Petak, 25 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaNAŠE PRIČERAJKOVIĆ - NENADIĆ: Naši mediji, uz sve mane, najbolji su dio društva

RAJKOVIĆ – NENADIĆ: Naši mediji, uz sve mane, najbolji su dio društva

Foto: Screenshot

– Svjedočimo danas odsustvu etičnosti u javnom djelovanju najviših nosilaca vlasti, diskursu u javnoj sferi. Mediji su ogledalo jednog društva. Često kažem da su naši mediji, uz sve mane, najbolji dio društva. Pogledajte kakav nam je parlament. Kakvo nam je pravosuđe. Kao argument za ovu tvrdnju podsjetiću vas da građani i građanke kao posljednju ili često prvu liniju odbrane od nepravde se obraćaju upravo medijima – kazala je novinarka Vesna Rajković – Nenadić u razgovoru za MNE magazin, dodajući da je vrlo kompleksno pitanje gdje je uzrok u brojnim primjerima odsustva etičnosti u objavama.

Kako kaže, sve navedeno ne znači da mediji etično izvještavaju i da treba praviti razliku između medija i propagandnih platformi.

Crnogorski etablirani mediji, to pokazuju sva istraživanja Instituta za medije, u uredničkom sadržaju ne šire govor mržnje.

– Ima neetičkog izvještavanja, pada novinarskih standarda. Sa druge strane, pojedini portali su platforme za najprizemniji govor, služe za zastrašivanje, klevetanje, etiketiranje, često šire govor mržnje. Takođe, sporan govor se širi u komentarima čitalaca, a posebno na nalozima medija na društvenim mrežama. Kada je riječ o komentarima, posljednjih godina, od 2020. kada je Zakonom o medijima propisano da je medij dužan da ukloni sporan komentar 60 minuta od saznanja, stanje je značajno unaprijeđeno – dodaje ona.

Podsjeća da, iako su kod nas društvene mreže još potpuno neregulisane, mediji bi trebalo da prihvate da su njihovi nalozi na društvenim mrežama i sve ono što se objavi, njihova odgovornost.

Kako se boriti protiv tabloidnosti i senzacionalizma, na prvi pogled je odgovor lak- poštovanjem standarda. Međutim, dodaje ona, mediji su na tržištu te se često zaboravlja uloga velikih oglašivača.

– Oni jednostavno zadaju broj impresija odnosno pregleda koje neka rubrika u kojoj se oglašavaju treba da dosegne. I onda mediji, često prave neprincipijelne kompromise. Jer, na žalost danas se često dešava da su najčitanije vijesti iz crne hronike, senzacionalistički obrađene. I naravno zabava – kazala je Rajković – Nenadić.

Smatra da se takođe uloga vlasnika medija često zaboravlja, koji je njihov interes da budu vlasnici medija na malom crnogorskom tržištu.

– U takvoj situaciji smatram da je jako značajno povećanje Fonda za medijski pluralizam iz kojeg se sada izdvajaju značajna sredstva za proizvodnju kvalitetnog sadržaja. Važno je samo da se evaulacija tih projekata obavi kvalitetno, ne samo da li su ispoštovane procedure i kvanitete, već prevashodno da li je i objavljeni sadržaj zadovoljio javni interes i ispoštovao osnovne novinarske standarde – poručuje.

Odgovarajući na pitanje gdje je granica pri procjeni objave teksta između prava javnosti da zna i prava da bude zaštićena od uznemirujućeg sadržaja, Rajković-Nenadić se pozvala na Kodeks novinara i novinarki, za koji smatra da bi trebalo da bude osnovno štivo za svakog ko se bavi ovim poslom. Na žalost, smatra ona, prečesto se danas zaboravljaju osnovna načela.

– Izvještavajući o stvarnom ili prijetećem nasilju, mediji treba da pažljivo odvagaju interes javnosti za informacijom i interes žrtava i drugih osoba koje su uključene. U takvim slučajevima treba se posebno truditi da izvještavanje bude nepristrasno, i ne smije se dozvoliti da medij postane instrument počinilaca krivičnih djela. Mediji ne treba da samoinicijativno pokušavaju da posreduju između policije i kriminalaca. Ne smiju se intervjuisati izvršioci nasilnih radnji, ukoliko to nije apsolutno neophodno u interesu javnosti – kazala je Rajković- Nenadić.

Novinarstvo je zanat, i praksom će se naučiti. Ali je etika u novinarstvu nešto što pravi razliku između novinara i propagandiste

Citirajući Kodeks, Rajković-Nenadić odgovara na pitanje na koji način možemo  pokušati da vratimo povjerenje u medije.

,,Novinari/novinarke moraju da njeguju najviše profesionalne i etičke standarde. Novinari/novinarke su obavezni da, u profesionalnom smislu, preduzmu sve kako bi bili sigurni da objavljuju isključivo tačne informacije, i da su njihovi komentari čestiti. Novinari/novinarke nikada ne smiju da objave informaciju za koju znaju da je lažna ili zlonamjerna. Novinari/novinarke nikada ne smiju da objave neosnovanu optužbu na račun drugih, koja ima za cilj da ugrozi reputaciju tih osoba. Pravo je novinara/novinarke da odbije zadatak koji je u suprotnosti sa ovim etičkim Kodeksom.”

Za sve ovo je potrebno da novinari imaju znanje i lični integritet. Poručuje da na svim njihovim obukama mlade novinare uče koliko je to važno.

– Jer novinarstvo je zanat, i praksom će se naučiti. Ali je etika u novinarstvu nešto što pravi razliku između novinara i propagandiste – zaključuje Rajković Nenadić.

Mn.M.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO