Četvrtak, 17 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaZDRAVLJEDANIJELA OSTOJIĆ U PODGORICI: Suočavanje sa sobom je bolno, ali vodi ka...

DANIJELA OSTOJIĆ U PODGORICI: Suočavanje sa sobom je bolno, ali vodi ka zdravoj ličnosti

Danijela Ostojić

Suočavanje sa sobom je teško, kompleksno i bolno, jer čovjek tada mora da uloži mnogo napora da bi došlo do promjene u navikama, razmišljanju i ponašanju. Ali je moguće. Stoga je potrebno isticati značaj edukacije na temu mentalnog zdravlja, mijenjati iracionalna uvjerenja, rušiti negativne tradicionalne postulate i pružiti podršku onima kojima je potrebna. Ovo su neki od stavova  o kojima se danas govorilo na konferenciji ,,Promijeni balkanska uvjerenja” koju je u hotelu Hilton u Podgorici održala Danijela Ostojić, klinički psiholog s više od 15 godina iskustva u radu sa djecom, adolescentima i odraslima.

Marija Babić

U najavi konferencije i uvodnom obraćanju klinički psiholog i psihoterapeut  iz Podgorice Marija Babić ukazala je na značaj organizovanja ovakvih konferencija i kazala da se i ona u radu susreće s brojnim zabludama, sklonostima ka iracionalnim uvjerenjima i disfunkcionalnim tendencijama, kako na individualnom, tako i širem, nacionalnom planu. 

-Uvijek mi je bila želja da to pokušamo da mijenjamo. Danijela i ja dijelimo viziju te promjene i uvjerene smo da je moguća.  Albert Elis, osnivač terapije kojom se Danijela i ja bavimo (racionalna emocionalna bihejviolarna terapija) je rekao da su najbolje godine našeg života one u kojima pokušavamo da preuzimamo odgovornost nad svojim emocijama i kada shvatimo da nam niko nije kriv, već da sami preuzimamo odgovornost nad tim kako se osjećamo i šta možemo da očekujemo.  Danas ćete biti u prilici da upoznate neke grupe iracionalnih uvjerenja, razlika koje je značajno prepoznati ne samo na individualnom planu. Moj cilj  i želja bili su da se ove  psihoterapijske konferencije počinju dešavati ovdje kod nas. Ta želja mi se ispunila i nadam se da će zaživjeti i da ćemo ovaj trend i praksu nastaviti-kazala je Babić.

U prvom obraćanju učesnicima Danijela Ostojić je ukazala na činjenicu da živimo u vremenu kada je svima potrebna podrška i da se bez nje ne može živjeti. A baš ta podrška najviše nam nedostaje.

-Moja misija je da se približim ljudima i da više ne pravimo bauk od mentalnog zdravlja nego da naučimo šta možemo da uradimo. Uvjerenja, misli, razmišljanja, ideje, to je nešto što nije ,,palo s neba”, a većina klijenata koji dolaze u kliničku praksu misle da je tako. Često dobijam odgovor: ,,Ja sam se s tim rodio!”. To pokazuje koliko mi ne znamo odakle dolaze naše misli, kako smo ih formirali…Najdominantnija iskustva dolaze iz porodice. Ako smo imali zdravo i funkcionalno okruženje u porodici, naša uvjerenja, filozofije, misli i stavovi biće fleksibilni, a ne rigidni i iracionalni. Ali, ono što viđamo u praksi su mahom ljudi koji su formirali svoj kognitivni sistem, odnosno došli iz jako disfunkcionalnih porodica u kojima nije bilo emocionalnog supporta, nije bilo podrške djetetu, nisu potrebe djeteta bile zadovoljenje po adekvatnom protokolu-kazala je Ostojić.

Ona je ukazala i na značaj suočavanja sa samim sobom.

-Dva su puta: jedan da se suočite sa sobom i postanete zdrave ličnosti, a  drugi je da do kraja života živite u iluziji s potisnutim sadržajem. To ispliva kroz tahikardiju, povišen krvni pritisak, probleme sa štitnom žlijezdom…Moja preporuka je da se treba baviti sobom. To je uvijek bolno iskustvo, ali kad prođete tu bol i neprijatnost spoznate ko ste i šta ste potiskivali-kazala je ona.

Govorila je i o ,,aktivirajućim događajima” i načinima kako da nas ne opterećuju ma kakvi bili. Osnova je, kako je objasnila, u racionalnom i iracionalnom razmišljanju. Ako naučite da negativne aktivirajuće događaje posmatrate racionalno i razumno imate veliku šansu da kontrolišete svoje emocije i svoje ponašanje.

Na konferenciji je bilo riječi i o anksioznosti, depresiji,  bijesu, niskom samopouzdanju, o tome kako su pojedinci razumjeli konflikte u braku i kako su ih prevazišli. Značajan dio bio je posvećen analizi glavnih uzroka transgeneracijske traume na Balkanu i zašto je tako teško izaći iz naučenih obrazaca.

Dva su puta: jedan da se suočite sa sobom i postanete zdrave ličnosti, a  drugi je da do kraja života živite u iluziji s potisnutim sadržajem

Učesnici su bili u prilici i da se upoznaju s mnoštvom tehnika koje se koriste u psihoterapijskoj praksi, a koje im mogu poslužiti da poprave raspolaženje i krenu ka zdravijim perspektivama. Nakon četiri sata aktivnog i interaktivnog  predavanja, posjetioci su postali bogatiji za iskustvo iz kliničke prakse objašnjeno jednostavno, kroz primjere.

Završni dio konferencije obilježen je odgovorima na pitanja koja su posjetioci postavljali.

V.T.

Foto: B. Šekularac

 

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO