Porto Novi
ART PREPORUKA

ART: Predstavljen program 14. Beogradskog festivala igre

Danas je u svečanoj sali Narodne skupštine Srbije održana konferencija za štampu na kojoj je najavljen program 14. Beogradskog festivala igre. Konferenciju je najavila i pozdravila Maja Gojković, predsjednica Skupštine, a nastavio Oskar Benedikt, zamjenik šefa EU Delegacije u Srbiji, koji je prisutnim novinarima predstavio važnost i mjesto Beogradskog festivala igre na evropskoj plesnoj sceni, njegov značaj za lokalnu zajednicu, kao i entuzijazam organizatora da se najbolja evropska i svjetska produkcija umjetničke igre predstavi u Beogradu i Novom Sadu.
Aja Jung, direktorka festivala, predstavila je glavni program ovogodišnjeg festivala i zahvalila se institucijama i sponzorima, kao i medijima na prijateljskoj i profesionalnoj saradnji tokom priprema festivala. Baletske kompanije i trupe savremene igre koje će učestvovati na narednom festivalu, predstavili su ambasadori Kanade, Njemačke, Francuske, Italije, Švajcarske, Holandije, SAD, Hrvatske, Izraela i Finske. Na konferenciji je govorio i Dejan Turk, direktor kompanije Vip mobile, koja je generalni sponzor Beogradskog festivala igre već deset godina zaredom.
Pod sloganom „Velika igra“, jedan od najvažnijih festivala umjetničke igre u svijetu, u okviru svog četrnaestog izdanja od 24. marta – 11. aprila, predstavlja publici izuzetan izbor naslova. Ukupno 15 kompanija iz 10 zemalja, sa radovima 20 renomiranih koreografa, biće predstavljeno u Beogradu i Novom Sadu. Dio manifestacije je i revija filmova Dani igre u Kinoteci, brojne radionice, majstorski kursevi i izložbe, kao i gostovanje predstave „Brodski/Barišnjikov“ u režiji Alvisa Haramanisa i izvođenju slavnog Mihaila Barišnjikova (23, 24. i 25. april).

Otkrivajući umjetničku igru kroz njene vrhunske domete, Beogradski festival igre je pridobio brojnu publiku. Tako je od osnivanja predstavljeno preko 300 radova poznatih koreografa, dok posljednjih godina svako izdanje prati oko 22.000 gledalaca i 120 akreditovanih novinara iz zemlje i inostranstva. Istovremeno, festival pruža ogromnu podršku domaćim profesionalnim igračima, pedagozima, koreografima i predstavnicima svih umjetničkih oblasti. Dragocjene informacije i kontakti sa inostranim trupama, otvorile su vidike, mogućnost stipendiranja i angažmana mladim igračima, dok su uspješne komade na domaćoj sceni ostvarili upravo inostrani koreografi koje je festival predstavio.

Beogradski festival igre se razvijao zahvaljujući podršci Ministarstva kulture Srbije, ambasada i kulturnih centara zemalja učesnica, kao i Grada Beograda. 
Na samom početku, Festival je osvojio nagradu Fonda Jelena Šantić, a UNESCO ga je proglasio vodećim kulturnim projektom Jugoistočne Evrope (2006), nakon čega je uslijedio prijem u Svjetsku plesnu alijansu (WDA ITI UNESCO).  Pet godina zaredom, Beogradski festival igre se realizuje u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji, a od svoje dvanaeste edicije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije.