
Kao i uvijek, kad su tema infektivne bolesti, puno poruka da se smanji upotreba antibiotika jer savremeni svijet sve više ima problema s otpornošću na ove ljekove, a sve zbog njihove pretjerane upotrebe. Posebna pažnja je posvećena i vakcinama i strategijama, kako da se roditelji privole da vakcinišu svoju djecu i tako spriječe obolijevanje od teških zaraznih bolesti.
Kongresi su mjesta i gdje struka raspravlja o protokolima- usaglašenim obrascima kako da se svugdje na svijetu na isti način neka bolest liječi. Protokoli su neizostavni dio dobre ljekarske prakse. Oni su oslonac i srž svakog pravilnog postupanja. Iako su i naši ljekari s njima dobro upoznati, nekako se ima utisak da nisu dovoljno nametnuti i spominjani u svakodnevnom radu. Da je to slučaj, čini mi se, bilo bi manje praznog hoda, više reda u organizaciji zdravstva. A pacijenti bi nam prilazili s više povjerenja.
Mnogo je bilo predavanja kroz primjere iz prakse koji se zovu Prikazi slučajeva. Svi prikazani pacijenti su imali nepovoljne ishode. A stariji, ugledni prifesor je na kraju zaključio da je medicina još prepuna tajni i nemoćna u tretiranju mnogih teških obolijevanja. A da, nažalost, glavnina novca u današnje vrijeme ide na naoružanje, a mnogo manje se ulaže u razvoj nauke i medicinska istraživanja.
Naslov njegovog predavanja je bio Pedijatrijske odluke imaju ogromnu težinu. Inspirativno i istinito.
Rumunija je zemlja koja grabi naprijed krupnim koracima. Samo 35 godina je imala tužiteljka koja je smanjila korupciju za 50 odsto. Poslala je iza rešetaka mnoge važne članove društva. Prosječna ljekarska plata je 4000 eura jer je odliv medicinskog kadra bio ogroman i prijetio da uruši zdravstveni sistem.
Teške odluke. Ali dobre za državu dugoročno. A ne samo za svoje glasače.
Dr Nina Mandić, pedijatar
PC Doktorica Mica Podgorica