Foto: IJZCG
U Crnoj Gori je od početka nadzora nad sezonskim gripom, 30. septembra prošle godine, do 26. januara ove registrovan 141 slučaj gripa, a preminule su dvije osobe, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.
Kako su kazali, preminule osobe su od 72 i 36 godina, kod kojih su bili prisutni određeni komorbiditeti.
– Preminule osobe nijesu bile vakcinisane vakcinom protiv sezonskog gripa – dodaju.
Navode da je od 20. do 26. januara u laboratoriji Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta molekularnom dijagnostikom (PCR) izvršena analiza 148 uzoraka na prisustvo virusa gripa, od kojih je 74 bilo pozitivno.
– Od početka nadzora nad sezonskim gripom, 30. septembra prošle godine zaključno sa 26. januarom, PCR dijagnostikom izvršena je analiza ukupno 604 uzorka na prisustvo virusa gripa. Infekcija je potvrđena kod 141 osobe. Kod 119 osoba je potvrđena infekcija virusom gripa tipa A, dok su kod 22 osobe registrovane infekcije virusom gripa tipa B – poručuju.
U periodu pojačanog nadzora nad gripom IJZ kroz sentinel nadzor na nivou primarne zdravstvene zaštite i kroz bolnički sentinel nadzor, pored gripa, prati i kretanje obolijevanja od infekcija izazvanih respiratornim sincicijalnim virusom (RSV).
Iz IJZ-a dodaju da se takođe prati i obolijevanje od COVID-19, tokom čitave kalendarske godine, a izvještaji o kretanju obolijevanja od COVID-19 se objavljuju na sajtu IJZCG na mjesečnom nivou
Laboratorija IJZ Centra za medicinsku mikrobiologiju od početka pojačanog nadzora 30. septembra, zaključno sa 26. januarom, PCR dijagnostikom izvršila testiranje 332 uzorka na prisustvo RSV. Infekcija RSV-om je potvrđena kod 81 osobe.
Iz IJZ poručuju da je grip bolest koja je u određenim rizičnim grupama (kao što su osobe starije od 65 godina, svi hronični bolesnici stariji od šest mjeseci, trudnice, djeca starosti od šest mjeseci do pet godina, osobe smještene u kolektivima kao što su domovi za stare) češće praćena pojavom komplikacija bolesti i smrtnim ishodom.
Podsjećaju da je jako važno da se te osobe vakcinišu svake godine.
– Pored vakcinacije kod osoba u povećanom riziku koje razviju simptome gripa je važna i pravovremena primjena adekvatnih antivirusnih ljekova (bez obzira na vakcinalni status) kao što su ljekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze (oseltamivir – generički naziv Tamiflu® dostupan je u Crnoj Gori – dodaju.
Ovi ljekovi se, navode, primjenjuju isključivo uz recept ljekara nakon procjene odnosa koristi i rizika.
– Vakcinacija protiv sezonskog gripa za 2024/2025. godinu u Crnoj Gori sprovodi se u svim domovima zdravlja. Snažno preporučujemo da osobe koje se nisu vakcinisale ove sezone to učine u najkraćem mogućem roku jer je za razvoj antitjela neophodno minimum dvije sedmice. Vakcina, prije svega, štiti od težih formi bolesti, hospitalizacija i smrtnih ishoda. Zaključno sa 28. januarom protiv sezonskog gripa vakcinisano je 17.646 osoba što je određeni porast u broju vakcinisanih u odnosu na sezone: 2021/23. (17.638 vakcinisanih), 2022/23. (16.923 vakcinisanih) i sezonu 2023/24. (15.803 vakcinisanih) – kazali su.
Za prevenciju obolijevanja od gripa, kao i od ostalih respiratornih infekcija (kao što su RSV infekcija i COVID-19), od velikog značaja je i pridržavanje opštih mjera za sprečavanje širenja infekcija, što podrazumijeva:
– Nošenje zaštitnih maski koje pokrivaju nos i usta (naročito u zatvorenim prostorima i ukoliko osoba ima simptome kao što su curenje iz nosa, kijanje, kašalj, povišena temperatura, malaksalost, glavobolja, bol u ždrijelu…),redovno provjetravanje prostorija, izbjegavanje bliskih kontakata sa osobama koje imaju simptome respiratorne infekcije i održavanje fizičke distance (minimum 1,5m), izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima gdje se nalazi veliki broj ljudi, redovno pranje ruku i izbjegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta prljavim rukama, ne ići na posao, ne slati djecu u vrtić ili školu ukoliko imaju gore navedene simptome, a ukoliko ne ostanu kod kuće savjetuje se nošenje maske dok traju simptomi – dodaju u saopštenju.
IJZCG je, odmah po uočavanju porasta aktivnosti gripa krajem decembra 2024. uputio dopis svim zdravstvenim ustanovama da pooštre kontrolu sprovođenja mjera prevencije i kontrole respiratornih infekcija uključujući i razmatranje ograničenja posjeta pacijentima u skladu sa epidemiološkom situacijom i u konsultaciji sa nadležnom epidemiološkom službom.
Mn.M.