U izdanju časopisa Komun@ upravo je izašla iz štampe nova, 20 po redu knjiga sa naslovom „Izdvojeno mišljenje“ autora Dragutina Gute Božovića, saopšteno je iz Komune.
Ova knjiga aforizama je snažna misaono-duhovna artikulacija ironičnih istina o vremenima, ljudima, događajima, mentalitetu i slabostima čovjeka.
U svijetu nepovratno oboljelom od egoizma, površnosti i svijeta u kome vlada kultura tržnog centra i rijaliti (ne)kulture, knjige aforizama su duhovno, misaono-kulturološki incidenti. Božović je svojom prepoznatljivom samosvjesnom ličnošću i svojim rukopisom potvrdio tu incindentalnost „izdvojenog mišljenja“ kao mjere razlike koja kritički prevrednuje stvari, ljude i pojave. Njegovo „Izdvojeno mišljenje“ ne ide niz vodu, niti niz dlaku, već samo uzvodno, tamo đe je ići teže i đe samo rijetki teže. Suprotno od onih koji idu niz dlaku on žigoše surovim istinama ovo obezduhovljeno doba, što potvrđuje aforizmom – „Nema obraza a ima dva lica“; „Golub mira završio je u vojničkom pasulju.“; „Igrao je u mnogim kolima, sad su ga izigrali”, zapisao je u predgovoru mr Željko Rutović.
Božovićevim primjerom potvrđuje se istina da aforizam, da Knjiga aforizama traži iskustvo, mudrost, vremensku distancu i širu spoznaju čovjeka i svijeta, oličenu u mnogim iskušenjima, tako da je njegov aforistički prvijenac očekivan iskaz širokog društvenog staža koji je rezultirao knjigom „Izdvojeno mišljenje“ koja se je posve iskristalisala kao čvrsta uporišna tačka sa koje se bolje i čovjek i društvo vide.
Mr Željko Rutović je takođe u predgovoru napisao da je Božović ovom knjigom aforizama kristalno demaskirao sve negativnosti društva, zastranjivanja i odstupanja od moralnih principa i načela koje se danas kupuju i prodaju baš kao i kupljene diplome o kojima autor aforistički jasno tvori i zbori, pa će o njima reći – „Maksima novopečenog rukovodioca, mislim dakle postoji mogućnost da kupim diplomu“; „Um caruje, snaga je u kupljenoj diplomi“; „Mrzio ga je profesor, volio ga je prodavac diploma“.
Dakle, stara je istina da ako humor nije otrovan, ako ne vrijeđa, već nadahnjuje i poziva na razmišljanje, onda je on ljekovit i blagotvoran i kao takav traje vječno. Ko uzida svoju kocku u taj (h)ram, proširio je civilizacijski horizont satiričnog mišljenja koje stvari, ljude, pojave i događaje posmatra u preciznosti laboratorijskih mjera. A tamo đe se aforizam njeguje i satirom društvo edukuje traje i nada da čovjek kao kritičko biće sumnje jedino i postoji. Tu istinu misli kratke forme potvrdili su i civilizaciji nasljeđa između ostalih ostavili i: Franc Kafka, Oskard Vajld, Stanislav Ježi Lec, Fridrih Niče, Emil Sioran, Karel Čapek, Migel de Unamun, Bernard Šo…
Svojom uvjerljivom satirom Božović aforistički portretiše sve što je portretu sklono – neslobodu, sujetu, zavist, vlastoljublje, srebroljublje i sve ono što brzo (po)kvari čovjeka i društvo. Nije Božović u ovoj knjizi ostavio skoro ništa netaknutim – i vlast, i idolopoklonstvo i poltronstvo, i karakter, poroke i duh, nemoral, ljudske slabosti i pakosti, naravi i mane društva i čovjeka, sve je zorno, satirično (pred)stavio pod svoje aforističke mjere.
Zaključno, svojim aforističkim prvijencem Dragutin Božović na uspješan način širi horizonte satirične kritičke misli, nužne za ozdravljenje društva u kojem čovjek nažalost umjesto voljnog slobodnog subjekta sa izdvojenim mišljenjem sve više postaje neupitani zadovoljni objekt, navodi se u saopštenju Komune.
Mn.M.