Srijeda, 19 Novembra, 2025
spot_img
NaslovnicaARTCNP: Velika nagrada Raduloviću i Liješeviću, večeras nastup Akademije Milanske skale

CNP: Velika nagrada Raduloviću i Liješeviću, večeras nastup Akademije Milanske skale

Foto: Đorđe Cmiljanić

Dana Crnogorskog narodnog pozorišta započeo je uručivanjem godišnjih nagrada i priznanja članovima kolektiva, saradnicima i partnerskim institucijama, saopšteno je iz PR službe CNP.

Foto: Đorđe Cmiljanić

Na prijedlog direktora Ilije Subotića i umjetničke direktorice Marije Sarap, Savjet Crnogorskog narodnog pozorišta jednoglasno je donio odluku da se Velika nagrada za najznačajniji umjetnički rezultat u godini od važnosti za visok umjetnički renome i podizanje ugleda CNP-a ravnopravno dodijeli Aleksandru Raduloviću, glumcu – za glavnu ulogu u predstavi „Naličje“ i Borisu Liješeviću za režiju istoimene predstave. 

Predsjednik Pozorišnog savjeta Vasko Raičević obrazložio je odluku o dodjeli Velike nagrade ističući umjetničku snagu i društvenu relevantnost predstave Naličje.

Radeći na predstavi Naličje, zajedno sa ostatkom ansambla, kreirali su punokrvan pozorišni događaj koji precizno reflektuje našu stvarnost, a glumačka igra Aleksandra Radulovića nijednom ekspresijom ne udovoljava konformizmu gledaoca i sprečava ga da skrene pogled od neprijatne istine.

Njegov izraz savršeno se uklapa u estetiku pozorišta Borisa Liješevića, koji uporno traga za korijenima problema našeg društva, onih sila koje nas vječno drže zaglavljenima. Reakcije iz regiona, gdje god je predstava odigrana, kao i nagrade koje su donijeli, čine čast ovom pozorištu, naveo je on.

Foto: Đorđe Cmiljanić

Dobitnik Velike nagrade, glumac Aleksandar Radulović zahvalio je kolegama i publici, ističući značaj teatra kao mjesta istine i duhovnog rasta. 

– Kad osjećaš bazu, kad osjećaš da imaš noge gdje možeš da staneš, onda je ovo samo posljedica ogromne ljubavi i zajedništva koje mi zbilja ovdje imamo. Ovo pozorište mi je pružilo puno toga i pružilo mi je priliku da upoznam divne ljude i pružilo mi je priliku da opraštam, a nadam se da se i meni dosta toga makar toleriše – rekao je, između ostalog, Radulović.

U video-obraćanju reditelj Boris Liješević je istakao da za sve ove godine karijere nikada i nigdje nije bio tako prihvaćen kao u CNP-u. 

– To je kao da ulazim u roditeljski dom gdje me grle i maze i ne očekuju ništa zauzvrat, jako paze da me nečim da ne povrijede, a ja im govorim: Ne možete me povrijediti, nećete me povrijediti, jer sam ja vaš, vi ste moji. Mi smo rasli na istim jelima, vaspitavani istim rečenicama, prema istim uzorima… I nakon druge režije u CNP-u shvatam da CNP nikad neće biti jedno od teatarskih mjesta u kojima radim, CNP će uvijek biti za mene samo mjesto gdje su braća i sestre – rekao je Liješević.

Godišnje nagrade CNP-a za izuzetne umjetničke rezultate dodijeljene su glumcima Ani Vujošević za uloge Gospođa Injacija u predstavi „Večeras improvizujemo“, reditelja Paola Mađelija i Stojanka u predstavi „Naličje“, Nadi Vukčević za uloge Medeja u predstavi „Predmet Medeja“, reditelja Diega de Bree, Doktorka Vjera u predstavi „Naličje“  i Ljubica Rosi u predstavi „Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka doma Petrovića“, u režiji Radmile Vojvodić, potom Milovoju Mišu Obradoviću za ulogu Leona Glembaja u predstavi „Gospoda Glembajevi“ reditelja Danila Marunovića, Kristini Obradović za uloge Heder Klark u predstavi „Gidionov čvor“ reditelja Ivana Vanje Alača, Barunica Kasteli Glembaj u predstavi „Gospoda Glembajevi“ i Snežana u predstavi „Naličje“, kao i Ani Vučković za uloge Princeza Ksenija u predstavi „Princeza Ksenija od Crne Gore“  i Momina u predstavi „Večeras improvizujemo“.

Foto: Đorđe Cmiljanić

Glumica Kristina Obradović je zahvalila svim koleginicama i kolegama, jer pozorište, kako je istakla, kad se otvore zavjese i kad se upale svjetla, treba držati na svojim plećima – i kad je teško, i kad je lako. 

Za izuzetne rezultate i zasluge u svim oblastima poslovanja nagrađeni su Predrag Radulović, vozač-kurir, Predrag Pavićević, rekviziter, Dragan Rašović, scenski dekorater, Mira Đurđević, higijeničarka, Miloš Vukić, zaštitar lica i imovine, Ana Markuš, materijalni knjigovođa, Stefan Radivojević, šanker-konobar, Dragoljub Janković, poslovni sekretar, Danilo Milatović, izvršni producent i Milica Caušević, biletarka.

– Privilegovani smo što radimo u pozorištu, jer je pozorište još uvijek jedno od najmoćnijih instrumenata emancipacije čovjeka i društva. Privilegija je utoliko veća što smo podrška jednom od najtalentovanijih glumačkih ansambala na prostoru bivše Jugoslavije – poručio je u ime nagrađenih producent Danilo Milatović.

Status počasnog člana CNP-a, koji, između ostalog, mogu steći istaknuti stvaraoci i saradnici pozorišta za značajan rad i rezultate rada postignute u oblasti kulture, dodijeljen je glumcima Svetozaru Cvetkoviću iz Beograda i Izudinu Bajroviću iz Sarajeva.

– Ja nisam Crnogorac, ali ste vi učinili da se, kroz sve što sam u posljednjih tridesetak godina radio u Crnoj Gori, osjećam kao dio ovog naroda, kao dio ovog pozorišta koje mi je danas učinilo veliku čast time što sam, uz Izudina, primljen kao počasni član – kazao je glumac Svetozar Cvetković.

Vrlo sam zahvalan Crnogorskom narodnom pozorištu, kao jednom od najagilnijih, najaktivnijih, najkvalitetnijih i najnagrađivanijih pozorišta u regionu, što su odlučili da mi dodijele ovaj status koji ću ljubomorno čuvati, poručio je glumac Izudin Bajrović, prvak Drame Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Stipendiju „Velibor – Bucko Radonjić“ koja se dodjeljuje za izuzetne rezultate iz oblasti pozorišne scenografije, kostimografije i likovne umjetnosti ove godine dobila je Maša Mirković, kostimografkinja iz Podgorice.

Zahvalnica za doprinos afirmaciji CNP-a dodijeljena je Redakciji za kulturu Televizije Crne Gore i Crnogorskoj komercijalnoj banci.

Takođe, na svečanosti je uručena i nagrada književnici Barbari Delać, čiji je dramski tekst „Zidovi – recimo izložba“ pobijedio na ovogodišnjem konkursu nacionalnog teatra za najbolji savremeni domaći dramski teks. Obrazloženje odluke pročitao je predsjednik žirija – profesor i prozorišni producent Janko Ljumović.

Program obilježavanja 1. novembra – Dana Crnogorskog narodnog pozorišta nastavlja se u 20 sati kada će na Velikoj sceni biti upriličen operski gala koncert Akademije Teatra Milanska skala (Accademia Teatro alla Scala) – prvi put u istoriji našeg nacionalnog teatra.

Nastupiće: Mariapaola Di Carlo (sopran), Hyeonsol Park (mezzosopran), Zizhao Chen (tenor) i Xhieldo Hyseni (bas), uz klavirsku pratnju jednog od najrenomiranijih svjetskih pijanista Maestra Vincenza Scalere iz Teatra Milanska skala.

O aktivnostima Crnogorskog narodnog pozorišta publika se može informisati putem veb-sajta www.cnp.me, na biletarnici, na društvenim mrežama Facebook i Instagram, kao i Viber kanalu.

Mn.M.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO