31.10.2017. u 7:15
Izložba “Dnevnik čitanja” koja je nastala kao rezultat rada profesora Miroslava Minića sa učenicima Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” na časovima književnosti i njegove potrage za pedagoškim pristupom u radu sa mladima, postavljena je u holu škole. Riječ je o 28 radova koji su dva puta bili izloženi u prostorijama Fondacije “Petrović – Njegoš” u dvorcu Petrovića u Podgorici (maj 2016. i maj 2017) i u knjižari “Karver”. Svih 28 radova izloženo je 15. septembra 2017. godine u holu Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” u Podgorici u okviru Festivala internacionalnog alternativnog teatra – FIAT.
Profesor je podstakao učenice i učenike, da nakon čitanja književnog djela i obrade na času, kao i nakon pisanja dnevnika čitanja, zajedno sa njim izraze znanje i sopstvene doživljaje u obliku kolaža. Sačinili su ih od crteža, fotografija, fotokopija, isječaka iz novina… Izložba “Dnevnik čitanja” je svojevrsni dokument o kreativnom pedagoškom pristupu podsticanja čitanja – obrazovanja u dobu adolescencije, kada se burno odvija proces otkrivanja i formiranja ličnosti. Neobičnost ovakvog pristupa čitalačkoj aktivnosti je vizuelizacija misli, ideje, shvatanja, poimanja života kakav može pružiti književnost.
– O tome koliko je danas teško naći vremena za čitanje govore brojni započeti naslovi koji nas odrasle opominju gotovo svako veče pred spavanje. A koliko je teško zainteresovati srednjoškolca da odvoji vrijeme i pročita lektiru znaju profesori maternjeg jezika. Miroslav Minić je, nakon godina traganja za pravom metodom, otkrio recept i već dvije godine za redom nesebično ga dijeli sa svojim kolegama, a i sa svima nama koji smo spremni da prihvatimo novo-kaže Nataša Latković, direktorica Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš”.
Ona naglašava da smo ,,svjedoci vremena u kome je mnogo ometača koji mladog čovjeka odvlače od knjige”.
-Do informacije se brzo dolazi jednim klikom na displeju telefona ili tastaturi kompjutera i gotovo svaka informacija je dostupna. A Miroslav je uspio motivisati učenike da uzmu knjigu u ruke i osjete čaroliju šuštanja papira nakon okretanja stranice, da iskuse neopisivo dobar osjećaj kad okrenemo posljednji list nekog romana i tim činom se oprostimo od jednog svijeta kroz koji su nas vodili likovi, a u nekom smo se prepoznali malo više. Sa on-line izdanjima nije tako. Isti je pokret prsta ali nema zvuka pa nema ni života, kao da se ništa nije ni desilo. Ovih 28 kolaža, koji odnedavno krase hol Gimnazije, svjedoče da su učenici prije čitanja djela na pravi način uvedeni u isto, a nakon pročitanog djela pružena im je šansa da na neuobičajen način prenesu svoje utiske. To je svojevrstan odgovor, i nema netačnog-kaže Latković.
Svi koji su posjetili izložbu, dodaje, uživali su u obnavljanju gradiva na jedan neočekivan i originalan način tako da se nanovo čekao Godo, strijepilo se od Revizora, na mapi Pariza tražio se pansion gospođe Voker, saosjećalo se sa ljubavnim jadima Romea i Julije, plesalo se sa Anom Karenjinom,.. Ovo su samo neke od lektira kojih se rado sjećam i koje su odoljele mnogim reformama kojih smo vrlo često nezadovoljni svjedoci. Sigurna sam da su i učenici iznenadili sebe idejama koje je Miroslavov impuls probudio u njima i nadam se da su poslije ovog iskustva sigurniji u sebe i da prepoznaju koliki potencijal leži u njima, a važno je da više nije uspavan.
Za “Dnevnik čitanja” Miroslav Minić dobio je nagradu za Najbolje primjere dobre prakse koji podstiču i promovišu preduzetničko učenje u okviru Konkursa u organizaciji Nacionalnog partnerstva za preduzetničko učenje Crne Gore. Takođe, Nacionalni savjet za obrazovanje je “Dnevnik čitanja” uvrstio u Katalog programa stručnog usavršavanja nastavnika za školsku 2017/2018. i 2018/19. godinu.
– Svi mi koji se bavimo pedagoškim radom znamo kako je zahtjevno uputiti đaka na pisanu riječ. Pokušao sam da ih podstaknem da nakon čitanja književnog djela i nakon pisanja dnevnika čitanja, zajedno izrazimo znanje i sopstvene doživljaje u obliku kolaža.
Krenulo je sasvim spontano… Obrađivali Kišove „Rane jade“. Učenice i učenici dobili su zadatak da donesu neki crtež, fotografiju, isječak iz novina, fotokopiju, citat iz djela… Bilo šta šta je njihova asocijacija na ovo djelo. I tako je nastao prvi kolaž. Bili smo srećni i veoma zadovoljni kako je sve ispalo… Ohrabreni kritikama nekih umjetnika i mojih kolega nastavili smo i napravili 16 kolaža. Onda sam se obratio princu Nikoli i Fondaciji „Petrović Njegoš“, a oni su nam omogućili da maja 2016. godine izložimo radove u Dvorcu Petrovića u Podgorici i finansijski nam pomogli da uramimo sve radove, napravimo kataloge, pozivnice i postere. Nakon otvaranja izložbe, radove smo preselili u Knjižaru Karver. Tokom prošle školske godine – nastalo je novih 13 radova, koje smo maja 2017. ponovo izložili u Dvorcu. U okviru ovogodišnjeg FIAT-a imali smo izložbu u KIC-u „Budo Tomović“ i sad su radovi vraćeni tamo gdje treba da stoje, da krase zidove naše Gimnazije-kaže profesor Minić.
On smatra da je ,,ovo vrlo produktivan, ali i jednostavan pedagoški pristup podsticanja čitanja – obrazovanja u dobu adolescencije, kada se burno odvija proces otkrivanja i formiranja ličnosti”.
-Ova izložba 28 radova je dokument o načinu na koji su učenice i učenici vizualizovali svoje doživljaje, shvatanja, ideje, poimanja života na koje su ih podstakla knjižavna djela kako samo ona to mogu-zaključuje Minić.
Mn.M.
Foto: B. Šekularac