
Crnogorska dizajnerka Marina Banović nakon MadMood Fashion Week Milana predstaviće kolekciju u proširenom izdanju i na 1664 Blanc Fashion Week Montenegru 8. aprila.
Nakit koji prati kolekciju izradila je Olga Fedotova – Đurović, a njegova tema je bijeli luk.
Dan ranije, u ponedjeljak, 7. aprila prikazaće i kreaciju na otvaranju Crnogorske nedjelje mode koje je posvećeno liku i djelu arhitektice Svetlane Kane Radević.
O svemu tome govori u ovom intervjuu za MNE magazin.
Crnogorskoj publici predstavićete proširenu kolekciju sa MadMood Fashion Week Milana, za koju ste u Italiji dobili mnoge pohvale, ali i nagradu. Koji Vam je komentar ostao kao najupečatljiviji?

– Najveći utisak na mene ostavio je komentar da kolekcija nosi snažnu emotivnu poruku, povezujući prošlost i sadašnjost na način koji je istovremeno moderan i duboko ukorijenjen u tradiciji. To je bilo veoma značajno, jer je moj rad prepoznat ne samo na tehničkom i estetskom nivou, već i na emocionalnom. Nagrada koju sam dobila bila je priznanje za posvećenost u prenošenju tih vrijednosti kroz modni jezik, što mi je dodatno potvrda da put koji sam odabrala ima snažan uticaj. Pokušavam da usporim modu.
Rekli ste za MNE magazin da je cijela kolekcija u metafori. U kojim se detaljima to ogleda?
– Kolekcija je zaista duboko utemeljena u metafori, jer svaki detalj nosi određenu simboliku koja priča priču. Na primjer, krojevi i siluete su inspirisani tradicionalnim elementima, nacionalnim kostimima, ali su interpretirani na savremen način, čime se stvara most između prošlih i sadašnjih vrijednosti. Korišćenje specifičnih materijala, kao što su ručno tkani i vezeni djelovi nošnji, bogati brokati, transparentni svileni organdini, teksture koje podsjećaju na ćilime i goblene, vunena pletiva imaju duboko značenje – oni predstavljaju povezanost sa tradicijom, dok su istovremeno obogaćeni modernim elementima koji govore o energiji sadašnjeg vremena. Simbolizuju ravnotežu između duhovnosti prošlosti i snage sadašnjeg trenutka. Dakle, svaka tkanina, svaki šav, vez, pletenina nose duboko značenje i pozivaju na razmišljanje, što čini cijelu kolekciju jednom velikom, živom metaforom. Usporoavanje mode je, takođe, bitan aspekt ove metafore. U svijetu u kojem je moda često obilježena brzim promjenama i instant potrošnjom, ova kolekcija poziva na promišljanje i dugovječnost. Ovi komadi nisu samo potrošni, već postaju simboli vremena – komadi koji preživljavaju i koji nisu podložni trendovima, već ostaju relevantni kroz generacije. Na taj način, moda postaje dublji izraz umjetnosti, tradicije i identiteta, umjesto što je samo prolazni trend.
Kazali ste za MNE magazin i da su to krojevi prošlosti, energija sadašnjosti. Koliko je u današnjem digitalnom dobu teško postići autentičnost i očuvati tradiciju s pogledom u budućnost?
– U današnjem digitalnom dobu, autentičnost postaje sve veći izazov, jer brzina informacija i globalizacija često dovode do homogenizacije i preplavljenosti tržišta brzim, masovnim trendovima. Međutim, upravo u tom okruženju smatram da je još važnije održati povezanost sa tradicijom, jer ona donosi duboko ukorijenjene vrijednosti i identitet, koji ne mogu biti zamijenjeni instantnim i prolaznim rješenjima.
Luk kao snaga, ženska, nevidljiva, koja dolazi iznutra. Luk kao tradicija. Luk kao zaštita. Luk kao borac, crnogorska žena. Kako je nastala ideja o luku kao modnom detalju?
– Ideja o luku kao modnom detalju nastala je iz želje da se simbolika žene, njene unutrašnje snage i zaštite, poveže sa dubokom tradicijom i vjerovanjima iz prošlosti. Luk je kroz istoriju često bio prikazivan kao simbol borbe, snage, a u isto vrijeme i zaštite, jer predstavlja element koji je i oružje, ali i alat za preživljavanje. U crnogorskoj kulturi, žena je kroz vjekove bila i borac, i čuvar porodice, i stub zajednice, pa je luk postao metafora za tu svestranost i snagu, da je čuva.
Luk, kao detalj, u ovom kontekstu, postaje više od same forme – on je snažan, ali suptilan, nevidljiv u svom djelovanju, baš kao i snaga žene koja često nije odmah očigledna, ali je prisutna u svakom njenom pokretu, u njenoj svakodnevnoj borbi.
Luk je protiv zlih pogleda, ali i protiv loše mode, brze mode.
Aristotel je kazao kako je energija uma svrha života, Jehuda Berg smatra da riječi imaju energiju i moć da liječe, ali i ponize i zadaju bol čovjeku. Vi pominjete riječ energija kada govorite o ovoj kolekciji. Kako Vi vidite moć energije i gdje?
– Energija, u kontekstu ove kolekcije, za mene predstavlja mnogo više od fizičkog izraza – ona je suštinska, prisutna u svakom detalju i svakom pokretu. Aristotelova ideja o energiji uma kao svrsi života nosi duboko značenje, jer ukazuje na to da istinska energija proizlazi iz unutrašnje snage i svijesti. U ovom kontekstu, energija nije samo fizička, već je emocionalna i intelektualna. To je energija koja nas pokreće, koja oblikuje naše misli, ideje i postupke, i koja se na kraju manifestuje kroz umjetnost, pa tako i kroz modu.
Kojim zdanjem, iz bogatog opusa Svetlane Kane Radević, ste bili inspirisani pri izradi kreacije koju ćete predstaviti na otvaranju 1664 Blanc Fashion Week Montenegra?
– Pri izradi kreacije koju ću predstaviti na otvaranju 1664 Blanc Fashion Week Montenegra, inspirisala sam se jednim od najprepoznatljivijih djela Svetlane Kane Radević – zgrada Zeleni bor u Mojkovcu. Njeno zdanje, sa upečatljivim elementima koji spajaju prirodni ambijent u arhitektonsku formu sa modernim pristupom ostavila je snažan utisak na mene. Njen jedinstveni oblik, s naglaskom na jednostavnost i povezanost s prirodom, može pružiti vrlo inspirativne smjernice za dizajn.
Oblikovanje komada koji odražavaju snažnu ravnotežu između prostornog minimalizma i prirodnih elemenata, poput boja i materijala koji podsjećaju na okolnu prirodu, mogli bi da stvore efekat koji je istovremeno elegantan i organičan.
Koliku ulogu i značaj upravo arhitektonski oblici imaju u kreiranju Vaših kolekcija?
– Arhitektonski oblici mogu imati ključnu ulogu u kreiranju modnih kolekcija i mnogim dizajnerima su inspiracija. Omogućavaju da ujedine funkcionalnost i estetiku na način koji ima duboko značenje. Arhitektura, kao disciplina koja se bavi oblikovanjem prostora i života, ujedno je i savršen izvor inspiracije za modu, jer oba aspekta – moda i arhitektura – služe kao način izražavanja identiteta, tradicije i savremenih vrijednosti.
Za mene je ovaj vid inspiracije bio izazov.
Bojana Radonjić