
Italijanski dizajner Mikele Miljoniko prikazaće najnoviju kolekciju 10. aprila, završne večeri 1664 Blanc Montenegro Fashion Weeka.
Ovo označava njegov povratak na Crnogorsku nedjelju mode. Pripremio je kolekciju koja je ,,čist prikaz kroja, gdje je svaka linija, svaki oblik osmišljen da naglasi suštinu tijela u pokretu”.
Žena koju je zamišljao dok je stvarao kreacije je snažna, uglađena i svjesna istorije i kulture odakle potiče.
Kaže nam i da mu je velika privilegija što učestvuje na događaju koji slavi nasljeđe Svetlane Kane Radević.

Na Montenegro Fashion Week-u 2018. godine prvi put ste se predstavili crnogorskoj publici sa kolekcijom ,,Madonne Lucane”. Sada se vraćate na našu modnu scenu. Da li nam možete reći više o kolekciji koju ćete prikazati ovoga puta – inspiraciji koja je prethodila njenom stvaranju, kao i bojama i materijalima koje ste koristili?
– Povratak u Crnu Goru i Montenegro Fashion Week je prilika da ponovo podijelim svoju kreativnu viziju sa publikom koja je već pokazala veliko poštovanje prema mom radu. Za ovo izdanje Montenegro Fashion Weeka predstavljam kolekciju koja je čist prikaz kroja, gdje je svaka linija, svaki oblik osmišljen da naglasi suštinu tijela u pokretu. Zamislio sam je kao pravu laboratoriju za arhitekturu sartoriala: svaki komad je konstruisan sa rigoroznošću, ali u isto vrijeme emocionalnom tenzijom koja ga čini ,,živim”
Inspiracija dolazi iz reinterpretacije nasljeđa mode osamdesetih – tog osjećanja moći, volumena i teatralnosti – spojenog sa radikalno savremenim senzibilitetom, koji govori o esencijalnosti, fluidnosti i slobodi izražavanja. To je dijalog između prošlosti i budućnosti, između strukture i lakoće.
Paleta boja je smjela: zagasito narandžasta, senf, smaragdno zelena, intenzivno crvena i životinjski printovi koji daju ritam i oštrinu vizuelnom narativu.
Kakav tip žene ste zamišljali kada ste stvarali kolekciju koju ćete prikazati na Montenegro Fashion Weeku?
– Dama koju sam zamislio radeći na ovoj kolekciji je snažna, uglađena i svjesna istorije i kulture iz koje potiče. Ona je žena koja voli vanvremensku eleganciju i koja, kroz modu, izražava svoj identitet i vezu sa korijenima. Moje kreacije su stvarane da izraze ženstvenost na intenzivan i autentičan način, budu proslava ljepote u svim svojim oblicima.
Organizatori Montenegro Fashion Weeka će na otvaranju odati počast djelu priznate crnogorske i jugoslovenske arhitektice Svetlane Kane Radević. Koliko su Vama važni arhitektura i oblici u radu?
– Premda na izgled nisu bliske, arhitektura i moda imaju poveznicu kroz kreativnost, strukturu i estetiku. Ravnoteža između volumena, pažnja koja se daje detaljima i harmonija linija su elementi za kojima konstantno tragam u svojim kreacijama. Rad Svetlane Kane Radević, sa svojom inovativnom vizijom i jedinstvenim stilom, predstavlja izuzetan primjer kako umjetnost i arhitektura mogu da komuniciraju na uzvišen način i velika je privilegija da učestvujem na događaju koji slavi njeno nasljeđe.
Protekle godine imali ste divan i važan događaj u radu i životu: izrada nove haljine za presvetu Mariju od Brune koja je otkrivena u katedrali u Materi. Kakva su Vam osjećanja prolazila kroz misli kada ste dobili poziv, a onda i tokom izrade i otkrivanja haljine, jer vjerujem da nema veće časti za jednog italijanskog dizajnera od ove?
– Kreiranje haljine za presvetu Mariju od Brune bio je trenutak duboke privrženosti i emocije. Kada mi je stigao poziv, istog trena sam osjetio težinu odgovornosti koju je taj zadatak predstavljao. Svaka faza stvaranja bila je praćena snažnim osjećajem poštovanja prema istoriji i značenju koje haljina predstavlja za zajednicu grada Matere koja gaji poštovanje prema presvetoj Mariji od Brune. Dan kada je haljina otkrivena bio je nezaboravan. Posmatrajući kako haljina ,,oživljava” u tako svetom kontekstu i osjećajući emociju zajednice bila je nevjerovatna čast. To je iskustvo koje ću uvijek nositi u srcu.
Dvadeset pet godina proteklo je od Vaše prve revije, prikazane u Rimu. Koliko se visoka moda promijenila od tada?
– Visoka moda prošla je kroz značajnu evoluciju u proteklih 25 godina. Ako je nekada bila isključivo sinonim za zanatstvo i luksuz, namijenjena limitiranom broju ljubitelja mode, danas je u stanju da se prilagodi novim potrebama tržišta, integrišući tehnološke inovacije i veći senzibilitet ka održivom razvoju. Međutim, osnovne vrijednosti visoke mode ostaju nepromijenjene: obraćanje pažnje na detalje, vještina izrade i sposobnost da se pričaju priče kroz tkaninu. Ono što se promijenilo jeste način na koji se ove kreacije predstavljaju i percipiraju, zahvaljujući uticaju društvenih medija i novih digitalnih platformi koje su visoku modu učinile dostupnijom i interaktivnijom nego ranije.
Bojana Radonjić