuju 80% ukupnog ličnog prihoda preduzećima u kojima su zaposlena ta lica. Ova mjera se zove djelimična nezaposlenost. Inače Vladin Savjet poziva da svi zaposleni što više ostanu kod kuće i da rade iz svojih domova. Predloženo je da, ukoliko bi se otvorile granice Luksemburga, sva lica koja ulaze na teritoriju Luksemburga, moraju da prođu testiranje. Ova mjera bi znatno doprinijela razvoju turizma u Luksemburgu.

Vi ste, odnosno KIC CG u Luksemburgu pokrenuli priču oko uspostavljanja direktne avio linije sa Crnom Gorom

 – Kulturno-informativni centar Crne Gore u Luksemburgu je inicirao ovu saradnju i obratio se avio kompaniji Luxair, u cilju predlaganja online susreta sa direktorom Aerodroma Crne Gore g. Danilom Orlandićem. Uskoro bi trebalo da se sastanu g. Orlandić i g. Gilles Feith.

Želim da još jednom napomenem da će upravo prvi avion od početka pandemije poletjeti sa luksemburškog aerodroma 30. maja.

Kakva je trenutna situacija u Kulturnom centru?

 -KIC Crne Gore u Luksemburgu postoji već godinu dana i ima za cilj da okupi iseljenike porijeklom iz Crne Gore, ali i naše prijatelje Luksemburžane, koji žele da upoznaju našu zemlju kroz aktivnosti koje KIC nudi poput kulturnih i obrazovnih aktivnosti u cilju očuvanja narodnih vrijednosti matice Crne Gore. Pored kulturnih događaja, kojima stremi naša organizacija, planiramo da organizujemo kurseve crnogorskog, luksemburškog i francuskog jezika, budući da imamo veliki broj naših Crnogoraca koji često dolaze u Luksemburg da pronađu svoje mjesto pod suncem. Centar ima posredničku ulogu u komunikaciji sa crnogorskom diplomatsko-konzularnom mrežom, ali i sa luksemburškim institucijama. U vrijeme evakuacije naših državljana, više puta smo izašli u susret našim ljudima i komunicirali sa našom DKP mrežom. Obraćali su mi se mnogi državljani Crne Gore koji su se našli na teritoriji  Belgije, Luksemburga i Njemačke, kao i oni koji su bili poslovno ili u posjeti u Crnoj Gori da pomognem oko procedure povratka. Mnogo su pomogli Konzulat CG iz Frankfurta, ambasada CG iz Brisela i Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore koji su nam izašli u susret, pa je ovo prilika da pohvalim izvanredan profesionalan i posvećen rad naših diplomata. Centar je mnogo puta pomagao i ljudima u nevolji, licima sa posebnim potrebama. Ovdje prvenstveno govorim o dobroj i nesebičnoj volji pojedinaca u Centru koji su u svakoj situaciji spremni da izađu u susret, u granicama svojih mogućnosti. Takođe, centar ima za cilj da okupi mlade ljude koji imaju elana da se uključe u aktivnosti našeg udruženja i da pruže svoj doprinos radom i predanošću. Planirana su brojna druženja, okupljanja, časovi jezika, jezičke, likovne, književne radionice, obilježavanja nacionalnih praznika Crne Gore i Luksemburga itd. Ovim putem, želim da istaknem da su vrata KIC-a otvorena za sve ljude dobre volje, pogotovo naše Crnogorce koji žive u Luksemburgu ili pak one koji žele da se nastane u Luksemburgu privremeno ili za duži vremenski period.

 Bilo je dosta i planova,  koje je korona virus odložio…

– Kulturno-informativni centar je planirao da organizuje 25.marta muzički događaj naših renomiranih muzičara i gitarista iz Crne Gore Darka Nikčevića i Srđana Bulatovića u sali ,,Robert Krieps” u Abbay de Neumunsteru (Nojminster opatiji) u Luksemburgu, u cilju obilježavanja godišnjice postojanja udruženja. Ovo je bila ujedno prilika za oranizovanje Godišnje skupštine udruženja, kao obaveze koja proizilazi iz našeg Statuta o osnivanju udruženja. Taj plan nismo uspjeli realizovati zbog pandemije. Takođe, nedavno smo pokrenuli sajt www.ccmontenegro.com i facebook stranicu Centra Kulturno-informativni centar Crne Gore u Luksemburgu koju redovno ažuriramo sa informacijama iz Crne Gore i Luksemburga.Pokrenuli smo dosta projekata saradnje čiji je cilj očuvanje kulturne baštine Crne Gore, te udruživanje naših ljudi iz matice i dijaspore.

Mn.M.

 

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO