Srijeda, 23 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaNAŠE PRIČEZEČEVIĆ: Etička procjena uvijek mora prethoditi objavi

ZEČEVIĆ: Etička procjena uvijek mora prethoditi objavi

Foto: Screenshot

– Potrebna je hrabrost da se izdrži pred iskušenjem “lakih klikova” i da se insistira na sadržajima koji informišu, a ne šokiraju. Uloga urednika je presudna – kvalitetna oprema teksta može biti privlačna, a da pritom ostane profesionalna i tačna – kazao je izvršni direktor i glavni i odgovorni urednik Pobjede Nenad Zečević u razgovoru za MNE magazin.

On smatra da je prvi korak u borbi protiv tabloidnosti svijest da senzacionalizam kratkoročno može donijeti pažnju, ali dugoročno uništava kredibilitet medija.

Zečević poručuje da je granica pri procjeni objave teksta između prava javnosti da zna i prava da bude zaštićena od uznemirujućeg sadržaja tamo gdje prestaje javni interes, a počinje narušavanje dostojanstva pojedinca ili kolektivnog uznemiravanja javnosti.

– Kao urednici, imamo obavezu da obavještavamo, ali i odgovornost da to činimo s mjerom. Ključno je postavljati pitanje: da li objava doprinosi razumijevanju važnog društvenog pitanja ili samo eksploatiše tuđu tragediju zarad klikova? Etička procjena uvijek mora prethoditi objavi i tako je u slučaju Pobjede bilo prilikom tragedija na Cetinju, ali i nekih samoubistava gdje smo odbili da objavimo pojedine video sadržaje koji bi uznemirili javnost – dodaje on.

Uzroci za odsustvo etičnosti u objavama su višeslojni, smatra Zečević.

Kako navodi, kada izostane urednička kontrola i kada algoritmi diktiraju šta će biti objavljeno, etika postaje kolateralna šteta.

Povjerenje se ne gradi preko noći, ali se strpljivim, ozbiljnim radom može vratiti

– S jedne strane, postoji pritisak brzine i konkurencije u digitalnom prostoru. S druge, sve je manje ulaganja u ozbiljno novinarstvo i edukaciju kadrova. Neophodna je jača samoregulacija i vraćanje osnovnim principima profesije – kazao je Zečević.

Poručuje da društvene mreže nijesu prijatelji objektivnog novinarstva.

On podsjeća da su transparentnost, dosljednost i odgovornost ključni kada je u pitanju pokušaj vraćanja povjerenja u medije i insistiranje na poštovanju profesionalnih standarda u novinarstvu.

– Moramo pokazati javnosti kako radimo, priznati greške kada se dese i javno ih ispraviti. Takođe, važno je ulagati u obrazovanje mladih novinara, njegovati kulturu fact-checkinga i profesionalnog razvoja. Povjerenje se ne gradi preko noći, ali se strpljivim, ozbiljnim radom može vratiti – zaključuje Zečević.

Mn.M.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO