Porto Novi
PREPORUKA ZDRAVLJE

DR BRANIMIR NESTOROVIĆ: Pripreme za odlazak na more kao za ekspediciju

Profesor Branimir Nestorović, pedijatar u Univerzitetskoj bolnici Tiršova, alergolog i pulmolog, kazao je da roditelji ne treba da se plaše odlaska na godišnji odmor sa djecom. Važno je, kako kaže, obezbijediti dovoljnu količinu vode i hrane za put i najosnovniju apoteku.

Nestorović kaže da je danas “moderno da se svi brinu i plaše”, i da se roditelji za kratak let do Grčke ili Crne Gore pripremaju kao za ekspediciju na Sjeverni pol.

– Djeca su vrlo otporna, mi se rađamo sa otpornošću na najveći broj bolesti. Zašto bebe ne bi išle na put, nisam pristalica preterane zaštite djece, treba ponijeti hranu i vodu, i to dovoljne količine. Djeca su osetljiva na dehidraciju, i treba imati hranu koja je laka, neku čokoladicu ili keks koji relativno brzo ublažava glad – objašnjava on.

Apelovao je na roditelje da vezuju djecu u kolima, jer djeca do četvrte godine imaju neproporcionalno krupnu glavu o odnosu na tijelo i pri naglom kočenju lako mogu da izlete kroz šoferšajbnu.

-Nemojte da puštate djecu da tumaraju po kolima -savetuje Nestorović i dodaje da iako je protivnik davanja telefona i tableta djeci, tokom puta možete da ih umirite na taj način, jer im se za tih nekoliko sati gledanja u ekran neće ništa strašno desiti.

Dodaje da pri ruci treba imati i presvlaku jer se djeca često znoje, a za klimu u automobilima kaže da je koliko je dobra toliko i loša, ne samo zbog mlaza hladnog vazduha, već zato što je često kontaminirana gljivicama. Zato klimu treba koristiti umjereno, sa razlikom od sedam do najviše deset stepeni u odnosu na spoljnu temperaturu vazduha.

Govoreći o apoteci koju treba ponijeti na put, Nestorović je rekao da roditelji obično ponesu “sve za šta znaju da postoji”, ali da ne treba pretjerivati. Obavezan je probiotik i preparat cinka koji je najefikasniji protiv dijareje. Treba, kako kaže, ponijeti i sirup za temperaturu i prednost daje ibuprofenu u odnosu na paracetamol za koji kaže da nije baš toliko bezopasan.

Nošenje antibiotika ne bi savjetovao, jer se oni često zloupotrebljavaju. Savjetuje i nošenje biljnog sirupa za kašalj i hanzaplasta. Za opekotine od meduza najbolji lijek je, kako kaže, utrljati krastavac, dok se kod uboda ježa obavezno treba javiti lekaru, jer će se rana zagnojiti.

Kada je riječ o kremama za sunčanje, Nestorović kaže da je teško povjerovati da jedna materija može biti zaštita za sva UV zračenja, te da je efikasno davati sirup od zove ili crvenog voća. Za zaštitu od komaraca je najbolje djeci davati B1 vitamin. Nestorović je objasnio i da primorje nije problem za djecu sa alergijama, jer nema biljaka koje izazivaju alergiju, niti grinja jer je suvo i toplo. Ukoliko se pak ide na planinu, treba voditi računa da na tim visinama trave cvjetaju mesec dana kasnije.

 

Izvor: Vesti online