Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Jedinstvena edukativna izložba „Neimari i zanatlije gradilišta Notr Dam“, organizovana u saradnji Sekretarijata za kulturu Glavnog grada, francuskog udruženja „Rebâtir Notre Dame“ i Francuskog instituta Crne Gore, u okviru Mjeseca Frankofonije 2025, svečano je otvorena u holu Skupštine Glavnog grada Podgorice, saopšteno je iz PR službe Sekretarijata za kulturu Glavnog grada.
Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Svečanom otvaranju prisustvovali su delegirani ministar za Evropu Benžamen Adad, ministrica kulture i medija u Vladi Crne Gore Tamara Vujović i gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, koji su istakli značaj izložbe, ali i širu simboliku obnove Notr Dama za evropsku kulturnu baštinu.
Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Pozdravljajući goste, gradonačelnik Mujović kazao je kako je ,,Notr Dam simbol Francuske, simbol Evrope, simbol ljudskog rada, kreativnosti i stvaralaštva. – Notr Dam svjedoči da su sve velike vrijednosti poput rijeke ponornice, koja u nekom trenutku može nestati, uroniti, ali se poslije izvjesnog vremena ponovo vratiti na površinu u još većoj ljepoti i još većem sjaju”
Istakao je da takav nivo pregalaštva djeluje stimulišuće i motivišuće i za sve u Crnoj Gori – kako bismo se odgovorno i na pravi način posvetili našem kulturnom nasljeđu, posebno Medunu i Duklji, koji se nalaze na teritoriji Podgorice.
Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Ministrica kulture i medija Tamara Vujović je rekla kako obnova katedrale Notr Dam nije bila samo arhitektonski poduhvat, već misija koja je objednila znanje, umijeće i duh generacija neimara, graditelja, umjetnika i naučnika. A upravo je narod, kroz hiljade ruku koje su radile na rekonstrukciji, vratio katedrali sjaj. Zahvaljujući njima, obnovljen je ne samo hram od kamena, već i hram u svijesti i srcima miliona ljudi širom svijeta, istakla je Vujović.
Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Osvrćući se na Izložbu, kazala je da omogućava da se zaviri u sam proces obnove i vidi kako su majstori, koristeći vjekovne tehnike, ponovo izlili bronzane elemente, oblikovali kamen, oslikali vitraže i oživjeli prostor koji je vjekovima bio svjedok istorije. To nije bio samo tehnički proces – to je bio čin ljubavi prema kulturnoj baštini, prema nasljeđu koje nas sve povezuje.
Ističući da je patriotizam prije svega kulturološki pojam, Vujović je dodala da je graditeljstvo najveći izraz patriotizma, jer iznad svega podrazumijeva nesebično davanje.
Foto: Sekretarijat za kulturu Glavnog grada
Delegirani ministar za Evropu Benžamen Adad kazao je kako Notr Dam nije samo arhitektonski simbol, već, od vremena Napoleona i Viktora Igoa – on predstavlja istorijski simbol jedne države.
– Vi ste, gospođo ministrice, govorili o patriotizmu, a ja bih govorio o solidarnosti tog patriotizma. Ako je Notr Dam simbol patriotizma jedne države, onda on u ovom slučaju postaje univerzalni simbol solidarnosti. Evropa je upravo to. Evropa je ponosna na svoju kulturnu baštinu i svoje porijeklo, ali to ne znači negiranje zajedništva – naprotiv, ono se kroz očuvanje kulturne baštine još više učvršćuje. Svoj radni dan započeo sam na Fakultetu političkih nauka i Pravnom fakultetu, gdje sam sa studentima razgovarao o evropskim temama, prvenstveno o putu Crne Gore ka Evropskoj uniji, ali i o globalnim izazovima, poput rata u Ukrajini. Dan nastavljam ovdje, na izložbi obnove Notr Dama – srednjovjekovnog spomenika – kojim se povezujemo s prošlošću i istovremeno gledamo u budućnost. Ta budućnost su upravo studenti iz Podgorice, sa kojima sam bio u prilici da se sretnem danas.
– Ne treba da se udaljavamo od prošlosti, već da je povežemo s budućnošću. Zato mi je drago što sam ovdje sa vama – ne samo da slavim saradnju između naših naroda, već i vašu budućnost u Evropskoj uniji – zaključio je Adad.
Izložba „Neimari i zanatlije gradilišta Notr Dam“ biće otvorena do kraja marta na platou ispred Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“.
Mn.M.