Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

ODBIJENA ŽALBA: Potvrđena presuda od 40 godina zatvora za ubistvo Šejle Bakije

Foto: Pixabay

Apelacioni sud je 28. novembra donio presudu kojom je odbio kao neosnovanu žalbu branioca osuđenog Ilira Đokaja i potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici i postala je pravnosnažna. Tom presudom je Đokaj osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva Šejle Bakije.
– U postupku odlučivanja o žalbi branioca optuženog, Apelacioni sud ocijenio je da prvostepeni sud nije počinio bitne povrede odredaba krivičnog postupka i povrede Krivičnog zakonika na koje se ukazuje žalbom niti druge povrede odredaba krivičnog postupka o kojima ovaj sud vodi računa po službenoj dužnosti. Apelacioni sud je mišljenja da je prvostepeni sud na osnovu izvedenih dokaza i njihove pravilne ocjene, kao i pravilne ocjene odbrane optuženog, sa sigurnošću utvrdio da je optuženi dana 30. septembra 2021.godine oko 15.15 časova u Tuzima sa umišljajem ubio Šejlu Bakiju iz niskih pobuda. Nakon toga sa umišljajem pokušao da ubije Šabana Bakiju, Šejlinog oca, tako što je na terasi njihove porodične kuće iz bezobzirne sebičnosti i osjećaja posjedovanja ubijene koja je odbijala da obnovi nekoliko mjeseci ranije prekinutu vanbračnu vezu sa optuženim, ispalio pet projektila u njenom pravcu od kojih je zadobila teške i po život opasne povrede uslijed kojih je ona preminula – istakli su iz Apelacionog suda.

Naglašeno je da je po ocjeni Apelacionog suda prvostepeni sud pravilno utvrdio i vrednovao sve činjenice i okolnosti koje utiču na visinu kazne, kao što je pravilno kao otežavajuće okolnosti cijenio jačinu ugrožavanja zaštićenog dobra, koja se ogleda u tome da je ubijena mlada djevojka starosti 19 godina, da su krivična djela izvršena u dvorištu porodične kuće porodice Bakija, mjestu gdje se svaki čovek osjeća najsigurnije i najbezbjednije, da je optuženi izvršio krivična djela u prisustvu najbližih članova te porodice stepen krivice optuženog, koji je ogleda u naročito ispoljenoj
upornosti i bezobzirnosti u izvršenju krivičnog djela i njegov raniji život, odnosno činjenicu da je osuđivan za krivično djelo nasilničko ponašanje, dakle krivično djelo sa elementima nasilja.

– Okolnost da je optuženi izrazio kajanje, ni po mišljenju Apelacionog suda ne može predstavljati olakšavajuću okolnost, jer se ne može na osnovu eventualno preduzetih radnji poslije izvršenja krivičnog djela, zaključiti da je to kajanje bilo stvarno, a ne samo verbalno. Izrečena kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 40 godina, po pravnom shvatanju ovog suda, srazmjerna je težini izvršenog krivičnog djela i stepenu krivice optuženog, pa će se ovako odmjerenom kaznom postići svrha kažnjavanja, odnosno uticaće se na optuženog, ali i na druge da ubuduće ne čine krivična djela – zaključuju iz Apelacionog suda.

Izvor: CdM