Nedjelja, 30 Marta, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOĐAKOVIĆ: U Crnoj Gori nema lažnog meda iz Turske

ĐAKOVIĆ: U Crnoj Gori nema lažnog meda iz Turske

Foto: RTCG

U Crnoj Gori nema lažnog meda iz Turske, potvrdio je u izjavi za Portal RTCG direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.

Kako je juče objavio Dojče Vele zvanično je potvrđeno da u Turskoj postoji 43 proizvođača takozvanog lažnog meda, a Ankara je centar te industrije.

Đaković kaže da takvog meda nemamo, bar prema evidenciji Uprave kojom on rukovodi i ističe da nisu ni dobijali zahtjev iz Turske za uvoz tog popularnog proizvoda.

– Nismo imali nijedan zahtjev za uvoz meda iz Turske. Ukoliko je uvoza bilo u druge zemlje, ako bilo gdje nađemo takav med kod nas onda bi to značilo da je on nelegalno uvezen – kazao je Đaković.

On je pojasnio da građani treba da prijave ako uoče med iz Turske u bilo kom marketu, a onda će inspekcija uraditi nadzor i provjeriti okolnosti pod kojima se našao u prodaji.

Drugi najveći izvoznik meda u svijetu je upravo Turska.

U toj zemlji koja je poveznica između Evrope i Azije, kako piše Dojče Vele godišnje se proizvede čak 115.000 tona meda – 100.000 pčelara s oko devet miliona pčelinjaka.

Prema podacima turskog Ministarstva poljoprivrede, u toj branši aktivno je oko 500 preduzeća. Prema nekim procjenama, proizvođači meda iz Turske bilježe godišnji promet od oko 270 miliona eura.

Turska je, piše taj list, važan dobavljač meda i za Njemačku. Nakon SAD, Njemačka je drugi najveći uvoznik turskog meda. Svoj med Turska izvozi u 53 zemlje, odnosno zone slobodne trgovine.

Turska policija sve češće obavlja racije kako bi pronašla lažni med pa su tako u septembru prošle godine, u Ankari otkrili 8.150 tona glukoze, fruktoze i šećera – ali i 100.000 etiketa različitih vrsta meda.

Ako neki proizvod sadrži vještačke arome, boje, zaslađivače, glukozu, kukuruzni sirup ili vještačko saće, onda se tu radi o „lažnom medu“. Ako neki proizvod sadrži vještačke arome, boje, zaslađivače, glukozu, kukuruzni sirup ili vještačko saće, onda se tu radi o „lažnom medu“. 

Kod tih proizvoda radi se o vještački proizvedenom „medu“ u koji se miješa i šećerni sirup. Ako neki proizvod sadrži vještačke arome, boje, zaslađivače, glukozu, kukuruzni sirup ili vještačko saće, onda se tu radi o „lažnom medu“.

Stručnjaci tvrde da postojeće carinske kontrole nijesu dovoljne kako bi se prepoznalo šta je lažni med. Zato je moguće da je turski lažni med već završio i u inostranstvu. Da li je on zaista već izvezen, to za sada nije jasno.

Ovaj list piše da već postoje naznake da se lažirani turski med zaista pojavio u Evropi, te da je Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF) još 2023. konstatovala da se kod 46 odsto uzoraka uvezenog meda (od ukupno njih 320 istraženih) radilo o lažnom medu. Kod 14 od 15 proba turskog meda radilo se o lažnom medu.

Izvor: rtcg.me

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO