Zakazivanje ljekarskih pregleda kroz zdravstveni sistem još uvijek ne funkcioniše kako treba, a pacijentima specijalisti i dalje daju upute sa kojima se vraćaju do izabranog ljekara za zakazivanje novih termina. U toku je pilot projekat na dvije klinike – internoj i kardiologiji za pacijente koji dolaze na prvi ili prvi kontrolni pregledi da se za njih obezbijede posebni termini jer su medicinski najkritičnija kategorija.
Državna revizorska institucija je u izvještaju o reviziji integralnog zdravstvenog sistema ustanovila da je djelimično ispunjena preporuka koja se tiče centralnog zakazivanja i davanja prijedloga za poboljšanje sistema u odnosu na ograničenja i zabrane zakazivanja specijalističkih i dijagnostičkih pregleda, postavljene u informacionom sistemu KCCG.
Nalaz DRI se odnosi i na na preduzimanje radnji Ministarstva zdravlja u rješavanju problema uočenih u vezi sa prenosom izvještaja ljekara specijalista iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite.
Poboljšati zakazivanje
DRI je preporučio Ministarstvu zdravlja da u saradnji sa domovima zdravlja, a na osnovu primjedbi i sugestija izabranih doktora, izvrši analizu i dâ prijedlog za poboljšanje sistema centralnog zakazivanja u odnosu na ograničenja i zabrane zakazivanja specijalističkih i dijagnostičkih pregleda koje su postavljene u informacionom sistemu Kliničkog centra Crne Gore.
Ministarstvo zdravlja je nakon te preporuke DRI dostavilo izvještaj da su održali niz sastanaka sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, prije svega sa predstavnicima Doma zdravlja Glavnog grada, KCCG i FZO, a povodom unapređenja sistema centralnog zakazivanja.
Na osnovu analiziranih podataka, predloženo je rješenje koje bi omogućilo da se za pacijente koji dolaze na prvi ili prvi kontrolni pregled obezbijede posebni termini jer su medicinski najkritičnija kategorija. Taj pilot projekat se realizuje na internoj klinici i kardiologiji.
Ministarstvo je u obrazloženju dostavljenom DRI istaklo da je analizom procesa rada centralnog zakazivanja, a u saradnji sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, prije svega Doma zdravlja Glavnog grada i KCCG, prepoznato da pacijenti koji dolaze na prvi ili prvi kontrolni pregled treba da budu bolje sistemski prepoznati, jer medicinski gledano u odnosu na hronične pacijente, koji već imaju dijagnozu i liječenje, to sad po prvi put treba da se uspostavi za njih. Cilj je da ovi pacijenti budu prioritetno medicinski zbrinuti i dobiju adekvatnu terapiju. Iz tog razloga, sistemski su omogućeni posebni termini koji se odnose na ove dvije kategorije pacijenata.
Prve kontrolne preglede zakazuju isključivo ljekari na sekundarnom i tercijalnom nivou i pacijent ne mora da ide kod izabranog doktora da bi dobio ovaj termin. Na ovaj način omogućena je dostupnost prvih kontrolnih termina, koji su izuzetno važni i smanjen put pacijenta. Dodatno, redovni kontrolni pregledi se, umjesto na tri mjeseca, otvaraju na šest mjeseci da bi se omogućilo da svaki pacijent dobije termin. Uvedeno je i da se termini otvaraju mjesečno, umjesto na svaka tri mjeseca kao što je ranije bila praksa.
Takođe, reorganizovan je rad ambulanti u KCCG. Na taj način se prvi pregledi i prvi kontrolni pregledi, koji imaju prioritet, razdvajaju od ostalih pregleda, redovnih kontrolnih pregleda. Cilj ovog projekta jeste postizanje transparentnih listi čekanja da bi svi pacijenti mogli da dobiju termine na vrijeme.
Ministarstvo je kroz pilot projekat primijetilo da se ovi termini nerijetko iskoriste i za redovne kontrole (a ne i za predviđene prve i prve kontrolne) zbog čega se sistem prati, a ljekari edukuju o promjenama koje se rade. Nedostatak jeste da se ne poštuje u dovoljnoj mjeri zakazivanje prvih i redovnih kontrolnih pregleda. Jedan od najvećih problema jeste nepojavljivanje pacijenata na zakazane termine.
Za potrebe ovog projekta tj. za praćenje rada sistema centralnog zakazivanja omogućen je pristup dijelu sistema za dvoje zaposlenih MZD-a, kako bi pratili distribuciju i realizaciju navedenih pregleda i redovno o tome informisali rukovodstvo MZD-a. Za potrebe pristupa zaposlenih iz MZD-a kreirane su posebne role koje onemogućavaju uvid u lične podatkem već samo dostupne termine. Što se tiče ostalih termina koje bi koristili hronični pacijenati, prati se broj otvorenih termina i adekvatno otvaraju novi.
DRI je na osnovu obrazloženja utvrdio da je preporuka djelimično realizovana, jer je Ministarstvo zdravlja sprovelo određene aktivnosti u vidu pilot projekta koji se realizuje na dvije klinike i još uvijek traje, tako da preporuka nije u potpunosti realizovana i treba nastaviti njeno praćenje.
Kolegijum DRI je Ministarstvu zdravlja naložio da do 30. juna 2025. godine dostavi dodatnu dokumentaciju, dokaze i obrazloženja, kao i novi izvještaj o realizaciji preporuka za preporuke koje zahtijevaju dalje praćenje.
Otpusne liste
DRI je kao djelimično realizovanu preporuku ocijenio i prenos otpusnih listi i izvještaja ljekara iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite. Na taj način bi izabrani ljekar imao uvid u kompletno zdravstveno stanje pacijenta kroz elektronski karton.
– U dostavljenim statističkim izvještajima se vidi da je prenos otpusnih listi u potpunosti uspješan, ali da i dalje postoje izvještaji ljekara specijalista čiji je prenos iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite neuspješan. Stoga treba nastaviti sa daljim praćenjem realizacije ove preporuke – ističe se u nalazu DRI.
Preporuka koja je realizovana jeste da Ministarstvo zdravlja zbog velikog broja zdravstvenih radnika i korisnika integralnog zdravstvenog informacionog sistema, te čestih promjena na radnim zadacima zaposlenih, periodično organizuje obuke za rad u aplikacijama integralnog zdravstvenog informacionog sistema na svim nivoima.
Ministarstvo je u obrazloženju dostavljenom DRI istaklo da je analizom procesa rada centralnog zakazivanja, a u saradnji sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, prije svega Doma zdravlja Glavnog grada i KCCG, prepoznato da pacijenti koji dolaze na prvi ili prvi kontrolni pregled treba da budu bolje sistemski prepoznati, jer medicinski gledano u odnosu na hronične pacijente, koji već imaju dijagnozu i liječenje, to sad po prvi put treba da se uspostavi za njih.
Izvor: pobjeda.me