Petak, 5 Decembra, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOUSPINJAČA U LISABONU ISKOČILA IZ ŠINA: Najmanje 15 stradalih, 18 povrijeđenih

USPINJAČA U LISABONU ISKOČILA IZ ŠINA: Najmanje 15 stradalih, 18 povrijeđenih

Foto: Screenshot/X

Lisabonska uspinjača Gloria, popularna među turistima, iskočila je iz šina. Poginulo je najmanje 15 osoba, a još najmanje 18 ljudi je povrijeđeno. Petoro povrijeđenih je u teškom stanju.

Slavna žuta uspinjača slična tramvaju iskočila je iz šina juče u poslijepodnevnim satima, prenosi CNN Portugal.

Nesreća se dogodila oko 18.05 sati u blizini Avenide da Liberdade. Vjeruje se da su se u trenutku nesreće u uspinjači nalazile 43 osobe. Još uvijek nije poznato jesu li poginuli portugalski državljani ili turisti.

Uzroci nesreće zasad nisu poznati, no fotografije s mjesta događaja prikazuju uništenu uspinjaču. Publico piše kako nije riječ o prvom iskakanju Glorie iz šina, iako je današnja nesreća dosad daleko najteža.

Uspinjača Gloria jedna je od najpoznatijih znamenitosti i turističkih atrakcija u Lisabonu. Otvorena je davne 1885. godine, a elektrificirana tri decenije kasnije. Žute uspinjače ključan su dio prevoza u brdovitom Lisabonu, a ova konkretna linija duga 275 metara za samo tri minute povezuje trg Restauradores sa slikovitom četvrti Bairro Alto. Iako je koriste i lokalni stanovnici, iznimno je popularna među turistima, kojih je u portugalskoj prijestolnici krajem ljeta uvijek mnogo.

Posljednje iskliznuće se dogodilo zbog ozbiljnog kvara u maju 2018. godine, no tada nije bilo prevrtanja vagona niti žrtava. Gloria poslije te nesreće nije vozila mjesec dana.

Izvor: index.hr

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO