Čast mi je biti dio ove priče. Drago mi je da su članovi žirija baš u mojoj knjizi prepoznali kvalitet za najuži izbor, rekao je crnogorski pisac Nikola Nikolić portalu MNE magazin.
U najuži izbor za regionalnu nagradu ,,Ćamil Sijarić“ ušle su četiri knjige, od 17 koliko su predložili selektori i članovi žirija iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvastke.
Najuži izbor za ovu nagradu koja će ove godine biti dodijeljena prvi put u Bijelom Polju 18.decembra ušle su knjige: ,,Rat“ Miljenka Jergovića, ,,Posijecite visoko drveće“ Nikole Nikolića, ,,Rekapitualcija“ Svetislava Basare i ,,Anadolovo pismo“ Zlatka Topčića.
-Novouspostavljena nagrada „Ćamil Sijarić“ nesumnjivo će doprinijeti snažnijem i adekvatnijem evociranju lika i djela ovog velikog pisca, inače pomalo zaboravljenog posljednjih decenija. Takođe, na taj način će se Bijelo Polje još bolje pozicionirati na književnoj mapi regije. To zaslužuje i zbog kulturnih entuzijasta koji danas žive u ovom gradu, ali i drugih velikih pisaca koji potiču s bjelopoljskog podneblja – kaže Nikolić.
Nedavno je završio novi rukopis.
-U pitanju je jedan hibridni žanr, kojim sam se neočekivano bavio prethodnih mjeseci. Ipak, pošto je to za mene relativna novost, a na neki način i „upad“ u pauzu namijenjenu odmoru od posljednje knjige, ne bih se istrčavao s najavama. Tek treba da ocijenim koliko sam dorastao tom nenadanom zadatku – kazao je Nikolić.
Nikolić je nedavno nakon četiri godine objavio petu knjigu. Riječ je o zbirci priča ,,Posijecite visoko drveće“. Tada je kazao za portal MNE magazin da je njegova glavna inspiracija za knjigu – ustoličeno, legalizovano zlo.
–Ono koje oblikuje sudbine pojedinaca i kolektiva. Ovo je knjiga o življenju i stradanju pod teretom ratova, diktatura, manijakalnih želja vlastodržaca da privatizuju čitava društva po mjeri svojih nakaradnih vizija. Pokušao sam da opišem živote što pokušavaju opstati razabirujući po dubokoj, studenoj tami. Prilagođavajući se njenim ekstremnim pravilima. Pisao sam o ljudima nalik žiteljima zone morskog dna – onim pomalo nakaznim stvorovima, koji kao da lebde između stvarnosti i neke demonske apstrakcije – rekao je Nikolić.
Na pitanje kako se razvijaju likovi i zaplet u knjizi, ispričao je da se svaka priča bavi nekom drugom zemljom, istorijskim razdobljem i društveno-političkim kontekstom. Ima tu, dodaje on, svega, od Prljavog rata argentinske vojne hunte, preko Peršunskog pokolja u režiji dominikanskog diktatora Truhilja, genocida u Ruandi, Potovih Polja smrti, do indijskog kastinskog sistema i australijskog rata protiv emua.
-Kad ovako poređam, i meni djeluje da sam napabirčio bez kraja i konca. Ipak, trudio sam se da izgradim snažne individualnosti koje će držati fabulu i smisaono uvezivati priče. Iako je riječ o glasovitim događajima, protagonisti nijesu kolektivi, već pojedinci. Oni govore više od svih brojki, datuma, herojskih epopeja. Želio sam da upravo njih prikažem kao neprikosnovene svjedoke istorijskih istina – istakao je on tada. N.Đ.