Porto Novi
PREPORUKA ZANIMLJIVOSTI

OTVORENA VRATA ISTRAŽIVAČIMA: Od Virpazara do Ostrosa raste više od 45 vrsta divljih orhideja

Ovoga puta čitaocima našeg portala donosimo priču o otkriću turistkinje iz Danske Aase Margrethe Gothen koja je uz podršku Sare Rakočević porijeklom iz Virpazara objelodanila prisustvo velikog broja divljih orhideja na području Nacionalnog parka Skadarsko jezero.  Naime, ova botaničarka iz Skandinavije je tokom posjete Crnoj Gori uočila više od 45 vrsta orhideja od kojih čak 20 na potezu  između Virpazara i Ostrosa, a najviše u Livarima u kestenovoj šumi.

Sara Rakočević

-U Virpazar tokom ljeta dolazi veliki broj turista- ljubitelja prirode iz zapadne Evrope. Najzainteresovaniji su za krstarenje Skadarskim jezerom i ruralni turizam koji u svakom crmničkom selu doživljava procvat. Tako je bilo i ovog ljeta kada je nakon obilaska Virpazara i okoline gospođa Aase došla u Centar za posjetioce želeći da je uputim gdje da ide u šetnju. Ona je botaničarka i željela je bolje da upozna kraj u koji je došla. Ja, kao neko ko je porijeklom iz Crmnice, znala sam da kod nas ima raznog cvijeća i ljekovitog bilja ali ne i tačno na kojim lokacijama. Kada je obišla sve što je zanimalo vratila se i kazala mi do kakvih je saznanja došla-kaže Rakočević za Montenegro magazin.

Ona je predlog ,,Orhideja“ prijavila na konkurs Turističke organizacije Bar na temu „Otkrijte nam skriveno i nepoznato blago“, i taj projekat koji otkriva vrijedno bogatstvo flore barskog kraja je dobio treću nagradu.

-Područje na kojem su otkrivene pomenute orhideje je netaknuto. Obiluje mnoštvom sunčanih dana, nema izduvnih i drugih štetnih materija što pogoduje rastu najrazličitijih vrsta biljaka među kojima je veliki broj ljekovitih. Ono što je kuriozitet je mali prostor na kojem se nalazi veliki broj različitih vrsta ovog cvijeća-kazala je Rakočević.

Ona pojašnjava da je razlog prijavljivanja na pomenuti konkurs  želja da se u panoramsku rutu „ Između dvije čarobne obale“ koja je zaživjela u aprilu ove godine, a obuhvata vožnju dugu 115 kilometara kroz crmniička sela, uključi i, kako kaže, ruta „Putevima orhideja“. Duž te rute bi bili postavljani paneli sa nazivima i opisima orhideja koje tu cvjetaju.

Naša sagovornica kaže da nijedna od orhideja na potezu od Virpazara ka Ostrosu nije endemična, ali da su mnoge od njih veoma rijetke.

-Implementacijom ovog predloga u panoramsku rutu, dobio se dodatni kvalitet, koji podiže kvalitet u turističkoj ponudi, naročito na polju botanike-objasnila je ona i dodala sa su sa ovim otkrićem samo „otvorena vrata“ istraživačima iz ove oblasti iz cijelog svijeta.

Većina orhideja cvjeta sredinom maja. Dactylorhiza romana cvjeta ranije, Anacamptis piramidalis i cvet Himanthoglossum početkom juna, Epipactis helleborne i microphylla cvetaju u julu.Himanthoglossum caprinum je specijalna za Balkan kao i orhideja Simia i Pauciflora koje su vrlo rijetke zajedno sa Neotinea tridentata-om.

I.M.