Ponedjeljak, 2 Juna, 2025
spot_img
NaslovnicaKOLUMNERAZVOJNI CENTAR INTEGRA: Ideal autentičnosti

RAZVOJNI CENTAR INTEGRA: Ideal autentičnosti

Ilustracija

…,,Ja želim da otkrijem moje pravo ja, zato sam ovde. Želim da budem autentična, svoja, da pustim sve ono što mi se nameće i da dosegnem to, autentičnost. Gledam ljude oko sebe koji tako žive sa lakoćom i uživaju u svemu, u velikim i malim stvarima, U putovanjima, ispijanju kafa. Onda se zapitam šta ja želim, u čemu ja uživam? Kada sam sa drugima uvek ostanem zapitana, da li sam ovo ja? Sa različitim ljudima pojavljujem se na potpuno drugačije načine. Sa nekima sam povučena, sa drugima pričljiva, i onda ne mogu da se ne zapitam “ko sam ja zapravo?” ”

Pojam autentičnost postao jedan od najčešće pretraživanih pojmova u 21. veku. Veliki broj ljudi želi da razotkriju svoju autentičnost, kao da je reč o igri, u kojoj je jedan cilj, postati autentičan.

Razotkrivanje autentičnosti

Autentičnost predstavlja društveni konstrukt koji je postao popularan krajem prošlog veka, a u posljednjoj deceniji doživljava svoj vrhunac. Ovaj pojam uglavnom podrazumijeva da se osoba pojavljuje sa svim što ona jeste, slobodna, vjerodostojna, istinita. Zvuči tako jednostavno, a sa druge strane, mnogima je izazovno i teško. Naime, osoba treba da bude svjesna svojih potreba i želja, da bude svjesna kako iste zadovoljiti; potrebno je da osoba bude svjesna i svojih osjećanja i da ista izražava u skladu sa svojim potrebama.

Osoba nekada jeste svjesna i svojih potreba i osjećanja, međutim situacije u kojima se nalazi nisu adekvatne da ista ispolji. Na osnovu toga nameće se pitanje da li je ta osoba autentična? Određene uloge koje osoba ima u životu, određene situacije u kojima se nalazi jesu vid ograničenja da osoba izrazi svaku svoju misao, potrebu, osjećanje, ali to ne poništava njenu autentičnost. Ukoliko uzmemo primjer psihoterapeuta koji u radu sa klijentom jeste prisutan, prati želje i potrebe klijenta, dok svoj lični sadržaj stavlja sa strane, ne možemo reći da on nije autentičan, već da u skladu sa svojom ulogom u trenutku prati šta je od najveće koristi za klijenta. Vjerujem, da bi se u drugim kontekstima, ukoliko bi se pojavio sličan sadržaj drugačije odnosio prema osobi. Dakle, situacije, društveni kontekst, uloge, određuju naše pojavljivanje, što ne čini nužno osobu nedosljednom i neautentičnom.

Osoba treba da bude svjesna svojih potreba i želja, da bude svjesna kako iste zadovoljiti; potrebno je da osoba bude svjesna i svojih osjećanja i da ista izražava u skladu sa svojim potrebama

Sa druge strane, u različitim kontekstima možemo čuti osobe kako sebe opisuju kao potpuno iskrene, podrazumijevajući da se brutalna iskrenost izjednačava sa autentičnošću. Te osobe daju kritike i komentare, uglavnom bez promišljanja kako to utiče na druge, da li je to za drugu osobu korisno, da li je povrjeđujuće. Dakle, autentičnost ne podrazumijeva da se osoba ponaša onako kako ona želi, zanemarujuće osjećanja drugih, kontekst u kom se nalazi. Autentičnost nije opravdanje da osoba čini šta god želi.

Osim što osoba ima potrebu da se pojavljuje kao autentična, svaka osoba ima i potrebu da pripada. Nekada nije moguće odgovoriti i na jednu i na drugu potrebu u situaciji. Dakle, osoba mora da promišlja šta je njoj potrebnije u datom trenutku. Ono što je svakako uglavnom lakše je prikloniti se masi, grupi, bez izražavanja onoga šta je osobi potrebno, jer autentičnost, koliko god sa jedne strane bila poželjna danas, toliko može biti otuđujuća u određenim kontekstima- osoba se teže integriše u određene društvene grupe ukoliko je autentična.

Poželjno ponašanje

Za kraj, važno je napomenuti da autentičnost uglavnom podrazumijeva socijalno poželjno ponašanje, koje može da ima drugačiju pojavnost za različite ljude. Ako jedan pojedinac uživa u ispijanju kafe i čitanju knjige u malom kafiću u kraju, u drugom pojedincu to ponašanje može izazvati uznemirenost i niz neprijatnih osećanja. Dakle, važno je dati sebi dozvolu da se istraži šta je ono što za mene zaista predstavlja autentičnost, a ne prihvatati samo ono što nam je već servirano, kako drugi žive autentično.

Autorka: Ljubica Aničić, psiholog

Razvojni centar Integra

Kontakt telefon: 068448900

email: r.centarintegra@gmail.com

https://www.facebook.com/RazvojniCentarIntegra

https://www.instagram.com/razvojnicentarintegra/

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO