Četvrtak, 17 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOGIMNAZIJA ,,PETAR I PETROVIĆ NJEGOŠ": Jedan slučaj vršnjačkog nasilja u ovoj školskoj...

GIMNAZIJA ,,PETAR I PETROVIĆ NJEGOŠ”: Jedan slučaj vršnjačkog nasilja u ovoj školskoj godini

U danilovgradskoj Gimnaziji ,,Petar I Petrović Njegoš” zabilježen je jedan slučaj vršnjačkog nasilja u ovoj školskoj godini, a bilo je i nekoliko slučajeva agresivnog ponašanja pojedinih učenika koji nisu imali karakteristike nasilja, kazali su za MNE magazin iz ove obrazovne ustanove.

Iz Gimnazije su objasnili o čemu se konkretno radilo kada je ovaj slučaj u pitanju.

– Riječ je o verbalnom nasilju koje je prijetilo da preraste u fizičko. Incident se desio na času između dva učenika I razreda iz istog odjeljenja. Nastavnica je prekinula sukob i odmah poslala učenike kod pedagoškinje. Učenici su iznijeli svoje verzije događaja i razgovorom smo uspjeli da smirimo situaciju. O svemu je obaviješten i razredni koji je dodatno obavio razgovor sa učenicima i njihovim roditeljima. Razgovor sa roditeljima i učenicima obavio je i direktor i pedagoškinja škole – dodali su.

Kako su istakli, po riječima učenika to je sukob koji je produžetak nesporazuma još iz osnovne škole.

– Jedan od učesnika u sukobu imao je još jedan buran emotivni ispad. O svemu su obaviješteni roditelji učenika koji je prijetio i obavljen je razgovor u prisustvu učenika, njegove majke, razrednog, pedagoškinje i direktora škole. Složili smo se svi zajedno da je potrebno raditi na samopouzdanju učenika u čemu ima punu podršku razrednog i pedagoškinje škole. Učenik je tvrdio da je samo bio vrlo revoltiran – objašnjavaju.

Iz Gimnazije kažu da su tokom razgovora savjetovali učenika kako treba reagovati i kome se obratiti kad se nađe u situaciji koja kod njega izaziva osjećaj nezadovoljstva, eventualne prijetnje i nepravde.

– Kako bi se slučaj prevenirao razredni se na časovima odjeljenske zajednice bavio temama nenasilnog riješavanja konflikata, komunikacije i prihvatanja različitosti. Ostali slučajevi nasilnog ponašanja bili su trenutni i riješeni obavljenim razgovorima na relaciji učenik-učenik, razredni strarješina, pedagoškinja – istakli su.

Dodaju da se za nasilno ponašanje izriču vaspitne mjere u skladu sa Pravilnikom o izricanju vaspitnih mjera u gimnaziji, a cijeneći okolnosti konkretnog slučaja.

U školi postoji Tim za prevenciju nasilja i vandalizma koji početkom školske godine donosi svoj plan rada.

– Plan rada usklađen je sa Uputstvom školama o podjeli odgovornosti i postupanja u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja. Početkom školske godine svi zaposleni su upoznati sa svojim ulogama u prevenciji nasilja i postupcima koji su u njihovim nadležnostima ako do nasilja dođe – kazali su.

U školi je akcenat na prevenciji, istakli su iz Gimnazije.

– Realizuju se radionice na časovima odjeljenskog starješine sa gore pominjanim temama; pozivaju se gosti i organizuju tribine o prevenciji bolesti zavisnosti; očuvanju mentalnog zdravlja. Podržani su i realizuju se projekti koji utiču na razvoj pravih vrijednosti kod učenika: Moje vrline i vrijednosti, Intercool skole, Demokratska kultura u školi i sl. Trudimo se da učenici budu uključeni u vannastavne aktivnosti shodno svojim interesovanjima kako bi razvijali kreativnost, timski duh, odnosno imali priliku da ispolje svoje potencijale – poručuju.

Smatraju da je verbalno nasilje i online nasilje možda čak i prisutnije, ali je često neprepoznato kao nasilje kod samih učenika i teže ga je pratiti.

Na pitanje na koji način profesori treba da reaguju ukoliko primijete da je neki učenik žrtva vršnjačkog nasilja, odgovaraju:

– Sumnju treba prijaviti nekom od članova Tima ili pedagoško psihološkoj službi kako bi se obavili razgovori sa djetetom i utvrdilo da li i o kojoj je vrsti nasilja riječ. Informišu se roditelji. Procjenjuju se rizici. Informišu se nadležne službe. Prave se planovi podrške (individualni razgovori radionice i sl.). Prati se dalje ponašanje učenika.

U cilju suzbijanja vršnjačkog nasilja u JU Gimnaziji ,, Petar I Petrović Njegoš” imaju konkretne planove.

– Planiramo prevenciju u vidu radionica, kvalitetnih projekata u saradnji sa NVO-ima, vršnjačke edukacije i sl, prihvatanje kvalitetnih inicijativa predstavnika Učeničkog parlamenta, otvoreni i redovni razgovori. Važan je i rad sa zaposlenima u cilju prepoznavanja nasilja i obavezi i načinu reagovanja u konkretnim situacijama, kao i stvaranje pozitivne atmosfere u školi i osiguranje bezbjednog okruženja (dežurstva učenika i nastavnika, video nadzor i sl.) – zaključili su.

Mn.M.

Foto: B. Šekularac

(Tekst objavljujemo u okviru projekta realizovanog u saradnji sa Ministarstvom kulture i medija)

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO