Hrana koju dajete djeci utiče na njihov razvoj, ali i na razvoj struktura i veza u njihovom mozgu.
Smjernice Američke akademije za pedijatriju (AAP), objavljene u časopisu „Pediatrics“, navode proteine, cink, gvožđe, folne kisjeline, određene vitamine i nezasićene masne kisjeline kao najvažnije hranljive materije. Ishrana kojoj nedostaju ovi hranljivi sastojci može dovesti do doživotnih problema u radu mozga.
Dr Sara Džejn Švarcenberg, članica AAP-ovog Komiteta za ishranu, kaže da se isključivo dojenje preporučuje do oko šest mjeseci starosti. Nakon toga, majčino mlijeko ne može da obezbijedi količinu gvožđa i cinka koja je potrebna bebama koje rastu.
– Mnoga hrana za bebe je obogaćena cinkom i gvožđem, ali pasirano meso je dobar prirodni izvor ovih hranljivih materija. Žitarice za dojenčad su takođe obogaćene ovim hranljivim materijama i mogu biti dobra prva hrana za bebe – rekla je ona.
Pored majčinog mlijeka, najbolja ishrana za bebe je ona koja uključuje raznovrsnu hranu kao što su meso bogato proteinima i voće i povrće koje sadrži različite vitamine i minerale, prenosi Klix.ba.
– Bebe su veoma osjetljive na nedostatak hranljivih materija. Njihov mozak se razvija velikom brzinom između prve i druge godine, tako da želimo da pedijatri preporuče zdravu hranu – dodaje on.
Istraživanja pokazuju da je rana ishrana važna za izgradnju zdravog mozga. Ako propustite priliku da upoznate razvojne prekretnice tokom prvih dana života, nema prilike da vratite vrijeme i nadoknadite izgubljeno.
Izvor: klix.ba