Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

CRNA GORA: Stomatolozi u školama tek naredne godine

Stomatolozi bi tek od naredne školske godine mogli da budu dostupni učenicima u osnovnim i srednjim školama jer je Uprava za kapitalne projekte tek ovog mjeseca potpisala ugovor o rekonstrukciji ambulanti.

Prema ugovoru rok za završetak radova je 360 dana od dana uvođenja izvođača u posao koji je vrijedan 1,2 miliona eura.

Prema podacima Uprave za kapitalne projekte, školske ambulante opremaće se u 59 osnovnih i srednjih škola u 23 crnogorske opštine. Nije predviđeno opremanje ambulanti u školama u Zeti.

– Organizaciju i priključenje gradilišta, sa svim potrebnim radovima, materijalima i saglasnostima nadležnih institucija na elektro, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, putnu i telekomunikacionu infrastrukturu izvođač obezbjeđuje sam i o svom trošku – navodi se u ugovoru.

Rok za izvođenje radova je 360 dana, a izvođač može da zahtijeva produženje u slučaju koji nije izazvan njegovom krivicom, a u kome je zbog promijenjenih okolnosti ili neispunjavanja obaveza od naručioca bio spriječen da izvodi radove.

Vraćanje stomatologa u škole i domove zdravlja najavljuje se od sredine 2021. godine, a otvaranje ambulanti prvo je planirano za 2022, pa za početak školske godine u septembru 2023, a zatim za januar 2024.

U predlogu kapitalnog budžeta za 2024. godinu ponovo je predviđeno pola miliona za ovaj projekat, od kojih se 481.000 eura odnosi na građevinske objekte, odnosno radove.

Uprava za kapitalne projekte prošle godine raspisala je tender za rekonstrukciju školskih ambulanti na koji se niko nije javio, pa je novi poziv objavila u februaru. Država je za taj posao ponudila 1,2 miliona eura s uračunatim porezom na dodatu vrijednost (PDV), oko 140.000 više nego krajem oktobra prošle godine.

Ministarstvo zdravlja je u avgustu 2021. godine formiralo radnu grupu za obezbjeđivanje uslova za ponovno otvaranje stomatoloških ambulanti u osnovnim i srednjim školama. Grupu su činili predstavnici tadašnjih ministarstava zdravlja, prosvjete, nauke, kulture i sporta, ministarstva finansija i socijalnog staranja, Fonda za zdravstveno osiguranje i Doma zdravlja Podgorica. Fond je takođe formirao radnu grupu za izradu analize o ispunjenosti uslova za otvaranje ambulanti u školama. Analiza je završena u februaru 2022. i pokazala je da u datom momentu realne uslove za otvaranje ambulanti ima 59 škola.

1,2 miliona eura koštaće rekonstrukcija prostorija namijenjenih za školske ambulante u 59 osnovnih i srednjih škola na teritoriji Crne Gore, što je za 140.000 eura više u odnosu na iznos koji je država ponudila na tenderu u oktobru prošle godine, na kojem nije bilo zainteresovanih ponuđača.
Predviđen je rad u dvije smjene u 11 škola, što znači da bi bilo potrebno formirati 70 timova koje čine doktor stomatologije i medicinska sestra.

Iz Ministarstva zdravlja kazali su da je u pitanju prva faza projekta, ali i da će analize pokazati da li je i koliko novih stomatoloških ambulanti u školama potrebno.

Crnogorski Institut za javno zdravlje od 2009. godine nema evidenciju o broju stomatoloških usluga koje se pružaju djeci, od kada su stomatolozi reformom prešli u privatni sektor.

U Udruženju Roditelji ranije su za “Vijesti” kazali da država, dvije i po godine od najave da se stomatolozi vraćaju u škole, nije ozbiljno radila na tome, nije planirano na koji način će se pristupiti reformi, niti su isplanirani realni rokovi.

Do danas nije poznato ni ko će raditi u stomatološkim ambulantama u školama. Iz Udruženja Roditelji rekli su da je obećano da će postojeći sistem ugovora s privatnim ordinacijama u koje se, o trošku budžeta, upućuju djeca i ostale kategorije stanovništva, ostati na snazi.

To se vidi i iz predloga budžeta za narednu godinu, prema kojem je na poziciji za stomatološke usluge planirano šest miliona eura.

Izvor: vijesti.me