Sjutra je Sveti Nikola, jedna od najbrojnijih slava. Mnogi običaji vezani su za sjutrašnji dan, ali postoje i neki u vezi sa večeri pred ovu slavu.
Naime, stari narodni običaj kaže da bi domaćini već danas morali da počnu s pripremama za goste koje će dočekivati sjutra.
Međutim, postoji pravilo da domaćini mogu samo da pripremaju hranu, dok se drugi kućni poslovi ne smiju obavljati dan prije i dan nakon slave.
Sjutra se, uz svijeću i slavski kolač, kao i Oče naš okupljaju članovi porodice, mole Bogu i slave ovog svetitelja kao svog zaštitnika. Neke nerotkinje upravo se Svetom Nikoli mole za porod.
Sveti Nikola je i esnafska slava, on je zaštitnik lađara, splavara, ribara i vodeničara. Baš zato mornari na ovaj dan ne isplovljavaju, pa se ovo zove i ,,vodena slava”, a vjeruje se da ne treba započinjati ni putovanja.
Duh pomaganja i darivanja siromašnih bio je smisao i životno opredjeljenje Svetog Nikole, pa i sjutra treba darivati one koji nemaju i pomoći im, baš kao i djecu, jer je Sveti Nikola volio djecu i brinuo o njima, pa ih je stalno darivao. Zato je tradicija da se darivaju orasi, lješnici, jabuke i slatkiši stavljanjem u cipele pokraj kreveta ili u prozore.
U narodu vlada vjerovanje da je Sveti Nikola zaštitnik putnika i sirotinje.
Dešava se da ukoliko otac dijeli slavu sinovima, jedan uzme ljetnjeg, a drugi zimskog Svetog Nikolu.
Sveti Nikola je rođen u gradu Patari, u oblasti Likije, na području Male Azije, jedinac bogatih i znamenitih roditelja, Teofana i None. Kao jedinca darovanog od Boga, oni su ga Bogu i posvetili. Sveti Nikola je umro 19. decembra 345. godine (prema Julijanskom kalendaru 6. decembra), pa se taj dan obilježava kao pomen svetitelju i jedna je od najčešćih slava. Pravoslavni vjernici Svetog Nikolu smatraju borcem za Hristovu vjeru, pobjednikom zla za cio svijet, a njegovo ime znači narodni pobjeditelj, jer grčka riječ ,,niki” znači pobjeda, a ,,laos” znači narod, vjernici.
Nikolaj se duhovnom životu naučio kod svog strica, Nikolaja episkopa patarskog, koji je osnovao manastir Novi Sion, u kom se Nikola zamonašio. Po upokojenju roditelja, Nikola je imanje razdijelio siromašnima ne zadržavajući ništa za sebe. Pročuo se zbog svog milosrđa kao svještenik u Patari, ali je on brižljivo skrivao svoja milosrdna djela.
Potom, sveti Nikola biva izabran za arhiepiskopa u gradu Miru, u Likiji. Poučavao je narod vjeri i zakonu Božjem, obilazio bolesne, otkupljivao je zarobljenike, koji su tada bili prodavani kao robovi, i puštao ih na slobodu, obilazio gradove i sela.
Do dolaska na prijesto cara Konstantina, za vrijeme vladavine cara Dioklecijana, sveti Nikola je bio zatvoren u tamnicu, gdje je i zatvorenike poučavao vjeri. Nakon toga, vratio se na svoj arhiepiskopski prijesto. Sveti Nikolaj je odlučio da obiđe sveta mjesta. Na putu obilaska, Nikolaju su se dešavala mnoga čuda. Poslije obilaska svih svetih mjesta, sveti Nikola unajmi nekog lađara da ga odveze u Likiju, ali lađar je, iako je uzeo novac, htio da ide na neku drugu stranu. Tada se podigao vrlo jak vetar i okrenuo brod u pravcu Likije, a svi napori mornara koji su, po naređenju kapetana, pokušavali da vrate brod, bili su uzaludni. Punim jedrima brod je došao u Likijsko pristanište, gdje se sveti Nikola iskrcao.
Svetog Nikolu poštuje sav hrišćanski svijet. Upokojio se u Miru, 345. godine, a potom su nekoliko vjekova njegove mošti počivale u sabornoj crkvi tog grada. Godine 1096, posmrtni ostaci svetog Nikole prenijeti su u Bari, koji se nalazi u južnoj Italiji, u crkvu svetog Jovana Preteče. Danas mošti svetog Nikole počivaju u Bariju, u crkvi svetog Nikole, koju su u njegovu slavu podigli građani, vjerujući i poštujući svetog Nikolu kao čudotvorca i iscjelitelja.
Prema predanju se smatra da je sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom.
Sveti Nikola je pomagao siromašnima, tješio narod i spasavao ga od gladi, branio Likiju i ostale gradove od ratnih opasnosti i nesreća. Smatra se zaštitnikom moreplovaca i svih putnika. Danas se vjeruje da sveti Nikola pomaže na moru i svi pomorci hrišćanske vjere ga slave kao svog zaštitnika. Tokom vjekova, sveti Nikola je postao jedan od najpopularnijih Svetaca. U cilju sjećanja na njega i za njegovo proslavljanje podignute su hiljade crkava i manastira. Na pravoslavnim ikonama Sveti Nikola se najčešće predstavlja sa omoforom arhiepiskopa i Jevanđeljem u ruci.
Izvor: Žena Blic/Srbija danas