-U Crnoj Gori je uspostavljen tranplantacioni program i to u dvije oblasti. Prvi put u istoriji crnogorskog zdravstva početkom protekle sedmice u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) urađena je transplantacija matičnih ćelija koštane srži, koja se primjenjuje u tretmanu teških hematoloških onkoloških oboljenja i zbog koje su se pacijenti do sada upućivali u inostranstvo na ovaj vid liječenja. Pored toga, juče je uspješno urađena transplantacija bubrega sa živog donora, čime je ponovo uspostavljen transplantacioni program za bubrežne pacijente-kazao je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun na konferenciji za medije upriličenoj povom nastavka transplantacionog programa u Crnoj Gori.
On je istakao da su obje procedure praktično postulati transplantacione medicine, koja, kako je kazao, predstavlja krunu savremene moderne medicine.
-Ono što pokazujemo ovim iskoracima jeste da naš zdravstveni sistem upodobljavamo sa najsavremenijim standardima i nastojimo da budemo rame uz rame sa onim visokorazvijenim centrima u regionu pa i u svijetu. Proces uspostavljanja ovih programa transplantacije bio je veoma intenzivan, naporan, zahtijevao je upodobljavanje legistlative, formiranje stručnih timova, koji su obezbijedili da ovaj proces bude kvalitetan i uspješan, kao i obezbjeđenje potrebnih medicinskih sredstva i ljekova za ove procedure. U ostvarenju ovog procesa bila je neophodna intenzivna i kvalitetna saradnja između Ministarstva zdravlja i svih drugih nadležnih ustanova, kao što su KCCG, Zavod za transfuziju krvi, Montefarm, ali i naš partner u ovom procesu Vojnomedicinska akademija iz Beograda (VMA)- kazao je Šimun.
Govoreći o važnosti transplantacije matičnih ćelija koštane srži u procesima liječenja najtežih hematoloskih oboljenja, Šimun je kazao da je prije samog postupka transplantacije prethodilo tehnološko i tehničko, ali i kadrovsko upodobljavanje Zavoda za transfuziju krvi, koji je otvorio prvu banku matičnih ćelija, zatim uzimanje i čuvanje matilčnih ćelija u Zavodu, a takođe, u saradnji sa kolegama sa VMA i obuka kadra Hematološke klinike unutar KCCG koji su i sproveli ovu proceduru.
Transplantacije bubrega, nakon pauze od 2019. godine, pokrenute su u saradnji sa ekspertskim timom VMA i kadra KCCG, a prema riječima Šimuna, ugovorom koji je KCCG sklopio sa VMA, osim samog sprovođenja transplantacionih procedura, stavljen je akcenat i na edukaciju kadra, kako bi se u što kraćem roku osposobio da samostalno sprovodi ovaj program.
-Ministarstvo zdravlja je u prethodnom periodu sklopilo odgovarajuću saradnju i sa institutom u Minsku za kadaverične donore. Međutim, ono što je neophodno za jedan kvalitetan donorski program jeste da ovdje razvijemo kadaverični program. Mi intenzivno radimo na sprovdođenju javne kampanje, kojom će se promovisati donorstvo, ali nam je potrebna i pomoć medija, građana i cjelokupnog društva- naglasio je ministar zdravlja.
Istakao je da, kada su u pitanju transplantacije matičnih ćelija koštane srži, neće se ovdje zaustaviti. Plan je, uz adekvatno uspostavljanje registra i baze potencijalnih donora i izgradnjom novog objekta hematologije sa PET CT centrom, tokom naredne godine, da se obezbijede svi neophodni uslovi i za ostale vidove transplantacije matičnih ćelija koštane srži.
On je kazao da su napravljeni prvi veoma značajni koraci za crnogorsko zdravstvo i izrazio očekivanje da će Crna Gora razviti kvalitetan i održiv transplantacioni program.
Mn.M.