
Prvi dan jula u Crnoj Gori donosi i skupoću svih vrsta goriva.
Tako će cijena BMB 98 biti 1.49 eura po litru, BMB 95 1.45 eura po litru, eurodizela 1.38 eura po litru, a lož ulja 1.31 eura po litru.
– Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata („Službeni list CG“ ,broj 23/21 i 10/25 ) naredni obračun će se obaviti 16. jula 2025. godine, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 17. jula 2025. godine – saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva Crne Gore.
Pojašnjavaju da su ,,nedavne tenzije na Bliskom istoku, posebno između Irana i Izraela, dovele do privremenog rasta cijena nafte na svjetskom tržištu”
– Ova promjena se, očekivano, odrazila na cijene naftnih derivata u Crnoj Gori, što je potvrđeno posljednjim obračunom. Ipak, želimo naglasiti da sigurnost snabdijevanja nije ugrožena – svi lanci distribucije funkcionišu uredno i bez zastoja. Ova situacija još jednom potvrđuje značaj uspostavljanja strateških rezervi naftnih derivata, koje bi u sličnim kriznim okolnostima omogućile ublažavanje naglih oscilacija i dodatnu zaštitu domaćeg tržišta – navodi se u saopštenju MER.
Podsjećaju da su cijene goriva u Crnoj Gori i dalje među najnižima u regionu.
– Prateći najnovije podatke sa svjetskog tržišta, očekujemo da bi u narednom periodu moglo doći do stabilizacije i postepenog pada cijena – kažu u MER.
Mn.M.