17.12.2024. u 9:06
Treća godišnja izložba radova studenata Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore pod nazivom ,,Projekat godine 2023/24” otvorena je sinoć u holu Tehničkih fakulteta UCG.
Prikazano je 49 studentskih radova selektovanih od strane mentorskog tima, od prve do završne godine studija, u četiri kategorije: Arhitektonski projekat, Urbanistički projekat, Teorijsko-istraživački rad i Master rad.
– Iako smo, moram priznati, možda malo umorni od velikog broja događaja, koje smo imali u proteklih mjesec na arhitektonskoj sceni, ovaj sa pravom smatram najznačajnijim. Izlaganje rezultata studentskog godišnjeg angažmana na uvid javnosti, cijenimo kao izuzetno važan i odgovoran čin, imajući u vidu da će upravo ovi mladi ljudi, po izlasku iz škole biti kreatori neke nove arhitektonske i urbanističke scene i oni koji upravljaju prostorom. Posebno raduje činjenica, što je izložba Projekat godine u prostorima novog hola zgrade Tehničkih fakulteta, a u nadi, da ćemo sljedeći realizovati u našoj kući – rekla je moderatorka izložbe doc. dr Ema Alihodžić-Jašarović.
Izložbu je otvorila dekanica Arhitektonskog fakulteta prof.dr Svetlana Perović.
–
Istakla je da se ovdje gradi platforma znanja za generacije studenata i njihove buduće profesionalne uspjehe.
– Iz frontova ove galerije večeras se emituje najpozitivnija energija, ispunjena kreativnošću i istrajnošću, ali i energija koja ukazuje na važnost akademskog obrazovanja, i uloge fakulteta u profesionalnom oblikovanju ličnosti-kazala je Perović.
This slideshow requires JavaScript.
Energija, originalnost i kreativnost bili su dio svakog rada. Bilo je tu ideja za enterijer, eko kuću, revitalizaciju, panoramsku rutu, ambijent uličnog fronta, robnu kuću, kompleks posvećen Mojkovačkoj bici, enterijer nove zgrade Arhitektonskog fakulteta, višestambene i predškolske objekte i drugo.
Najbolji Arhitektonski projekat godine je Muzej fabrike Radoje Dakić sa podzemnom garažom i parternim uređenjem realizovan u okviru predmeta Arhitektonsko projektovanje 7 autorskog tima Filip Vuković i Lazar Leposavić. Rađen je pod mentorstvom nastavnog tima u sastavu prof. dr Veljko Radulović i saradnice MSc Katarine Radević.
Žiri, u sastavu prof.dr Mia Roth Čerina (Arhitektonski fakultet, Sveučilište u Zagrebu), prof.dr Saša Čvoro (Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet, Univerzitet u Banjaluci) i dr Sonja Radović- Jelovac (Studio Synthesis, CG), u obrazloženju je naglasio kako se projekat „Muzej fabrike Radoje Dakić“ izdvaja promišljenim spojem arhitekture i javnog prostora, gdje objekat kulture postaje centralni motiv okupljanja zajednice.
– Nenametljiva forma objekta skladno je integrisana u urbani kontekst, dok zeleni krovovi i fluidna forma stvaraju pejzažni kontinuitet koji prostor čini harmoničnijim. Ekološki odgovorna arhitektura ne dominira prostorom, već ga suptilno artikuliše. Fokus na život na javnim prostorima dodatno ističe značaj integracije kulturnih i društvenih funkcija u arhitektonskom oblikovanju – navodi se u odluci žirija.
Žiri u kategoriji Urbanistički projekat, u sastavu prof.dr Aleksandra Đukić (Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Beogradu), doc. dr Marina Carević Tomić (Departman za arhitekturu i urbanizam, Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu) i Duška Mačić (glavna gradska arhitektica Podgorice), jednoglasno, sa 100 poena, priznanje je dao za Reaktivaciju uličnog ambijenta u okviru predmeta Urbanističko projektovanje 1 autorskog tima u sastavu Pajo Vasović, Adnan Vukić i Amir Čikić. Njihovi mentori bili su prof. dr Svetlana Perović i doc.dr Jelena Bajić -Šestović.
– Izabrani projekat karakteriše savremeni pristup redizajnu i reaktivaciji uličnog poteza, primjenom inkluzivnih metoda i održivih principa urbanističkog projektovanja, a u cilju očuvanja njenog identiteta. Posebno bi istakli promišljanje studenata na temu umrežavanja otvorenih javnih prostora (ulica i trgova) kao i razmišljanje o značaju vođenja pješačkih tokova i doživljaja iz ugla pješaka. Projekat tržnice je vrlo vješto uklopljen u ansambl ulice i ne narušava njen vizuelni identitet. Odnos savremene i tradicionalne arhitekture je izbalansiran i međusobno usaglašen. Remodelaciji uličnog fronta i aktivaciji prizemnih etaža duž poteza je pristupljeno pažljivo i sa osjećajem za cjelinu i detalj – zaključuje se u obrazloženju žirija.
Takođe jednoglasna odluka bila je u trećoj kategoriji – Teorijsko-istraživački projekat. Žiri, u sastavu,
prof.dr Senka Ibrišimbegović (Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Sarajevu), doc.dr Milena Kordić (Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Beogradu) i prof.dr Milena Krklješ (Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu) odlučio se za Memorijalni kompleks posvećen Mojkovačkoj bici na lokaciji Bojna Njiva u Mojkovcu, što je ujedno bio i predmet međunarodnog konkursa, autorskog tima koji su činile Rinesa Ganić i Mirjana Golubović. 
Njihovi mentori bili su doc.dr Ema Alihodžić Jašarović, MSc Nemanja Milićević i dr Marija Milikić.
– Projekt Memorijalnog centra na Bojnoj Njivi ističe se dubokom simbolikom i inovativnim pristupom memorijalnoj arhitekturi. Centralni element, mreža stubova, simbolizira žrtve Mojkovačke bitke, gdje svaki stub predstavlja individualno sjećanje. Ovaj prostorni koncept omogućava posjetiocima kretanje, refleksiju i ličnu interakciju s prostorom, čime se oživljava istorijski narativ i simbolizuje borba kroz prošlost. Pažljivo osmišljena linija kretanja vodi posjetioce kroz prostor, pružajući im intiman doživljaj zajedničkog naslijeđa i transformišući prostor u mjesto sjećanja, edukacije i inspiracije. Ovaj projekt redefiniše memorijalnu arhitekturu svojom prostornom poetikom i univerzalnošću, zbog čega zaslužuje priznanje za najbolji koncept i realizaciju – obrazloženje je žirija.
Nakon dvije iteracije glasanja, žiri, u sastavu prof.dr Milena Krklješ (Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu), prof.dr Senka Ibrišimbegović (Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Sarajevu) i doc.dr Milena Kordić (Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Beogradu), u novooformljenoj kategoriji Master rad, donio je odluku da dodijeli dvije nagrade-Jani Dragaš i Anđeli Bubanja.
Jana Dragaš dobila je priznanje za master rad Re-use, kao strategija očuvanja identiteta grada Podgorice na primjeru nekadašnje Robne kuće – NAMA”, pod mentorstvom prof.dr Slavice Stamatović Vučković i msc Danila Bulatovića.
– Rad istražuje prenamjenu socijalističkog arhitektonskog nasljeđa, fokusirajući se na zgradu bivše Robne kuće „NAMA“ u Podgorici. Kroz primjenu „re-use“ strategije, očuvani su integritet objekta i identitet urbanog pejzaža, dok je zgrada prenamjenom prilagođena savremenim potrebama zajednice. Predloženo rješenje koristi održive principe i lokalne resurse, pružajući model za revitalizaciju graditeljskog nasljeđa u Podgorici i šire. Rad doprinosi očuvanju kulturnog identiteta, ekonomskom i ekološkom razvoju, istovremeno afirmišući vrijednosti socijalističke arhitekture. Zbog svoje interdisciplinarnosti i praktične primjenjivosti, zaslužuje priznanje za najbolji koncept i realizaciju – navodi se u obrazloženju žirija.
Anđela Bubanja uradila je projekat na temu Razvojna perspektiva panoramskih ruta: Arhitektonska rješenja u cilju afirmacije pejzažnog identiteta Crne Gore” Njeni mentori bili su doc.dr Ema Alihodžić- Jašarović, MSc Sanja Sekulović i MSC Nikolina Raičković. Ove godine bio je kandidovan za Piranesi award u kategoriji studentskih radova.
– Projekt unapređenja panoramskih ruta Crne Gore ističe se održivim i inovativnim pristupom valorizaciji prirodnih i kulturnih potencijala, posebno rute ,,More i visine”. Idejna rješenja, uključujući muzej, vidikovac, platformu i druge ključne objekte, osmišljena su u skladu s lokalnim kontekstom, principima održivog razvoja i zaštite životne sredine. Projekt afirmiše identitet pejzaža kroz revitalizaciju infrastrukture i kreiranje atraktivnih sadržaja, doprinosi održivom turizmu te spaja arhitekturu i prirodu u harmoničnu cjelinu. Zbog svoje interdisciplinarnosti i doprinosa očuvanju i promociji naslijeđa, zaslužuje priznanje za najbolji koncept i realizaciju – obrazloženje je žirija.
This slideshow requires JavaScript.
Organizacioni tim izložbe bio je doc.dr Ema Alihodžić Jašarović, Msc Sanja Sekulović, MSc Nikola Bajović, MSc Sara Tomić i Elena Simović.
Izložba će biti otvorena do 20. decembra ove godine.
B.R.
Foto: B. Šekularac