
– U trci za profitom često se ne poštuju pravila. Dobro je i korisno jačati samoregulaciju. Takođe, žalim što mnogi mediji nemaju svog ombudsmana. Razumijem da velika čitanost ili gledanost jeste nešto čemu stremimo, ali mislim da to ne možemo raditi po svaku cijenu – kazao je urednik portala RTCG Marko Vešović u razgovoru za MNE magazin.
Kada je u pitanju borba protiv tabloidnosti i senzacionalizma, Vešović smatra da je napredak vidljiv u poređenju sa prošlim vremenima.
– Usudiću se da kažem da je sada u Crnoj Gori situacija po tom pitanju i bolja nego što je bila prije 15 i više godina. Drugo, moramo računati i sa društvenim mrežama koje dramatično mjenjaju samu definiciju medija i otvaraju prostor da se preispita imaju li ono što mi znamo kao tradicionalne medije – buduċnost. I kakvu? – poručuje on.
Podsjeća da bi profesionalni standardi trebalo da budu zvijezda vodilja za svakoga ko se upusti u novinarske vode.
– Ali ako imamo u vidu trku za profitom, politizaciju medija i često nedovoljan osjećaj za kodeks, dobijamo ipak jednu sliku o kojoj govorite, a ja se zaista nadam da ćemo ići naprijed, a ne nazad – kazao je Vešović.
Društvene mreže dramatično mjenjaju samu definiciju medija i otvaraju prostor da se preispita imaju li tradicionalni mediji – buduċnost
Vešović smatra da je potreban jak urednički integritet i osjećaj da se razdvoji pravo javnosti da zna, ali i jasna potreba zaštite od uznemirujućeg sadržaja.
– Mislim da nam je tu potrebno i edukacije, i zaista žalim što medijska pismenost u Crnoj Gori možda nije dovoljno afirmisana na šta inače u posljednje vrijeme vrlo često ukazuju i brojni autoriteti u našoj oblasti. Takođe, kontinuirana pomoć Evropske unije je veoma važna – dodaje.
Kako kaže, temelj uspješnog novinarstva u Crnoj Gori biće upravo volja da odolimo tabloidnosti i senzacionalizmu, ali i da afirmišemo ono što nam sada poprilično nedostaje, a to je istraživačko novinarstvo.
Afirmišući medijsku pismenost i sisteme samoregulacije, ali i osnaživanjem uloge tradicionalnih medija, možemo pokušati da vratimo povjerenje u medije i insistiramo na poštovanju profesionalnih standarda u novinarstvu, smatra on.
– Veoma su nam potrebni snažni i kredibilni javni servisi na državnom i lokalnom nivou, i posljednjih godina je posebno sa promjenama u RTCG, mnogo toga pozitivnog urađeno. Mislim i da je potrebna veća državna pomoć medijima. Napokon, veće plate i bolji uslovi rada za medijske profesionalce mogu samo donijeti korist. Duboko žalim i što brojni napadi na novinare nisu rasvjetljeni, a posebno ubistvo Duška Jovanovića. Atmosfera straha u kombinaciji sa lošim finansijskim aspektima, može značajno smanjiti zainteresovanost mladih u Crnoj Gori da se bave novinarstvom, a veoma su nam potrebni mladi, obrazovani i agilni novinari koji će istrajno tragati za istinom i biti zaista čuvari demokratije – zaključuje Vešović.
Mn.M.