Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

NA ZAHTJEV EU: TikTok povlači program nagrađivanja korisnika

Ilustracija Foto: Shutterstock

Društvena mreža TikTok će trajno ukloniti funkciju nagrađivanja korisnika u aplikaciji koja se koristi u Francuskoj i Španiji, nakon pritiska evropskih regulatora, saopštili su Evropska unija (EU) i kineska kompanija.

Platforma TikTok Lite je stigla u Francusku i Španiju – jedine zemlje EU u kojima je dostupna – u aprilu ove godine. Korisnici stariji od 18 godina mogu da zarade poene za gledanje i lajkovanje videa, koje mijenjaju za robu poput vaučera ili poklon kartica kroz program nagrađivanja.

– Uspjeli smo da trajno povučemo program ‘TikTok Lite Revards’, koji je mogao da ima posljedice koje izazivaju zavisnost – rekao je evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton (Thierri).

TikTok Lite je manja verzija popularne aplikacije TikTok, koja zauzima manje memorije u pametnom telefonu i napravljena je da radi preko sporije internet veze.

TikTok se obavezao da će ukloniti program iz bloka od 27 zemalja i da neće pokretati “bilo koji drugi program koji bi zaobišao povlačenje”, navodi se u saopštenju Evropske komisije.

To je prva velika pobjeda za značajni Zakon o digitalnim uslugama (DSA) Evropske unije, novi sveobuhvatni zakon koji zahtijeva od digitalnih firmi koje posluju u bloku da efikasno nadziru onlajn sadržaj kako bi zaštitile korisnike od štetnih efekata.

Komisija je pokrenula istragu o aplikaciji Lite u aprilu zbog zabrinutosti zbog efekata “zavisnosti”, što je primoralo TikTok da privremeno suspenduje program.

Slučaj je sada zatvoren, nakon što je TikTok, u vlasništvu kineske kompanije BiteDance, preuzeo obavezujuće obaveze.

Svako kršenje obećanja moglo bi dovesti do velikih kazni prema DSA.

Pažljivo ćemo pratiti usklađenost TikToka. Današnja odluka takođe šalje jasnu poruku cijeloj industriji društvenih medija”, rekla je izvršna potpredsjednica komisije Margrit Vestager.

TikTok je potvrdio da je “sada povukao” program nagrađivanja.

– Uvijek nastojimo da konstruktivno sarađujemo sa Evropskom komisijom i drugim regulatorima. TikTok je zadovoljan što je postigao prijateljsko rješenje – rekao je portparol kompanije.

TikTok je i dalje pod istragom nakon odvojene istrage pokrenute u februaru zbog zabrinutosti da ova društvena mreža možda ne čini dovoljno da se pozabavi negativnim uticajima na mlade ljude.

TikTok je među 25 “veoma velikih” onlajn platformi, uključujući Fejsbuk (Facebook), Instagram i Jutjub (YouTube), koje moraju da budu u skladu sa strožim pravilima DSA od avgusta 2023.

Pravila takođe očekuju da digitalni trgovci na malo djeluju efikasno kako bi zaštitili kupce na mreži.

DSA daje EU moć da kazni kompanije sa kaznama do šest odsto njihovih globalnih godišnjih prihoda.

Višestruki prekršioci mogu da vide da su njihove platforme blokirane u EU.

U toku su i istrage o društvenoj mreži Iks (X), ranije poznatoj kao Tviter (Twitter), kao i o kineskom onlajn sajtu za prodaju AliEkpress (AliExpress), te o kompaniji Meta u okviru koje rade Fejsbuk i Instagram.

TikTok se takođe suočava sa nizom problema širom Atlantika. Kineska kompanija u čijem vlasništvu je TikTok podnijela je tužbu za zaustavljanje američkog zakona koji nalaže da se aplikacija proda sledeće godine ili će se suočiti sa zabranom u SAD. Kompanija BiteDance tvrdi da se na taj način krši pravo na slobodu govora iz Prvog amandmana.

Sjedinjene Države su prošle nedjelje pojačale pritisak na TikTok tužbom, optužujući aplikaciju da krši privatnost djece prikupljanjem podataka o njima bez dozvole njihovih roditelja kada koriste platformu.

TikTok je saopštio da se ne slaže sa optužbama i da kompanija ima zaštitne mehanizme kako bi obezbijedila iskustva koja odgovaraju uzrastu.

Izvor: Radio Slobodna Evropa